Se pénzük, se gazdájuk
Nyolc elmaradt fizetés miatt sztrájkba lépett a nagybecskereki Banat Seme Rt. mintegy negyven dolgozója. Számlájuk két éve zárolt, veszteségük elérte a 180 milliót. Ha a helyzetük rövidesen nem fordul jobbra, akkor az állam csődeljárást indít ellenük. A dolgozók nagyobb része idősebb és minden bizonnyal szaporodni fog a munkanélküliek hada a városban. A dolgozók már hosszabb ideje eredménytelenül tárgyaltak a vezetéssel és a pohár akkor telt be, amikor az igazgató bejelentette, hogy nincs pénz a fizetésekre.
Az anyagi gondok mellett tisztázatlan a rt. tulajdonjogi helyzete is. Egyedül annyi biztos, hogy a cég vagyonának a 23 százaléka a kisrészvényeseké, azt viszont nem tudni, hogy kinek a kezében van a többségi tulajdon.
A Banat Seme 1955-ben kezdte meg a munkáját, 2002-ben magánosították. Vagyonuk 60 százaléka került magántulajdonba, 40 százalék állami kézben maradt. A 65 dolgozóval és ugyanennyi idénymunkással évente nyolcezer hektárnyi területen termesztett magot dolgoznak fel (15 ezer tonna búzát és árpát, 1500 tonna kukoricamagot és négyezer tonna szóját). Ezenkívül évente mintegy 20 ezer tonna kukoricát szárítottak. Szekerük akkor került lejtőre, amikor a nemrég pénzmosás gyanúja miatt perbe fogott Zoran Ćopić kezébe került a vállalat többségi tulajdona (a helybeli IPOK keményítőgyárat is megvette). Utána a közvélemény számára tisztázatlan körülmények között a vállalat Đorđe Božićé lett, aki megvette a Žitoproduktot is. A Belgrádi Felső Bíróság a PIK Zemun körüli gyanús üzletek miatt gyanúba keveredett Božićot nemrég megfosztotta a Žitoprodukt irányításától, de közben megfeledkeztek a Banat Seme vagyonjogi helyzetének a rendezéséről.