2025. január 24., péntek

Független REM kell

Közmeghallgatás a Elektronikus Médiát Szabályozó Testület (REM) Tanácsa tagjelöltjeivel

Az egész folyamat kompromittált? Előre tudni, kik lesznek az Elektronikus Médiát Szabályozó Testület (REM) Tanácsának tagjai? – voltak az alapvető gondolatai a tegnapi, köztársasági képviselőházban tartott ülésnek, amelyen a jelöltek bemutatkoztak. A több mint 6 órás vita során a felszólaló parlamenti képviselők mindenekelőtt a REM tekintélyének és szerepének megerősítésére mutattak rá, kiemelve, hogy egy független testületre van szükség a minőséges, objektív és sokoldalú tájékoztatás érdekében.

A parlament kultúráért és tájékoztatásért felelős bizottsága a tagjelöltek névsorát 18 főre szűkítette. Közülük kerül ki a REM Tanácsának 9 új tagja. Róluk a képviselőház dönt majd.

A bemutatkozó tanácstagjelöltek között van Bodzsoni István is, akit a Magyar Nemzeti Tanács javasolt a testületbe. Bemutatkozó beszédében nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy a parlamentben szólalhat fel, ugyanis 50 éve tartó médiatevékenysége során először jár ebben az épületben. Rámutatott, 1976-ban az Újvidéki Televíziónál kezdett újságíróként dolgozni, majd hamarosan szerkesztő lett, végül programigazgató. Erős nyomásra 1990-ben mondott fel a televíziónál, Magyarországon folytatta tevékenységét, Budapesten a Duna televíziónál lett főszerkesztő. 2006-ban következett be újabb váltás az életében, akkor újra hazajött és ismét az Újvidéki Televíziónál folytatta tevékenységét. 2011-től a Pannon RTV igazgatója Szabadkán, azzal hogy a minap szűnt meg a munkaviszonya és vonult nyugdíjba. Mint rámutatott, több elismerés tulajdonosa, az első elismerését a Szerbiai Újságíró Egyesülettől kapta, mégpedig a Svetorzar Marković-díjjal tüntették ki, az utolsó pedig a Magyar Érdemrend tisztikeresztje, amelyet szavai szerint a szerb–magyar kapcsolatok fejlesztéséért ítéltek oda neki. 

Nevena Đurićnak, a parlamenti bizottság elnökének vezetésével folyt vita során a jelöltek részéről, az ellenzéki parlamenti képviselők, illetve a beterjesztők részéről is felmerült a gyanú, hogy bizonyos jelöltek a hatalmi párt „sugallatára” kerültek a jelöltek közé. Megkérdőjelezték e tagjelöltek legitimitását, ezzel pedig az alakuló tanács törvényességét is. Mint hangsúlyozták, több jogszabály megsértésére is sor került. Azok, akik már voltak tanácstagok, nem választhatók újra, eközben két olyan tagjelölt is van, akik az előző összetételeben is szerepet vállalt. Az egyik tagjelöltnek felrótták, hogy egy olyan médiaegyesület javasolta, amely nem tesz eleget a törvény előírásának. Volt akit pártmunkákkal vádoltak. A jelöltek sorban elmondták, miként látják a REM szerepét és amiben egyetértettek az az volt, hogy több, tartalmas gyermekműsorra, kulturális, tudományos tartalomra lenne szüksége az országos frekvenciával rendelkező televíziók esetében. Kitértek a tájékoztatás objektivitására és arra, hogy az újságírói etika mentén kellene követni a médiaházak munkáját. Többen is hangsúlyozták, hogy független testületre van szükség, amely az elektronikus média munkáját ellenőrzi. Ettől függ az ország jövője, emellett befolyásolja az eurointegrációs folyamatokban való haladást (ez az egyik elvárás az EU részéről, mint ahogy az ODIHR részéről is) ezért, amíg egyesek amondók, hogy a jelöltválasztás folyamatát semmisítsék meg és kezdjék újra, addig mások szerint a beterjesztők, akik a nemzeti tanácsok és a szakmai érdekképviseletek mellett civil szervezetek, egyházak és egyesületek voltak, eleget tettek minden jogi eljárásnak, vagyis a REM Tanácsának mihamarabb fel kell állnia.

Az elnöklő a közmeghallgatás lezárását követően közölte, a tagjelöltek listáját továbbítják a parlament elé elfogadásra.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta