A hétvégén országos szinten 15 ezer összeíró kezdte meg a népesség összeírását, házról házra járva gyűjtve össze a polgárok adatait. A polgároknak hatvankilenc kérdésre kell válaszolniuk, ami átlagosan fél órát vesz igénybe. Az összeírók fényképes azonosító kártyát hordanak magukkal. A kártyát a polgárok kérésére kötelesek bemutatni.
ELŐZETES EREDMÉNYEK MÁR NOVEMBER VÉGÉN
Miladin Kovačević, a Köztársasági Statisztikai Intézet igazgatója elmondta, hogy a népszámlálás egy hónapon át tart, majd felszólította az ötnapos kiképzésen részt vett összeírókat, hogy pozitívan viszonyuljanak a polgárokhoz, és kedvesen válaszoljanak a felmerülő kérdéseikre. Hozzátette, hogy a legjobban teljesítő összeírókat alkalmazni fogják a központjaikban, valamint lehetőségük lesz részt venni a mezőgazdasági összeírásban is, amire jövőre kerül majd sor.
Ljiljana Đorđević, a népszámlálási részleg vezetője elmondta, hogy a lakosság, a háztartások és lakások számára vonatkozó előzetes eredmények november végén válnak ismertté, míg az összes beérkező adatot tavasszal teszik majd közzé.
MAGYARKANIZSA KÖZSÉGBEN IS FOLYIK A MUNKA
Magyarkanizsa község a 2011-es adatok szerint 25 343 főt számlált, ez az adat azonban minden bizonnyal itt is csökkent. Szombaton ötven kérdezőbiztos kezdte meg a munkát, ők fogják bejárni a 13 település mindegyikét. A népszámlálókat úgy osztották be, hogy a falvakban helyiek dolgozzanak, nem lesznek ismeretlenek a házakba betérő kérdezőbiztosok, akiknek munkája fejenként 20-30 percet vesz igénybe. Magyarkanizsán szombaton kora reggel kezdték meg a biztosok a munkát. Nagy Némedi Dániel, a népszámláló bizottság alelnöke elmondta, hogy egy hónap múlva már tudni lehet, hogyan alakultak a népességi adatok a községben. Arra is kitért, hogy ha valaki éppen akkor nincs otthon, amikor megérkezik az összeíró, ő többször is visszamegy. Ha sokadszor sem jár sikerrel, akkor hagyni fog egy értesítést, melyen az ingyenesen hívható telefonszám van, azon be lehet jelenteni, hogy mikor ér rá a polgár.
– Magyarkanizsa községben ezek az értesítések magyar nyelven érkeznek. Ha családtag nincs otthon, akkor a nevében is nyilatkozhatnak a családtagjai. A 15 évnél fiatalabb személyek esetében viszont kizárólag a szülő vagy a gyám tud nyilatkozni – mondta Nagy Némedi Dániel.
Kiss Róbert az elsők között nyilatkozott a kérdezőbiztosoknak.
– Azt az édes anyanyelvünket, vallásunkat és kultúránkat, amit őseink évszázadokon keresztül ránk hagyományoztak, nekünk kötelességünk megőrizni és továbbadni. Éppen ezért én büszkén vallom, hogy magyarnak születtem, magyar vagyok, és katolikusként élek ezen a Földön. Nem érzek fenyegetettséget, rejtegetnivalóm sincs, nyíltan megvallom, hogy kettős állampolgár vagyok – mondta Kiss Róbert.