2024. július 18., csütörtök

Közép-Bánátban kutat a NIS

Jelentős mennyiségű kőolaj és földgáz feltárásában reménykednek

A NIS az egykori Naftagas első lelőhelyeit kutatja


A NIS Gasprom Neft megbízásából hamarosan szeizmikus kutatásokat kezd Közép-Bánát területén a budapesti Geophysical Services Ltd. (GES) – közölték pénteken a nagybecskereki városházán, az érintett helyi közösségek, a belügyi titkárság és az önkormányzat vezetőivel megtartott megbeszélés után.

Gorica Mandić, a NIS geológiai vizsgálatokkal megbízott osztályának igazgatója közölte, hogy a kutatás október 15-én kezdődik és március elejéig tart majd. Mintegy 480 négyzetkilométernyi területet ölel fel, Melence, Taras, Elemér, Nagybecskerek, Szentmihály, Jankahíd, Aradác és Klek környékén. A kőolajipari vállalat számára ezek a kutatások nagy jelentőséggel bírnak, mivel jelentős kőolaj- és földgázmennyiség feltárását remélik. A földtani vizsgálat eredményeinek a feldolgozása után – várhatólag már ez év végén – megkezdődnek a próbafúrások. Az igazgató szavai szerint a kutatást lakott területeken is végzik majd, de úgy, hogy nem fogják megbolygatni az illető település közrendjét, és nem kerül veszélybe a polgárok vagyona. Az esetleges mezőgazdasági károkat pedig legkésőbb harminc napon belül megtérítik.

Kamrás Ádám geofizikus-mérnöktől, a projektum vezetőjétől megtudtuk, hogy a budapesti GES cég jelenleg Majdán és Törökkanizsa környékén végez geofizikai kutatást és eddig nem voltak semmilyen problémáik. – Szeizmikus módszerrel mesterséges rengéseket keltünk és ezeknek a földből visszaérkező rezgéseit mérjük. Ezt a leginkább az orvosi ultrahanghoz lehet hasonlítani. A kutatás célja elsősorban a szénhidrogén kutatása, ami a kőolaj és a földgáz. A kutatás négy hónapig fog tartani. Lakott terület közelében egy úgynevezett rezgési sebességet mérünk, ami hogyha egy bizonyos értéket meghalad, akkor nem megyünk közelebb az épülethez. Ez a távolság általában ötven méter. Ha ezt a szabványos előírást betartjuk, akkor szinte 100 százalék, hogy az épületekben nem okozunk kárt – nyilatkozta lapunknak Kamrás Ádám kutatásvezető.