Szerbiában stabil a biztonsági helyzet, a legfrissebb adatok szerint jelentősen csökkent a bűnözés –, jelentette ki Bratislav Gašić belügyminiszter. Az európai kollégákkal együttműködve a múlt évben több, bűnözői szervezetekkel kapcsolatba hozható szerb állampolgár ellen indult eljárás.
Gašić a Szerbiai Rádió és Televízió reggeli műsorában elmondta, a kollégáit megkérte arra, hogy készítsenek elemzést és hasonlítsák össze a 2000 és 2012 közötti adatokat a 2012 és 2023 közötti bűnözési adatokkal. Az elemzés rámutatott, hogy a belügyi szervek munkájával sikerült a bűnözést visszaszorítani – mutatott rá a belügyminiszter.
Reményét fejezte ki, hogy a bűnözés és a korrupció elleni folyamatos küzdelmet a polgárok is érzékelik, illetve azt is, hogy csökkent a szervezett bűnözői csoportok jelenléte az utcákon.
– Nagy akciókat hajtottunk végre az európai uniós partnereinkkel, az Europollal (Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynökség) és az Eurojusttal (Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynökség) együttműködve. Számos olyan szerb állampolgár ellen indult eljárást, akik nemzetközi szervezett bűnözői csoportokban tevékenykedtek – mondta Gašić.
Az előttünk álló biztonsági kihívásokra és újításokra reagálva a belügyminiszter változásokat jelentett be a határrendészetnél. Mindenekelőtt a belgrádi repülőtéren olyan gyorskapuk érkezéséről számolt be, amelyekkel lehetővé válik, hogy az utas rendőri ellenőrzés nélkül haladjon át és lépjen be Szerbiába, vagy hagyja el az országot. Gašić kiemelte, a határrendészet arculatváltásán is dolgoznak, sőt az egyenruhájuk is más lesz.
Kitért a legutóbbi, december 17-ei választások folyamatára, illetve az ellenzéki pártok azon állításaira, melyek szerint a Belügyminisztériumnak kell felelősséget vállalnia azért, hogy megnőtt azok száma, akik mindenekelőtt Belgrádba jelentették át a lakhelyüket. Gašić állítása szerint a választói névjegyzék elektronikus formában évek óta nyitott bárki számára. Hozzáfűzte, a választói névjegyzék szorosan összefügg a Belügyminisztérium lakhelyjegyzékével. A modern technológia világában a belügyminiszter szavai szerint mindez jól látható, nem lehet változtatni bármit anélkül, hogy az ne hagyjon nyomot. Gašić megjegyezte, a Belügyminisztérium honlapján még a választások kiírása előtt közzétették nemcsak Belgrád városa, hanem az egész Szerbia településeinek nyilvántartását.
Az ellenzék negyvenezer szavazatot említ, ám jelentősen kevesebb szerbiai állampolgár lépte át a választás napján a határt – hangsúlyozta Gašić reagálva azokra a vádakra, melyek szerint a hatalmi párt külföldről szavazókat szállított a fővárosba.
Az ellenzék január 13-ai újabb tiltakozásának bejelentésével kapcsolatban Gašić csak annyit mondott, hogy december 24-én a rendőrség magas fokú toleranciát tanúsított az aznapi, ellenük irányuló támadásokkal szemben. Nem vonta kétségbe a tüntetésre való jogot. Feltette ugyanakkor a kérdést: mi lesz akkor, hogyha a vádak hamisnak bizonyulnak?
Kitért Koszovóra is, illetve az ottani biztonsági helyzetre, ami szavai szerint már évek óta kihívást jelent a számukra.
– A belügyminiszter szemszögéből elmondhatom, a Koszovó felé vezető adminisztratív határvonalon az utóbbi időben egyre több fegyvert találunk az albán lakosságnál. Az elmúlt ünnepek során a bűnügyi rendőrség igazgatósága három nagy akciót szervezett a határrendészettel együttműködve. Nagy mennyiségű fegyvert találtunk olyan járművekben, amelyeket vagy Szerbiában akartak hagyni, vagy az országon keresztül eljuttatni Nyugat-Európába – mondta a miniszter.
Nyitókép: Tanjug