2024. december 23., hétfő

Újra módosították a referendumtörvényt

A polgári kezdeményezéseknél nem kell az aláírás-hitelesítésért fizetni

A köztársasági képviselőház tegnap egyöntetűen megszavazta a referendumtörvény újabb módosítását. A képviselők két héttel ezelőtt már folytattak vitát a referendumtörvény módosításáról, amelynek egyes részei a polgárok nemtetszését váltották ki. Aleksandar Vučić államfő is szakvéleményt várva végül nem írta alá a törvénymódosítást, így az visszakerült a parlamenti eljárásba.

A kormány javaslatára megváltoztatták a referendumtörvény módosításait, vagyis a polgári kezdeményezéshez szükséges aláírások hitelesítéséért nem kell majd fizetni. Nem lehet négy éven belül ugyanabban a kérdésben referendumot kiírni, illetve a népszavazás kezdeményezői által megbízott személy tagja lesz annak a szervnek, amely a referendum lebonyolításáért felel.

A köztársasági képviselőház tegnapi, vagyis pénteki ülése jóformán vita nélkül folyt le. Igaz, Marija Obradović államigazgatási és önkormányzatokkal megbízott miniszter terjeszthette volna elő az új módosításokat, de nem kért szót ő sem.

Goran Glišić független parlamenti képviselő szólalt fel végül, a Szerb Haladó Párthoz tartozó barátaihoz intézte szavait, mondván, hogy a két héttel ezelőtt megszavazott referendumtörvény módosítása kapcsán ne érezzék úgy, hogy kudarcot vallott a párt vagy az államfő. Szerinte az SZHP-képviselők vallottak kudarcot, sőt valószínűleg az államfő is csalódott bennünk, hogy a módosítások előtt nem hallgatták meg a polgárokat. Elmondta, az előttük levő referendumtörvény jobb, de nem jó, hiszen továbbra sem tartalmazza az érvényességi feltételt (cenzust). Véleménye szerint a népszavazás sikerességét kötni kellene ahhoz, hogy azon részt vett-e a szavazópolgárok több mint fele.

Aleksandar Martinović, az SZHP képviselője ezt követően szót kért, megelőlegezvén, hogy felszólalásával kihívja majd pártelnökük nemtetszését, hiszen az ülés előtt a frakcióvezetők abban állapodtak meg, hogy azon nem szólalnak fel. Véleménye szerint a referendum módosítását „Ðilas, Jeremić, Tadić, Savo Manojlović és a horvátországi médiumok közül néhány a Vučić feletti győzelemnek tekinti”. Kiemelte, ez nem Vučić feletti győzelem, hanem maga az államfő mutatta meg, hogy az országot lehet másként is vezetni, mint azt elődei tették. Mint elmondta, az államfő elment Gornje Nedeljicébe, hogy kikérje a polgárok véleményét a Rio Tinto tervezett beruházásairól, ezt más elnökök nem tették meg. Majd a kizsákmányoló magánosítási folyamaton keresztül Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltásig a korábbi hatalom, véleménye szerint, téves intézkedéseire mutatott rá.

A kisajátításról szóló törvényt is visszavonták az eljárásból.

A referendumtörvényre az ülésteremben jelen lévő 193 képviselőből 193-an szavaztak igennel. Sürgősségi eljárásban helyezik hatályba, így egy nappal azután lép érvényre, hogy megjelenik a Hivatalos Közlönyben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás