Cikkünkhöz képgaléria is kapcsolódik, amely ITT tekinthető meg!
Szerdán a tartományi székvárosban ünnepélyesen átadták rendeltetésének a BioSense Intézet korszerű épületét. Az országban egyedülálló létesítményt a legkorszerűbb bio- és nanotechnológiai laboratóriumokkal látták el, amelyben 250 tudós dolgozik majd. Az intézet összekapcsolja az információs technológiát a biovilággal, ahol a jövő mezőgazdaságának kifejlesztésén dolgoznak.
Vladimir Crnojević, az intézet igazgatója elmondta, a létesítmény nemcsak építészeti szempontból számít különlegesnek, hanem azon dolgok miatt is, amelyeket fejlesztenek majd.
– Az épület egész Európában is egyedülállónak számít, ugyanis az első létesítmény, ami antivibrácós megoldással épült fel. Ez fontos követelmény a nanotechnológiai fejlesztések szempontjából is, mivel minden egyes mikrorezgés kritikusnak számít. A másik problémát a por jelenti. A részecskéket egy különleges berendezéssel szűrjük ki, amelynek köszönhetően csak a tiszta levegő marad meg, minden más részecske nélkül. Számos kutatónk környezetvédelemmel foglalkozik, de biogyógyászattal foglalkozó szakembereink is vannak. Az intézet a tudományos-kutató munka szempontjából egy új korszak kezdetét jelenti az országban. Az épület a jövő erődje, ami az elképzelést és a kijelölt utat szimbolizálja – jelentette ki Crnojević.
Az ünnepélyes megnyitón jelen volt többek között Ana Brnabić kormányfő, Emanuele Giaufret, az EU szerbiai küldöttség vezetője, Pásztor István, a tartományi képviselőház elnöke, Igor Mirović tartományi kormányfő és Mariya Gabriel innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságügyért felelős uniós biztos is.
Ana Brnabić hangsúlyozta, hogy a létesítmény a jövőben rendkívül fontos ágazatban, a digitális mezőgazdaságban foglal el fontos szerepet.
– Ez a mezőgazdaság és a technológia kölcsönös együtthatását jelenti, ami elengedhetetlen a klímakihívásokkal teli időkben. Biztosítanunk kell a mezőgazdaság fenntarthatóságát, hogy minél jobb eredményeket adjon, emellett fontos az is, hogy a tudomány, a kutatások és a tudományos intézetek fejlesztései által megfelelő támogatást tudjunk biztosítani a földműveseink számára, hogy folytathassák munkájukat és a jövőben is versenyképesek maradjanak. Egy európai központ székhelyét nyitottuk meg, amely új értékeket és fejlesztéseket fog hozni, ami nemcsak az ország, hanem a régió és az egész világ számára is hasznos lesz – hangsúlyozta a kormányfő.
Mariya Gabriel elmondta, hogy a BioSense a jövőbeni kutatások központja lesz nemcsak Szerbiában, hanem a Balkánon is.
– Kijelenthetjük, hogy az intézet létrejötte azt bizonyítja, az európai támogatások és a beruházások közösen is működnek és konkrét eredményeket hoznak. Az intézet előmozdítja a szerbiai fejlesztéseket, egyúttal pedig a mezőgazdaság terén is digitális megoldásokat biztosít – fogalmazott Mariya Gabriel.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele