2024. október 30., szerda

Már dübörög a kampány

Aleksandar Vučić köztársasági elnök és a Szerb Haladó Párt tagja bejelentésének értelmében szerdán vagy legkésőbb csütörtökön írják ki az előrehozott köztársasági parlamenti, a belgrádi városi és az egyéb helyhatósági választásokat – Vajdaságban valamivel később is kiírhatják, hiszen itt a kampánynak nem legalább 45 napig, hanem legalább 30 napig kell tartania –, ám a kampányt már mind a hatalmi, mind az ellenzéki pártok megkezdték.

Néhány nappal ezelőtti tévészereplése során Vučić azt is elárulta, hogy a haladók a következő mottóval állítanak listát: Szerbia nem állhat meg. Ez ellenzéki körökben sokaknál kiütötte a biztosítékot, mivel a haladók Zoran Đinđić néhai kormányfő egyik legendás mondatát kölcsönöznék. „A haladók ekképpen állnának bosszút Đinđićen” – állapította meg a Nova napilapban megjelent szerzői szövegében Bojan Pajtić egyetemi tanár, a Demokrata Párt volt elnöke. Hozzátette, a hatalmi párt az elmúlt 11 évben egyébként is rendre megpróbálta kiegyenlíteni vezetőjét a meggyilkolt Đinđićtyel.

– Ezzel egyidejűleg lejárató hadjáratot folytattak Zoran Đinđić ellen. Az UDBA-besúgók eddig már többször elejtették a televíziós beszélgetések során a megjegyzést, hogy a kormányfő elleni merénylet valójában maffialeszámolás volt. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy aláírásgyűjtésbe kezdtek annak céljával, hogy Milorad Ulemek Legiját engedjék szabadon, ennek hátterében a hatalom keresendő. Mindennek okán a társadalom tájékozott rétege elszörnyedt annak a hallatán, hogy az SZHP választási mottója Zoran Đinđićet idézi – fogalmazott Pajtić.

ÉSZSZERŰTLEN PROJEKTUMOK HELYETT HASZNOSAKAT!

A kormány következő összetétele számára a gazdaság, az egészségügy és az oktatás élvez majd prioritást – nyilatkozta a Beta hírügynökségnek Dragan Đilas, a majdani Szerbia az erőszak ellen jelöltlista gerincét alkotó Szabadság és Igazságosság Pártjának elnöke. Hozzátette, minden nyugdíjasnak, illetve örökösnek visszaadják azt, amit a jelenlegi hatalom 2014-ben elrabolt tőlük. Đilas arra buzdította az érintetteket, hogy a párt honlapján található digitális számológép segítségével számolják ki, mennyi pénzt veszítettek a nyugdíjcsökkentés következtében. Minden további nélkül vissza lehet fizetni a nyugdíjakat, az államnak van pénze, csak ezt értelmetlen projektumokra költi, jegyezte meg a politikus, majd az államadósság, továbbá a korrupció, az infláció és az elvándorlás mértéke miatti aggodalmának adott hangot. Az észszerűtlen projektumok helyett hasznosakat kell kivitelezni – nyomatékosította.

NEM ÁLLAPODTAK MEG A KOALÍCIÓRÓL

Bár a nap folyamán az Új Szerbiai Demokrata Párt (NDSS), a Néppárt, a Dveri Szerb Mozgalom, a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom (POKS) és a Fogadalomtevők Szerb Pártja vezetőségének vasárnapi, ötórás egyeztetésén részt vett Matija Bećković akadémikus azt nyilatkozta a Betának, hogy az úgynevezett demokratikus ellenzéket követően a jobboldali politikai tömörülések is megállapodtak a választásokon való együttes részvételben, Milica Đurđević Stamenkovski, a Fogadalomtevők elnöke az N1 tv-nek azt mondta, a nemzeti pártok két listát állítanak. Valójában már korábban megállapodtak abban, hogy az előrehozott választásokon két jelöltlistát állítanak, ám felelősségteljes politikusként folytatták a tárgyalást – jegyezte meg. Semmi értelme ujjal mutogatni bárkire, vagy felelőseket keresni, válaszolta a kérdésre, hogy valóban férje, Stefan Stamenkovski, akadályozta-e meg, hogy az úgynevezett államalapító pártok aláírják a választási koalíciós megállapodást. „Eszmecserét folytattunk a lehetséges választási stratégiákról és arra a megállapításra jutottunk, hogy egyhez képest két választási koalíció célravezetőbb” – fejtette ki Đurđević Stamenkovski.

Később Vuk Jeremić, a Néppárt elnöke azt nyilatkozta, a felek között létrejött a szóbeli megállapodás, ám szerződést mégsem írtak alá, mivel az NDSS és a Fogadalomtevők között áthidalhatatlanok a majdani helyi koalíciókkal kapcsolatos ellentétek.

 

Törvényt szegtek?

A Korrupcióellenes Ügynökséget nem tájékoztatták annak a nagyjából 70 helyi önkormányzat polgármesterének a lemondásáról, amely önkormányzatokban az előzetes bejelentések értelmében december 17-én előrehozott választásokat tartanának – közölte a Transzparens Szerbia. A civil szervezet közleményében rámutatott, hogy ezzel az említett községek és városok képviselő-testületei megszegték a törvényes előírásokat, a kiróható pénzbírság 100 ezer és 150 ezer dinár között alakul. A Beta szerint kiemelik, a polgárok továbbra sem tudják biztosan, hogy hol tartanak majd rendkívüli választást.

 

A szocialisták hűségesek maradnának

A Szerbiai Szocialista Párt Főbizottságának ülésén az a megállapodás született, hogy a választásokon az eddigi választási koalíció keretében vesznek részt, a választások után pedig nem lépnek koalícióra a „kvázi-demokratákkal” és a „kvázi-patriótákkal”, hanem abban bíznak, hogy Aleksandar Vučićtyal folytatják az együttműködést – közölte az N1 tv összeállítása szerint Đorđe Milićević, a párt tisztségviselője.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció/Beta