2024. szeptember 4., szerda

Kivonultak a gazdák

Vajdaság-szerte úttorlaszokat állítottak a földművesek

A kormány májusi ígéreteinek maradéktalan teljesítése mellett szálltak síkra tegnapi tüntetéseiken a földművesek, a legtöbben vajdasági egyesületek tagjai, akik többek között Szabadkán, Nagybecskereken, Pancsován, Újvidéken, Zomborban, Palánkán és Verbászon is eltorlaszoltak bizonyos útszakaszokat. Közép-Szerbiában, Ćuprijában is csatlakoztak a megmozduláshoz, lezárták a gazdák a főutat. Pancsován és Újvidéken a kőolaj-finomító bejáratait helyezték zárlat alá, de Csentán is volt útzárlat, valamint Nagyfény és Szabadka között, a Palánka–Újvidék, a Verbász–Zombor, Nagybecskerek–Belgrád, és Aradácnál a Nagybecskerek–Újvidék útvonalon is. Szerbcsernyén a romániai átkelő közelében tiltakoztak. Az információk szerint a legtöbb útblokád esetében óránként továbbengedték a várakozó járműveket, fél óráig szabad volt az út, majd ismét egy órán át tartott a zárlat. A rendőrség, a tűzoltók és a mentőszolgálat kocsijait minden további nélkül átengedték a gazdák az úttorlaszokon. A nap folyamán olyan döntés született, hogy a gyerekeket szállító járműveket is továbbengedik. Kora délután, 13 óra körül érkeztek meg a cseneji, kiszácsi, boldogasszonyfalvi (gospođinci) és környékbeli földművesek traktorokkal Újvidékre, s a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) finomítójához vezető mind a hat lehetséges bejáratot blokád alá helyezték. Hasonlóképpen tettek a gazdák Pancsován is. A helyszínen hallott beszámolók szerint az a céljuk, hogy a zárlat vég nélkül tartson a kormány intézkedéséig, vagyis a földművesek váltani fogják egymást ezeken a kulcsfontosságú helyeken. Egyikük a médiának azt nyilatkozta, húsvétig is ott állhatnak, ha erre lesz szükség, de ha azt látják, hogy semmi foganatja sincs a tiltakozásnak, akkor készek lesznek radikálisabbá tételére is.

A mezőgazdasági minisztérium a földműves-egyesületek képviselőit tegnap 11 órára meghívta tárgyalásra, azon azonban a média értesülései szerint senki sem vett részt, mert megkésettnek vélték a tegnapi időpont megadását. Mint kifogásolták, a kormány csak akkor reagált a panaszaikra, amikor már biztosra lehetett venni, hogy tartományi, sőt országos szintű tüntetéssé növi ki magát a bejelentett megmozdulás, s több mint hét fontos útszakaszt blokkolnak majd le. A nap folyamán Jelena Tanasković illetékes miniszter azt mondta, elítél mindenféle politikai manipulációt, amit a tüntetések szervezése mögött lát, és arra szólított fel minden jóakaratú gazdát, hogy ne üljön fel ezeknek a választás előtti politikai trükköknek. Nem sokkal ezt megelőzően Miroslav Aleksić, a Srbija protiv nasilja (Szerbia az erőszak ellen) ellenzéki koalíció listavezetője közölte, a földműveseknek a választások napján kellene kimutatniuk a dühüket. Marijan Rističević, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának elnöke is politikai motiváltságot vélt felfedezni a gazdák tiltakozásában, és emlékeztetett, hogy a parlament ebben az évben egymilliárd eurót irányított a mezőgazdaság számára, s jövőre sem lesz alacsonyabb a keret, ötszörösét teszi majd ki a 2012 előtti összegnek – mutatott rá. Kifejtette, hogy az állam „szinte teljesen” megvalósította a májusban aláírtakat.

A gazdák hektáronként 35.000 dináros területalapú támogatást követelnek, amit az államnak legkésőbb március 31-éig ki kellene fizetnie. Emellett síkra szállnak azért is, hogy a tejprémium literenként 19 dinárt tegyen ki és hogy 40.000 dináros legyen a minőségi fejőstehenek után járó támogatás. A vemhes üszők tartása után egyszeri 100 ezer dináros támogatást várnak el. Olyan kedvezményes hitellehetőséget is kérnek, amelynek értelmében 2024-ben egész évben lehetne kölcsönt felvenni egyszázalékos kamattal, s a hitellel a korábbi kölcsönöket is törleszthetnék. A gazdák szerint el kell törölni azt a jelenlegi korlátozást is, mely szerint csak a 19-nél kevesebb szarvasmarhát tartó gazdák pályázhatnak eszközvásárlási kiírásokon. A hazai borjúfajtákra egyedenként 25.000 dináros támogatás jóváhagyását követelik, de arra is kitérnek, hogy meg kell az államnak oldania a földművesek korábbi tartozásaival kapcsolatok gondokat, és módosítania a nyugdíj- és rokkantsági biztosításról szóló törvényt. Követelik a gazdák törlését a hitelminősítő iroda (kreditni biro) nyilvántartásából.

Nyitókép: Újvidéken a Szerbiai Kőolajipari Vállalat finomítójához vezető mind a hat bejáratot eltorlaszolták a gazdák (Ótos András felvétele)