A verbászi Alapfokú Zeneiskola szenttamási tagozata a 2006/2007-es tanévben a helyi Kultúrotthonban indult, és azóta működik. Eleinte zongorán, később harmonikán, hegedűn és klarinéton is tanulhattak, illetve tanulhatnak az érdeklődő diákok. A hangszeres oktatás mellett zeneelmélet tanulására is lehetőség van, munkanapokon kívül szombaton is tartanak órákat.
− Tanulóink számos hazai és nemzetközi verseny díjazottjai. Az alapfok elvégzését követően a legtehetségesebb növendékek tanulmányaikat a középfokú zeneiskolában, majd az újvidéki Művészeti Akadémián folytathatják. A diploma megszerzése után zenetanárként dolgozhatnak – mondta Zvezdana Gladović, az iskola egyik tanára.
Hozzátette, az utolsó országos versenyt szolfézsből és zeneelméletből 2024 decemberében Belgrádban tartották meg, a megmérettetésre a zeneiskola nyolc növendéke utazott el, a diákok hat első, egy második és egy harmadik díjjal tértek haza.
A 13 éves szenttamási Füstös Léna elmondta, öt éve foglalkozik komolyzenével, előtte a népzene érdekelte, táncolt és énekelt is.
− Zongoraszakra négy éve iratkoztam be, azóta is ezt tanulom. Odahaza folyamatosan gyakorlok, kedden és csütörtökön pedig a tanárnő segítségével. A zeneelméleti órákat szerdán tartjuk, pénteken a kórussal van próbánk, tehát mindennap gyakorlunk. Ami az eddigi sikereket illeti, most voltam harmadszor országos versenyen, minden alkalommal szolfézsből indultam, mind a három alkalommal első lettem. A legutóbbi versenyre Vladislava Keravica tanárnővel utaztunk, Szenttamásról jómagam és egy turiai fiú utazott a fővárosba – sorolta Füstös Léna.
A kérdésre, hogy mennyire volt nehéz a verseny, beszélgetőtársunk elmondta, egy komoly tesztet kellett kitölteni, amire itthon készültek fel, de a zeneórákon és otthon is gyakorolt.
− Felkészüléskor sok próbatesztet töltöttünk ki, amit a tanárnő átnézett, és rámutatott a fontosabb hibákra. Élesben hasonló teszteket kaptunk, más-más példákkal, feladatokkal, gyakorlatokkal. Főleg hangjegyeket kellett leírni, de volt olyan is, hogy fel kellett ismerni, illetve leírni egy-egy akkordot. Az én kategóriámban 92-en versenyeztünk, nekem sikerült elérni a legtöbb, 99 pontszámot, az előző években 98 ponttal lettem első. Fontos elmondani, hogy az elméleti résznek a gyakorlatban is nagy hasznát vesszük, hiszen amikor új kompozíciót kapunk, azt sokkal könnyebb megjegyezni és eljátszani is. Szeretem csinálni – mondta a hetedikes fiatal tehetség.
Hozzátette, a zeneszerzők közül legjobban Liszt Ferenc műveit szereti, de szívesen játszik Mozart- és Bach-szerzeményeket is. Kiemelte, az általános iskola után zenei pályán szeretne továbbtanulni.
Nyitókép: Fiatal kora ellenére Füstös Léna kiválóan zongorázik (Fotó: Paraczky László)