2024. november 25., hétfő

Magyarkanizsa jó európai példa

Az ET Parlamenti Közgyűlése több mint tíz év után monitoringjelentést készít Szerbiáról

Bár hónapok óta az Európa Tanácsban (ET) parlamenti eljárásban van Koszovó tagjelölti kérelme, a helyzet érzékenysége miatt csak most, az izlandi elnökség alatt, elsősorban német nyomásra tűzték naprendre. A Miniszteri Bizottság továbbította azt az ET Parlamenti Közgyűlésének – tudtuk meg Kovács Elvirától, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőjétől.

Kovács Elvira elmondta, még soha nem történt meg, hogy ugyanazon a héten ül össze az ET Miniszteri Bizottsága és az ET Parlamenti Közgyűlése. Ma reggel ezt a kérelmet továbbítják a Politikai Bizottsághoz további véleményezésre, vagyis jelentés készül majd, miután jelentéstevőt választanak. Még két másik bizottság: a jogi és az esélyegyenlőségi is véleményjelentés ír a kérelemről. A fő- és a két pótjelentés általában két évet vesz igénybe, ám Kovács Elvira véleménye szerint a politikai nyomás miatt lerövidítik ezt a folyamatot, így nagy valószínűséggel egy éven belül napirendre kerülhet a téma. Ahhoz azonban, hogy Koszovó taggá váljon, kétharmados többségre van szükség – mondta.

– A Miniszteri Bizottságban a tagállamok 46 nagykövete (Oroszország nélkül) vesz részt. Évente egyszer miniszteri szinten találkoznak, általában májusban. Az idén májusban az Európa Tanács 18 év után csúcsot is szervez, vagyis a 46 tagállam kormány- és államfői lesznek jelen – emelte ki Kovács Elvira. – Régóta világos, hogy Koszovónak megvan a kétharmados többsége, de hogy milyen döntés születik, ebben a pillanatban megjósolhatatlan, ugyanis a delegációk vegyesek, a legkisebb delegációk 3, a legnagyobbak 18 tagúak. Számbelileg nincs ugyanakkora súlyuk a tagállamoknak. Ugyanakkor az sem biztos, hogy a delegáció minden tagja a kormányának véleményét képviseli – mutatott rá.

Kovács Elvira

Kovács Elvira

Újdonság az is, hogy Kovács Elvira szerdán a politikai bizottság jelentéstevője lett. Mint megtudtuk, az előttünk álló időszakban a parlamenti többség és az ellenzék viszonyával foglalkozik általánosságban.

Elmondta, azért fontos, hogy a Monitoringbizottság napirendjére került Szerbia, mert több mint tíz éve már nem készült róla jelentés. A bizottság utolsó jelentése 2012-ben került elfogadásra, azóta azonban 14 jelentéstevő váltotta egymást. Most egy német és egy cseh jelentéstevőt kapott az ország, akiknek a szerbiai helyzetfelmérő látogatása júniusban várható.

– Ezúttal a Velencei Bizottság véleményei voltak napirenden, ugyanis az elmúlt két évben a szerbiai alkotmánymódosítás folyamatától kezdve az igazságügyi törvények meghozatalán át a választási törvények módosításáig 4-5 vélemény készült. Ezek voltak napirenden a Monitoringbizottságban – tudtuk meg Kovács Elvirától.

Kovács Elvira elmondta azt is, a héten az Esélyegyenlőségi és Diszkriminációmentes Bizottság Kisebbségi Jogi Albizottságának elnökeként a Kisebbségi és Regionális Nyelvi Charta hatályba lépésének 25. évfordulója alkalmából megszervezett közmeghallgatáson, Magyarkanizsát külön dicséretben részesítette a charta szakértői bizottsága. Mint rámutatott, a 46 tagállamból csak 25 ratifikálta a kisebbségek nyelvi jogaira vonatkozó egyezményt. Az egyezmény alkalmazását segítené, ha önkormányzati szinten is ratifikálnák, és ha helyi szinten is csatlakoznának ehhez az egyezményhez. Kevés önkormányzat tette meg ezt a lépést, de Magyarkanizsának sikerült. A Magyar Nemzeti Tanáccsal és a charta szakbizottságával együtt emelték ki a nyelvi jogok fontosságát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás