Dr. Slavica Maris epidemiológus a humán metapneumovírussal (HMPV) fertőzöttek számának növekedésével kapcsolatban elmondta, hogy még 2001-ben fedezték fel a kórokozót, és rámutatott, hogy kórképe enyhe, hasonló a megfázáshoz vagy az influenzához.
Maris rámutatott, hogy a vírus felfedezése óta nem okozott olyan komoly problémákat, mint a koronavírus-járvány, ezért úgy vélik, hogy nem kell járványtól tartani. A Tanjug hírügynökségnek adott interjújában kifejtette, hogy a HMPV az egyik leggyakoribb akut légúti fertőzést okozó vírus, hozzátéve, hogy ugyanabba a víruscsoportba tartozik, mint az emberi légúti óriássejtes vírus. A HMPV leggyakrabban öt év alatti gyermekeknél fordul elő, azonban bárki elkaphatja, nemtől és életkortól függetlenül. Súlyosabb esetekben tüdőgyulladást és hörghurutot is okozhat, magyarázta Maris.
– A humán metapneumovírus tünetei nem különböznek a többi légúti vírus okozta tünetektől, de az különbözteti meg az influenzától, hogy hirtelen jelentkezik, és ledönti az embert a lábáról, pihenést igényel, mert erős izomfájdalommal jár – részletezte a szakember.
Nyitókép: Illusztráció/Pixabay