2025. január 13., hétfő

Érkezik a Béta-generáció

Január 1-jén megjelent a Béta-generáció. Mit várhatunk a Beta-generációtól, hogyan érthetjük meg őket, és vajon a szülők, tanárok, barátok szerepét átveszi-e a mesterséges intelligencia? Erről beszélt az Euronews Szerbiának Smiljana Grujić pszichológus és pszichoterapeuta.

Grujić elmondta, hogy mi a különbség az Alfa- és a Béta-generáció között, és összefoglalta a 2025 elejétől érkező Béta-generáció sajátosságait.

– Azok az emberek, akik 2025. január 1. és 2039. között születnek, a Béta-generációhoz fognak tartozni. Ez egy olyan generáció lesz, amely a 21. században él, és amelynek a mindennapjaiban a mesterséges intelligencia is jelen lesz. Ez az, amiben a Béta-generáció különbözik az Alfa-generációtól. Az Alfa-generáció a digitális bennszülöttek csoportjába tartozik, akik a közösségi médiával és az internettel együtt nőttek fel, míg a Béta-generáció fókuszában a mesterséges intelligencia áll majd – magyarázta Grujić.

A mesterséges intelligenciával kapcsolatban Grujić hangsúlyozta, hogy a tiltás nem megoldás, hanem a megértésre kell helyezni a hangsúlyt.

– A tiltás meddő, ahogy a mondás tartja, mert amikor tiltunk, ellenállásba ütközünk. Ezt a szülők is tudják. A tiltás félelmet kelt, a gyerekek azért hallgatnak ránk, mert félnek tőlünk, különösen fiatalabb korban. De egyszer eljön az a pillanat, amikor a tiltás már nem hatékony, mert a félelmet legyőzve elkezdenek ellenállni, és problémák jelentkeznek – mondta.

– Ez leggyakrabban a tinédzserkorban történik. A mesterséges intelligencia esetében sem lesz megoldás a tiltás. Mindannyiunknak fel kell ismernünk, hogy a digitális forradalom megállíthatatlan. Tehát alkalmazkodnunk kell hozzá, de úgy, hogy elkötelezettek legyünk gyermekeink iránt, hogy fejlesszük a kritikus gondolkodást, és kövessük, mit csinálnak a gyerekek az interneten – tette hozzá.

Grujić szerint a beszélgetés és a kapcsolatok ápolása a legjobb megelőzés.

– Nagyon fontos, hogy a szülők figyelemmel kísérjék gyermekeiket, beszélgessenek velük, lépést tartsanak velük, és elkötelezettek legyenek irántuk. Ez persze nagyon nehéz, mert a szülőknek kevés idejük van, mivel dolgoznak, stressz alatt állnak – mondta.

– A gyerekek nem azokra a játékokra emlékeznek, amelyeket kaptak, hanem arra, hogyan érezték magukat, amikor kaptak valamit, vagy éppen nem kaptak. Az együtt töltött idő a legjobb ajándék, amit a szülők adhatnak gyermekeiknek. Amikor erről beszélünk, egyszerűnek és természetesnek tűnik, de amikor a családok tapasztalatait nézzük, olyan, mintha elfelejtettük volna, mik a prioritásaink – tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy a Béta-generáció értékelni fogja-e az emberi kapcsolatokat, figyelembe véve, hogy a mesterséges intelligencia lesz a legnagyobb szövetségesük, Grujić azt mondta, hogy mindannyian egy nagy próbatétel előtt állunk.

– Az biztos, hogy a mi időnkben minden más volt, mert a társadalom változik, és ezek a változások hatással vannak a szülők és a gyerekek kapcsolatára is. Rajtunk múlik, hogy ezekben a kis közös pillanatokban építsük a kapcsolatainkat, támaszkodjunk azokra a felnőttekre, akik fontosak számunkra, és támogassuk őket, hogy gyermekeink számára is fontosak legyenek. Ne távolodjunk el egymástól, hanem támogassuk egymást, hogy könnyebben megbirkózzunk az előttünk álló kihívásokkal, vagy könnyebben együtt éljünk velük – magyarázta a szakember.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Január 1-jén születettek már a Béta-generáció tagjai (Fotó: pixabay.com)