2024. július 18., csütörtök

A fotózás bűvöletében

Budai Márta

Henri Cartier-Bresson francia fotográfus (1908–2004) mondta egyszer, hogy „fényképezni annyit jelent, mint visszatartani a lélegzetet, amikor az illékony valóság pillanatában minden képességünk egyesül. Akkor a fej, a szem, a szív is ugyanazért működik. A fényképezés egyfajta kiáltás, de nem azért, hogy eredetiséget bizonyítsunk. A fényképezés az élet egyik formája.”

A zentai Wohra fotóklub fiatal fotósainak is életformájává vált a fényképezés, legalábbis ezt tapasztaltam, amikor ellátogattam az egyik foglalkozásukra, amelyen a tűzoltólaktanya előadótermében rendkívül nagy odaadással gyakorolták a makrófotózást. No, de kik is ők valójában, s mióta igyekeznek elkapni a pillanatok varázsát? – kérdeztem Budai Mártát, a klub vezetőjét:

– 2006 óta foglalkozom fotózással. Sokáig portrékat is rajzoltam, de szabad kézzel sohasem tudtam elkészíteni ezeket az alkotásokat úgy, ahogyan igazán szerettem volna. Ugyanez volt a helyzet a versírással is, ezért úgy gondoltam, hogy a gondolataimat megpróbálom a fényképezés által tükrözni. Foglalkoztam tájfotózással, csendéletekkel és portrékkal is, s végre ezen a módon ki tudtam fejezni magamat – mesélte Márta, akitől megtudtuk, hogy autodidakta úton sajátította el a fényképezés fortélyait, de sok dolgot sikerült megtanulnia a világhálóról, a fotózással kapcsolatos honlapokról, ezenkívül rengeteg, a témával kapcsolatos könyvet olvasott el, s a tőle tapasztaltabb fotósok képeit elemezve is rájött néhány fogásra. A klubot az év elején alapította meg, méghozzá úgy, hogy a Facebook-oldalán felvetette, mi lenne, ha a fényképezés szerelmesei létrehoznának egy egyesületet.

Wohra gyakorlat közben


– A felhívásomra mintegy 30–40-en jelentkeztek, de ezeknek a fele lemorzsolódott, így tényleg csak azok maradtak, akik igazán szeretnek fotózni, s most kereken 20 tagja van a klubnak – folytatta beszélgetőtársunk. A tagoknak kezdetben nem volt hol megtartaniuk a foglalkozásokat, a hideg beálltával azonban a zentai tűzoltóparancsnok felajánlotta, hogy a fűtési idény alatt heti egy napon néhány órát a laktanya előadótermében hódolhatnak a hobbijuknak, tavasszal, a szép idő beköszöntével pedig természetesen kinn a szabadban szerveznek majd fotóstúrákat. Ezek keretében a klub tagjai már külföldre, Magyarországra és Horvátországba is eljutottak, sőt Szerbia több városában is jártak. Márta elmesélte, hogy télvíz idején beltéri fényképezéssel foglalkoznak, mivel a kedvezőtlen időjárási viszonyok árthatnak az igen érzékeny felszerelésnek. Ennek keretében a stúdió-, a kompozíció-, a csendélet-, a tárgy- és a makrófotózás műhelytitkait sajátítják el. Felkéréseikre tapasztalt fotósok tartanak beszámolót élményeikről, s megosztják tudásukat az amatőr fényképészekkel. Fontosnak tartják a fotóelemzésekkel kapcsolatos órákat is, mivel az építő jellegű kritika mindig jó hatással van az emberre.

A klub hivatalosan szeptember óta működik, s decemberben szeretnék megrendezni a bemutatkozó kiállításukat is. Ennek kapcsán Márta elmondta, komoly gondot jelent számukra, hogy mindenhol, ahol kiállítóterem után érdeklődtek, azt a választ kapták, hogy fizetniük kell a terem bérléséért, amit viszont jelen pillanatban nem engedhetnek meg maguknak. Ezért a fiatal fotósok képeit a Facebookon, a klub oldalán (www.facebook.com/groups/fotoklubzenta) lévő albumokban tekinthetik meg az érdeklődők.

A klubvezető hangsúlyozta, remélik, hogy bejegyzett egyesületként sikerül szerezniük támogatásokat is a zökkenőmentes működésre.

Remek viszonyt ápolnak a szabadkai Photo walkersszel, sőt tavasszal részt is vettek egy közös túrán, de a világhálónak köszönhetően más fotóklubokkal is tartják a kapcsolatot. Jelen pillanatban a klub tagjai a bemutatkozó kiállításra összpontosítanak, mivel közülük mindenki szerepelni kíván ezen, de a későbbiekben mindenképpen szeretnének egy olyan tárlatot is szervezni, amelyben a várost mutatnák be a saját szemszögükből. Ezenkívül a Locator Környezet- és Városvédő Egyesülettel tárgyalva is felvetődött egy közös tárlat ötlete, amelynek keretében felhívnák a polgárok figyelmét a környezettudatos életmód fontosságára. Márta beszélgetésünk végén elmondta azt is, hogy a fotózást csupán a hobbijának tekinti, de ettől függetlenül társaival együtt jövőre továbbképzéseken szándékozik részt venni. El akarnak végezni egy fotóművész-tanfolyamot Szerbiában vagy külföldön, hogy még többet tudhassanak erről a szép mesterségről. A klubban egyébként minden olyan fotózás iránt érdeklődő személyt szívesen látnak, akinek van kedve együtt tanulni a tagokkal. A klub Facebook-oldalán értesülhetnek a foglalkozások időpontjairól is. A klub a tagsági díjból tartja fenn magát, ami havi 200 dinár.