2024. november 25., hétfő

Már egy hete éheztek

Kimentették a Duna rabságába szorult mintegy 200 jószág többségét

Folytatták tegnap azoknak a jószágoknak, javarészt szarvasmarháknak és lovaknak a mentését, amelyek a Duna mentén, a megáradt folyó miatt a Krčedin-szigeten ragadtak. A jószágok mentése már kedden megkezdődött, és már akkor számos problémával kellett szembesülniük a mentősegységeknek. Egyrészt az első kirendelt katonai uszályon nem volt korlát, tehát nem volt alkalmas az állatok mentésére. Azután a Vajdaság Erdői Közvállalat uszályával mentettek ki mintegy 60 állatot, de időközben a hajó meghibásodott. A munkát tegnap folytatták.

A Krčedin-sziget magasabb részein a megáradt Duna mintegy 200 állatot ejtett foglyul, mindenekelőtt lovakat és szarvasmarhákat. A jószágtulajdonos panaszára reagálva a tűzoltók és a katonaság a tulajdonossal, a kovilji Milenko Plavšićtyal együtt takarmányt vitt az állatoknak. Hogy a napokig éhezésre ítélt állatok közül hány pusztult el, még nem tudni, de több közülük már nagyon legyengült, és van sérült jószág is. A mentőegységek elmondása szerint az állatok rendkívül nehezen megközelíthető, két, egymástól távol eső helyen voltak, másfél–három kilométerre a parttól.

Milenko Plavšić az Euronewsnak elmondta, hogy a jószágai tavasztól kint vannak a legelőn, és csak a tél beköszöntével térnek haza. A szürke marhái ehhez szoktak hozzá. A lovak a telet is kibírják a szabad ég alatt, de a jelenlegi magas vízállás miatt nem tudnak élelmet találni maguknak. Csak reménykedett abban, hogy segítenek neki hazavinni az állatait, amelyek már egy hete várnak arra, hogy valaki kimentse őket.

Igor Mirović tartományi kormányfő már kedden elrendelte a jószágok mentését, s a munkába bekapcsolódott a Vajdaság Erdői Közvállalat is.

Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója a mentésnél jelen levő médiumoknak elmondta, hogy hétfőn érkezett meg hozzájuk a segítségre vonatkozó kérvény. Mint elmondta, ilyen mentés korábban nem volt. Nyolc órába telt, hogy a 60 négyzetméteres uszály több mint 55 kilométert megtéve eljusson a helyszínre. Ezt a szállítóeszközt a közvállalat a gépek szállítására használja azokon a területeken, amelyek az ő irányításuk alatt állnak. A 28 tonnás uszállyal meg is kezdték a mentést, de a vontatóhajó meghibásodott. A mentést nem adták fel, magánszemélyek segítségével folytatták a munkát.

Mint arról a Tanjug beszámolt, egy 28 tonnás uszályra van szükség ahhoz, hogy a jószágot biztonságban tudják a folyópartra szállítani. A szarvasmarhák többségének kimentése után a lovakat mentették tegnap, s ez bizonyult a legnehezebb feladatnak, hiszen a mentésre váró állatok között, az Euronews információi szerint, vadlovak is voltak. A tervek szerint nyolc-tíz fordulóra lesz szükség, hiszen az uszályra egyszerre legfeljebb csak 25 állat fér fel.

Mint arról az Euronews tegnap beszámolt, még 20-30 jószág maradt a Krčedin-szigeten, ugyanis az ijedt állatokat semmiképpen sem sikerült a tulajdonosoknak az uszályra hajtani, ezért kimentésük várhatóan ma folytatódik.

A mezőgazdasági minisztérium, a Vajdaság Erdői Közvállalat, a tartományi mezőgazdasági titkárság, az építési, közlekedési és infrastruktúrával megbízott minisztérium, valamint a Belügyminisztérium együttműködésének köszönhetően sikerült megoldást találni a jószágok mentésére. A mentésnél az állategészségügyi felügyelőség munkatársai is jelen voltak – közölte a Tanjug.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András