2024. december 22., vasárnap

Az atomerőmű mint átmeneti megoldás

Szerbia az energiafüggőségének leküzdésében a diverzifikáció mellett a tiszta energia bekapcsolásán is gondolkodik

Az energia és az energiabiztonság szinte minden ország számára jelenleg a prioritások közé tartozik. Az energiaválság és az energiafüggőség, különösen az ukrán háború után arra kényszerített sok országot, hogy alternatív megoldásokat keressen. Megoldást azonban nem lehet egy éjszaka alatt találni, évek kellenek ahhoz, hogy a jelenlegi helyzeten módosítani lehessen, különösen Szerbia esetében, ahol az energiaforrások jelentős részét Oroszországtól vásárolja az ország, hangzott el A szerb–amerikai viszony: Az energetikai diverzifikáció stratégiája elnevezésű konferencián, amelyet tegnap Belgrádban, a köztársasági képviselőházban tartottak.

Zorana Mihajlović energetikai miniszter kiemelte, hogy ebben az idén elkezdték Niš és Dimitrovgrad között annak az interkonnektornak a megépítését, amely lehetővé teszi, hogy Bulgárián keresztül Görögországból folyékony földgáz (LNG) érkezzen. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy több interkonnektor megépítésére lenne szükség, amely lehetővé tenné, hogy az ország csökkentse az Oroszországgal szembeni földgázfüggőségét (jelenleg ugyanis a földgáz 90 százalékát Oroszországtól vásároljuk). Kiemelte azt is, hogy készül a klíma és energetikai terv, amely nemsokára közvitára is kerül és amely rámutat majd arra is, hogyan képzeli el az ország az energiafüggetlenségét.

Három forgatókönyvet irányoztak elő a hőerőművek teljes kiiktatására, illetve a földgázfüggőség csökkentésére. Egyrészt az atomerőművek megépítésében, a tározókapacitások növelésében látnak lehetőséget, másrészről pedig abban, hogy az ország teljesen átálljon a megújuló energiaforrásokra. Egy energiamixelési lehetőség is asztalon van. Eszerint növelnék a megújuló energiaforrások részvételét, a földgáz továbbra is maradna, és atomerőműveket is bekapcsolnának az energetikai rendszerbe. A miniszter kiemelte, bármelyik megoldás mellett dönt az ország, évtizedes folyamat szükséges ahhoz, hogy az meg is valósuljon.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás