2024. december 23., hétfő

Életem legjobb döntése volt

Szilágyi Miklós: Már nyolcadikos koromban tudtam, hogy ügyvéd leszek

Nem egyszer hallhatjuk kiválóan tanuló, leendő vajdasági magyar egyetemi hallgatóktól, hogy inkább nem vágnának bele a nagyon bonyolultnak tartott jogi tanulmányokba, s az okok között általában két fő aggodalom kristályosodik ki: szerb nyelven kell tanulni, s egyébként is meglehetősen nehéz elvégezni ezeket a tanulmányokat. Akik már elvégezték az egyetemet, azok azonban egészen mást mondanak, s néha az ő szavukat is érdemes meghallgatni. A Magyar Szó munkatársai sikeres, Jogi Kart végzett tisztségviselőket, ügyvédeket, közjegyzőket szólítottak meg, s utánajártak annak, miért lenne érdemes ma is jogot tanulniuk a fiataloknak, miért számít hosszú távon is teljesen megalapozottnak egy ilyen döntés. Beszélgetőtársaink arról vallottak, hogyan élték meg a nehézségeket, hogyan jutottak el a diploma megszerzéséig, s továbbra – visszatekintve a korábban meghozott döntésre – is meggyőződésük-e, hogy megérte a nehezebbnek tűnő fák egyikébe vágni a fejszét.

A jogi képzés és a jogi szakma akkor is, amikor én álltam pályaválasztás előtt, és most is, hihetetlen lehetőséget jelent: egy jogász lehet titkár egy iskolában, lehet egy multinacionális cég jogásza, lehet közvállalat igazgatója, ügyész, bíró, s persze ügyvéd is – válaszolta lapunk kérdésére Szilágyi Miklós ügyvéd.

– Egy jogásznak ismernie kell a környezetét, látnia kell az összefüggéseket, fel kell ismernie az életszituációkat, jó logikával kell rendelkeznie, és minden esetben igyekeznie kell megoldást találni. Ez sokszor túlmutat kizárólag a jogi képzés által biztosított ismereteken, és sokkal szélesebb általános tudást igényel. Mindezt azért, hogy egy jó jogász érvényesülni tudjon. A jog messze nem száraz, nagy tévhit ez, hihetetlenül változatos, sokszor vitatott és néha igazán komoly logikát igényel az alkalmazása.

A jogászok az élet bármely területén emberekkel és sorsokkal foglalkoznak, döntéseiknek komoly következményei vannak – mutatott rá. Mindez teszi igazán izgalmassá, mert minden döntésnek súlya és tétje van.

– Egyik nap sem ugyanolyan, mivel mindig más problémák jelentkeznek, vagy ha azonos a probléma, változnak az ügyfelek, s a jogszabályok is folyamatosan változnak. Az igazán egy életen át tartó tanulás hatványozottan jelen van egy jogász életében. Sosem lehet megállni, sosem lehet abbahagyni, mindig tisztában kell lenni az érvényes jogszabályokkal, és követni kell őket. Úgy gondolom, egy jogász sosem fog azzal küzdeni, hogy munkahelyet találjon. Csak egy kis elszántság kell hozzá, és a jog szeretete – fogalmazott az érvényesülés esélyeivel kapcsolatos kérdésünkre válaszolva.

A tanulmányi évek Szilágyi emlékezetében sem a nehézségeket idézik fel.

– Az emlékeim a tanulmányi éveimről rendkívül fontosak és kedvesek számomra. Az önállósulás folyamata, a felelősségtudat ébredése, az idő (jó) beosztása, ami nemcsak a tanulásról, hanem a szórakozásról is szólt, valamint a havi, rendelkezésre álló pénzösszeg helyes menedzsmentje, úgy érzem, mind hozzájárultak a felnőtté válás rögös útjához. Természetesen a szülők segítsége nélkül ez mind lehetetlen lett volna, mivel abban az időben ösztöndíjban csak nagyon kevesen részesültek, hallgatói kölcsönt pedig nem szerettünk volna felvenni. A leendő joghallgatók lehetőségei, melyek felölelik az Európa Kollégiumban való elhelyezkedést az egyetemi évek alatt, a Magyar Nemzeti Tanács jogász-, hallgatói, valamint demonstrátori ösztöndíját, melyek négy éven át anyagilag is segítik a diákokat, hihetetlen támaszt nyújtanak mind a diáknak, mind a szülőnek. Nem lehet már kifogás a továbbtanulás ellen, s ez az, ami a jövőnket jelentheti. A magasan szakképzett, magyarul tudó és dolgozni akaró fiatalok – állapította meg.

Mint közölte, nyolcadikos korában döntött úgy, hogy ügyvéd lesz.

– Nem egy cégben vagy irodában képzeltem el magam jogászként, hanem egyértelműen ügyvédnek készültem. Gimnázium után az Újvidéki Egyetem Jogi Karán kezdtem meg a tanulmányaimat, elvégzése után pedig ügyvédbojtárként dolgoztam két évig. Az első hónap után tudtam azt kijelenteni, hogy igen, ez az, amit az egész életemben csinálni szeretnék. Izgalmas tárgyalások, nem mindennapi történetek, folyamatosan változó ügyfelek. Minden nap egy újabb kihívást jelent, egy újabb megoldást kíván. Gyakornoki éveim után önálló ügyvéd lettem, és megvalósítottam a gyerekkori álmom.
Életem legjobb döntése volt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás