Tegnap tüntetést tartott a négy reprezentatív oktatási szakszervezet Belgrádban. Először a Szerb Képviselőház előtt gyülekeztek, ahol leállt a forgalom, majd az elégedetlen pedagógusok oszlopa a szerb kormány épülete felé vette az irányt.
A belgrádi tanárok és tanítók mellett Szerbia más városaiból is érkeztek autóbuszokkal tanügyi dolgozók.
A pedagógusok benyújtották követeléseiket a kormányhoz. Mint mondták, most azt várják, hogy ismét tárgyalóasztalhoz üljenek az illetékesekkel, további lépéseik a szerb kormány döntéseitől függenek.
Az egybegyűltek kezükben táblákkal vonultak, amelyeken olyan szövegek álltak, mint: A szakma méltóságáért. A fizetések nem követik az inflációt. Sem igazság, sem pénz.
A szakszervezetek a pedagógusok átlagfizetésének az országos átlagbérrel való kiegyenlítését kérik, emellett azt, hogy 7-ről 10 százalékra emeljék az osztályfőnöki pótlékot, a harmadik követelés pedig a tanítóktól, tanároktól megkövetelt, terjedelmes adminisztráció csökkentése. Ha október 9-éig nem teljesülnek a követelések, akkor rövidített, azaz 30 perces tanórákkal fognak tiltakozni.
Slavica Đukić Dejanović oktatási miniszter szerint az osztályfőnöki pótlék emelésének tárgyalása folyamatban van. A miniszter jelezte, hogy 2024-ben megpróbálja még tovább emelni a pedagógusok átlagfizetését, és rámutatott, hogy a megfelelő végzettségű általános és középiskolai tanárok átlagbére meghaladja a szerbiai átlagot, de mivel az oktatásban nagyon sok az alacsonyabb végzettségű munkavállaló, így a fizetési összkép alacsonyabb átlagot mutat.
A miniszter azt is kiemelte, hogy az oktatási minisztérium a második és harmadik évfolyamos egyetemi hallgatóknak ösztöndíjat ad pedagógiai képzésre, ebből idén 230-at osztanak szét. Véleménye szerint ez lehet a probléma kezelésének egyik módja, amellett hogy az oktatásban dolgozók méltóságán is emelni kell, nemcsak anyagi helyzetük javításával, hanem megbecsülésük révén is.
Nyitókép: N1