A Nők Elleni Erőszak Megszüntetésének Nemzetközi Napját ma, november 25-én tartják, hogy felhívják a figyelmet ennek a súlyos és széleskörű problémának a jelentőségére. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) weboldalán közzétett adatok szerint a nők és lányok elleni erőszak továbbra is a világ egyik legelterjedtebb és legszélesebb körben elkövetett emberi jogi sérelme.
„Világszerte szinte minden harmadik nő élete során legalább egyszer fizikai és/vagy szexuális erőszak áldozatává válik. 2023-ban legalább 51.100 nő életét oltotta ki a nemi alapú erőszak végső és brutális aktusa – gyilkosság, amelyet partnerük vagy családtagjuk követett el. Ez azt jelenti, hogy világszerte minden 10. percben meggyilkolnak egy nőt” – áll az ENSZ közleményében.
Az ENSZ hangsúlyozza, hogy az erőszak problémájának megoldása erőteljes fellépést, az elkövetők felelősségre vonását, valamint a nemzeti stratégiák megerősítését és a női jogi mozgalmak finanszírozásának növelését igényli.
Az ENSZ Közgyűlése 1999-ben döntött úgy, hogy november 25-ét a Nők Elleni Erőszak Megszüntetésének Nemzetközi Napjává nyilvánítja, ezzel is felhívva a figyelmet arra, hogy a világ minden táján nők válnak nemi erőszak, családon belüli erőszak, zaklatás és más bántalmazás áldozataivá. A dátumot a Mirabal nővérek – politikai aktivisták, akiket 1960-ban a Dominikai Köztársaságban brutálisan meggyilkoltak – emlékére választották.
Ez a nap egyben a „16 napos aktivizmus” kampány kezdetét is jelenti, amely december 10-ig, az Emberi Jogok Nemzetközi Napjáig tart.
Szerbiában idén 17 nő vesztette életét családon belüli vagy párkapcsolati erőszak következtében.
Nyitókép: Illusztráció/Pixabay.com