2024. október 1., kedd

Egy kis afrikai hangulat Magyarország szívében

A 30 hektáron elterülő Richter Safari Park területén mintegy 300 állat él egymás mellett békességben

Nem tudom, hogy napilapunk olvasói közül kinek lenne kedve, hogy mindössze egy nap erejéig apró ízelítőt kapjon az afrikai autós szafarik hangulatából anélkül, hogy előtte egy csomó védőoltást felvegyen, illetve hogy hatalmas pénzeket kifizetve elutazzon valamelyik afrikai országba. Márpedig ehhez elég autóba vagy autóbuszra ülni és elkocsikázni a Budapesttől mintegy 50 kilométerre lévő Nagykőrösre. Ugyanis az itt 30 hektáron elterülő Richter Safari Park területén mintegy 300 állat él egymás mellett békességben.

Az elefántok is szeretik a sárgarépát... (Horváth Zsolt felvétele)

Az elefántok is szeretik a sárgarépát... (Horváth Zsolt felvétele)

... ahogyan a zsiráfok is (Horváth Zsolt felvétele)

... ahogyan a zsiráfok is (Horváth Zsolt felvétele)

A szafarit Ifj. Richter József, Magyarország legnagyobb vándorcirkuszának, a Magyar Nemzeti Cirkusznak a tulajdonosa alapította két évvel ezelőtt.
Richter a magyar cirkusztulajdonosok közül elsőként döntötte el, hogy a a nemzetközi állatvédelmi irányelveket követve társulatának az állatait kivonja a cirkuszi munkából és számukra méltó környezetet teremt, ahol megérdemelt „nyugdíjas éveik” eltöltése mellett továbbra is kapcsolatban maradnak az emberekkel. Ezt követően a szafaripark munkatársai más európai cirkuszokból is fogadtak be és helyeztek el állatokat. 

Az oroszlánok a rekkenő hőségben ránk sem bajszintottak (Horváth Zsolt felvétele)

Az oroszlánok a rekkenő hőségben ránk sem bajszintottak (Horváth Zsolt felvétele)

Amennyiben saját személygépkocsinkkal érkezünk, akkor a belépőjegy megvásárlása után akár ezzel is körbekocsikázhatunk a kijelölt, mintegy 3 kilométeres útvonalon, és közvetlenül találkozhatunk az állatok többségével, amelyek szabadon járnak és kelnek ezen a területen. Amennyiben autóbusszal érkezünk, akkor ugyanezt az utat a park valamelyik kis vonatával is megtehetjük. Egyébként így sokkal nagyobb élmény találkozni, és a kijelölt elárusítóhelyeken potom 500 forintért megvásárolható répacsomagból a lovakat, tevéket, lámákat, szürke marhákat, vízi bivalyokat, struccokat, zsiráfokat, elefántokat, zebrákat, szamarakat, illetve az utóbbi kettő szerelemgyermekeit, a zemárokat etetni. Nos, az állatok egyáltalán nem szégyenlősek, amennyiben kajáról van szó, és hogy megkaparintsák a jussukat, se szó, se beszéd halálnyugodtan beszemtelenkednek a kisvonaton ülők közé. Az elefántoknál és a zsiráfoknál ugyan védőtávolságot biztosító korlát is van, de azért az ormányukkal, illetve a zsiráfok a nyakukkal kinyúlnak a látogatók által kínált ínyencfalatokért.
Egyébként ottjártunkkor a vízi bivaly és egy tehén bizonyult a legkitartóbbnak, már ami a sárgarépaadagok követelését illeti. Így napilapunk munkatársának is vigyáznia kellett, nehogy a sárgarépa helyett a fényképezőgépként használt mobilját kapják be egy óvatlan pillanatban. A bejárat közelében lévő miniállatkertet gyalogosan járhattuk be. Ezen keresztül haladva a vadállatparkig jutottunk el, ahol egy nagyobb, elzárt erdős területen oroszlánok és a tigrisek tanyáznak. Ide egy teherautó rácsszerkezetes platóján állva merészkedtünk be, hogy megcsodáljuk a gyönyörű nagymacskákat. Miközben az indulásra vártunk, rádöbbentem, hogy most valójában mi, emberek is megízlelhettük, hogy milyen érzés is lehet ketrecbe zárva lenni, miközben most az oroszlánok és a tigrisek azok, akik jelenleg nagyobb szabadságot élveznek nálunk.
Mivel ottjártunkkor az időjárás tökéletesen pászolt a szafaripark afrikai hangulatához, voltak, akik csalódottságuknak adtak hangot a fák hűs lombjai alatt ásítozó, sziesztázó, a látogatókra szinte rá sem bajszintó oroszlánok miatt. Személy szerint tökéletesen megértettem őket, mivel mintha csak magamat láttam volna, ahogyan vasárnaponként, a kora délutáni órákban alfa-szinten fekvő helyzetben „meditálok”.
Természetesen az állatok mellett sok más látnivaló is akad a szafariparkban. Magyarországon csak itt tekinthető meg szabadtéri lengőtrapéz-bemutató is. A Magyar Nemzeti Cirkusz akrobatái mindkét előadásukon elkápráztatták a közönséget.

Magyarországon csak a nagykőrösi szafariparkban tekinthető meg szabadtéri lengőtrapéz bemutató is (Horváth Zsolt felvétele)

Magyarországon csak a nagykőrösi szafariparkban tekinthető meg szabadtéri lengőtrapéz bemutató is (Horváth Zsolt felvétele)

A Magyar Nemzeti Cirkusz társulatának bevonulása (Horváth Zsolt felvétele)

A Magyar Nemzeti Cirkusz társulatának bevonulása (Horváth Zsolt felvétele)

 A legbátrabbak pedig, persze némi fizetség ellenében, ki is próbálhatták, hogy milyen is 8 méteres magasságban akrobatamutatványokat bemutatni. Természetesen a vállalkozó kedvűekkel profi artisták foglalkoztak, ki voltak biztosítva, és az installáció alatt egy védőháló is ki volt feszítve. Az adrenalinfüggők a 10 méteres magasságba kilengő hajóhintára is befizethettek. Ha már ott volt, így természetesen munkatársunk is kipróbálta és megtapasztalta, hogy egyrészt csodálatos, másrészt ritka ijesztő három percig az ég és föld között „hinta-palintázni”. A nyugisabb kikapcsolódásra vágyók fél órát vízibiciklizhetnek a mintegy 4 hektáros szafaritavon. A parkban megtekinthető attrakciók közül semmiképpen sem szabad kihagyni a pontosan délben, illetve délután három órakor kezdődő elefánttréninget sem, amikor a park gondozói mozgatják át a park 3 indiai elefánthölgyét. Amennyiben szerencsénk van, maga a park tulajdonosa, ifj. Richter József vezeti ezeket az „edzéseket”. A szafariparkban eltöltött nap fénypontja pedig minden tekintetben a Magyar Nemzeti Cirkusz 40 perces előadása, amely során a társulat akrobatái és artistái kápráztatják el a közönséget produkcióikkal. Az előadás után pedig a látogatók a fellépőkkel is készíthetnek fotókat. Egyszóval egy igazán felejthetetlen élményben lehet része mindenkinek, aki kíváncsi Magyarország eme kicsi, afrikai hangulatot árasztó szegletére.

Nyitókép: A Richter Safari Park artistáinak műsora az elefánttréning előtt (Horváth Zsolt felvétele)