Holnap tartja idei utolsó ülését a Magyar Nemzeti Tanács, ennek napirendjén más beterjesztések mellett az idei költségvetés módosításának, továbbá a következő évi költségvetésnek, valamint a tanács munkatervének a javaslatai szerepelnek. Összesen 36 beterjesztés kerül napirendre. Az MNT következő, idei tizedik ülésének napirendjéről beszámolva Fremond Árpád elnök örömének adott hangot azért, hogy ennyi ülést sikerült megtartani az idén. Tegnapi, szabadkai sajtótájékoztatóján hozzátette, abban bízik, hogy a tanácsnak 2024-ben is erre az évre jellemző dinamikával sikerül végezni a munkáját.
– Negyedik alkalommal fogjuk módosítani az MNT idei költségvetését. A módosítás azért szükséges, hogy az év folyamán elköltött pénzt teljes mértékben összhangba hozzuk, és hogy a zárszámadás is maradéktalanul rendben legyen. Olyan folyamatról van szó, amelyet minden egyes intézmény és önkormányzat véghezvisz minden évben. Többletforrások is voltak, amelyeket be kellett építeni az év során. Ami a következő év költségvetését illeti, 1,411 milliárd dinárt tesz majd ki. Ebből megközelítőleg 70 millió dinár lesz az országos szintű támogatás, majdnem 30 millió dinár érkezik a tartományból, és 12 millió dinárra számítunk a helyi önkormányzatoktól. Természetesen a magyarországi összegeket is beterveztük. Mindemellett maradt a korábbi években fel nem használt eszközökből is, például a nagyobb projektumokra előirányzott pénzből nem kezdtük el mindet költeni – taglalta Fremond Árpád.
A költségvetéseken átívelő nagyobb projektumok közül Fremond Árpád például a Magyar Szó újvidéki székházának felújítását emelte ki. Szavai szerint az erre a projektumra elkülönített pénz is folyamatosan szerepel az MNT költségvetésében, ám mivel még a közbeszerzés sem fejeződött be, így nem utalták át. A következő évi költségvetés vonatkozásában Fremond Árpád kiemelte, hogy az oktatási és a kulturális háló összegét szeretnék kiegyenlíteni a magyarországi támogatások tekintetében.
– Több olyan programunk is van, amelyeket az év során megszerveztünk, és a következő év költségvetésébe ugyancsak beépítettünk. Például új programként jelent meg a Suliexpo, de ehhez hasonlóan más jellegű új programok is voltak az év során, ezeket a továbbiakban úgyszintén támogatnánk. Létrejött a Vajdasági Tanyaszínház Alapítvány, ilyen értelemben azt gondolom, hogy a jövőben is mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az új alapítványok és az új rendezvények számára megfelelő mennyiségű eszközt sikerüljön biztosítani. A következő évi munkatervünk ugyancsak napirendre kerül majd. A munkaterv legfontosabb elemei közül kiemelném az oktatási és a kulturális stratégiák elfogadását. Ezeket a decemberi ülésen nem tűzzük napirendre. A stratégiák közvitáját lefolytattuk, ám mivel meglehetősen sok észrevétel érkezett az MNT hivatalába, úgy döntöttünk, hogy az illetékes bizottságok megtárgyalják az észrevételeket, majd olyan oktatási és kulturális stratégiákat fogadunk el rögtön a következő év elején, amelyeket aztán a 2024-től 2029-ig alkalmazhatunk. A terv az, hogy 2024. február végéig mindenképpen elfogadjuk az oktatási és a kulturális stratégiákat. A stratégiák megvalósításának szempontjából ez nem jelent problémát, hiszen a dokumentumok tervezete a következő év első két hónapjára nem irányozott elő intézkedést. A tájékoztatási stratégiát korábban elfogadtuk, a dokumentum már februári és márciusi határidőkkel előirányoz intézkedéseket, s ezek nyomán tervezünk dolgozni. Például az etikai kódex előterjesztése is szerepel a tervek között – taglalta Fremond Árpád.
Az egyéb tervekre kitérve az MNT elnöke emlékeztetett, hogy az idén van a szerb–magyar történelmi megbékélés tizedik évfordulója, és jövőre lesz tíz éve annak, hogy törölték a kollektív bűnösséget kimondó jogszabályokat. Ennek szellemében szeretnék befejezni a zsablyai templom felújítását, a felújított épületet pedig a csúrogi megemlékezést megelőzően tervezik átadni – mondta Fremond Árpád. Szavai szerint fontos méltó módon megemlékezni a kollektív bűnösséget kimondó jogszabályok eltörlésének tizedik évfordulójáról.
– Kishegyesen befejeződött a művelődési központ felújítása, ám a tűzvédelmi rendszer kialakításának tekintetében még lesz egy projektum. Bezdánban sikerült megvásárolni, illetve kibővíteni a színházunkat, így megkezdődhet a felújítása. Emellett három, a szakkollégiumi rendszer bővítése szempontjából fontos projektumunk van folyamatban. Folytatódhat a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium projektuma, Topolyán lefolytatták a közbeszerzést, így folytatódnak a munkálatok a valamikori hotel épületében, de a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumnak is van egy szakkollégiumi fejlesztési projektje, amit támogatni szeretnénk 2024-ben – magyarázta Fremond Árpád, és hozzátette, hogy a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatóválasztását ugyancsak az MNT-nek kell jóváhagynia.
Az évet értékelve Fremond Árpád kifejtette: eseménydús volt az idei év a Magyar Nemzeti Tanács számára. A múlt év végén kitűzött célokat sikerült megvalósítani – jegyezte meg. Kiemelte, „arról beszéltünk, hogy az idei a stratégiák éve lesz, három stratégia közvitáját is sikerült lefolytatnunk, egyet pedig el is fogadtunk”. Mivel senki nem tudta előre, hogy az év végén választások, illetve választási kampány lesz, olyan stratégiai döntést hoztak, hogy inkább a választásokra összpontosítanak, és a két fennmaradó stratégiát rögtön a következő év elején fogadják el – húzta alá az MNT elnöke.
– A választások azért voltak kiemelten fontosak az MNT szempontjából is, mert nem mindegy, hogy milyen érdekérvényesítő ereje lesz a vajdasági magyarságnak a következő időszakban Belgrádban és Újvidéken. Örülünk annak, hogy sikerült megerősíteni a vajdasági magyar közösség érdekérvényesítő képességét. Megmutatkozott a közösségi összefogás, így a Vajdasági Magyar Szövetség csapata jó eredményt ért el. A Magyar Nemzeti Tanács számára ez meghatározó, hiszen csakis együttműködés révén, közösen intézhetjük az ügyeket. Ha van egy erős VMSZ, illetve van erős VMSZ-frakció Belgrádban és Újvidéken, akkor erős nemzeti tanácsunk is lesz. Bízunk benne, hogy eredményesen tudjuk közösen képviselni a vajdasági magyarság érdekeit. Az MNT számára az a legfontosabb, hogy megőrizzük és tovább építsük a vajdasági magyarság kulturális autonómiáját – fogalmazott Fremond Árpád.
Nyitókép: Fremond Árpád (Molnár Edvárd felvétele)