2024. november 22., péntek

Túl sokan tűrik

Vesna Stanojević: Többen jelentik a családon belüli erőszakot, de az áldozat is több

A múlt évben családon belüli erőszak következtében összesen 28 nő vesztette életét, öttel több, mint egy évvel korábban. Ez a számadat azonban két kislányt is felölel. Vesna Stanojević, a belgrádi Biztonságos Ház koordinátora arra szólított fel mindenkit, hogy jelentsék az erőszakot.

Vesna Stanojević a Tanjug hírügynökségnek elmondta, nagyon sok nő tűri az erőszakot. A korábbi évekhez képest többen tesznek feljelentést, de sokan továbbra is hallgatnak. Abban reménykednek, hogy jobb lesz, valami változni fog, sokszor szégyellik magukat, másodrendűnek érzik magukat. Sajnos túl sokan az életükkel fizetnek. Elmondta, a belgrádi Biztonságos Ház 30 nő befogadására alkalmas, de jelenleg többen laknak náluk. Többet közülük gyerekekkel fogadtak be. Sokszor hat hónapnál is tovább bennmaradnak. Mint mondta, ezeket a folyamatokat nem lehet befolyásolni, hiszen a nők huzamosabb ideig is veszélyben vannak, mert az erőszaktevőjük fenyegeti őket. Legtöbbször nem személyesen, hanem ismerősökön keresztül, például azzal, hogy alig várják, hogy a nő elhagyja a biztonságos házat. Ilyen esetekben nem lehet egy nőnek azt mondani, nem maradhat tovább. – A biztonságos házból nagyobbrészt akkor mennek el, amikor kellő önbizalmat gyűjtöttek ehhez és biztonságban érzik magukat. Sajnos többen visszamennek az erőszaktevőjükhöz. Tavaly ez az esetek 9 százalékában történt meg. Olyan nők is voltak nálunk, akik véraláfutásokkal, teljesen eltorzítottan jöttek hozzánk. Sajnos az erőszakos férfiak gyakran ígérgetnek, hogy nem fognak többé ilyet tenni, ezért a nők néhány hónap elteltével visszatérnek hozzájuk, mert elhiszik, amit mondanak nekik – mondta Stanojević.

Sokszor azért mennek vissza erőszaktevőjükhöz, mert nincs hova menniük, nincsenek bevételeik. – Számomra gondot okoz, hogy eddig soha nem volt példa arra, hogy azoknak a nőknek, akik kikerültek a biztonságos házból, a veszélyezett kategóriába tartozóknak szánt szociális lakásokból odaítéltek volna egyet is. A családon belüli erőszak áldozatai nem szerepelnek sem az első, sem a második kategóriába tartozók listáján, a diszkrimináció nyilvánvaló – hangsúlyozta a koordinátor. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az elmúlt időszakban felkeresik őket vállalatok, hogy a biztonságos házban lévő nőknek munkát adjanak. Ezek között a nők között voltak olyanok is, akik beírták az egyetemet is és díjmentesen végezték el tanulmányaikat. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay