2024. november 25., hétfő

Újra terítéken a lítiumbánya

Brnabić csupán „jégre tette” a Jadar-projektet

A Rio Tinto ausztrál–brit bányászati óriás szerbiai leányvállalata cáfolta tegnap a környezetvédelmi aktivisták állítását, miszerint 100 ezer polgár kitelepítésére lesz szükség ahhoz, hogy megkezdje működését a Jadar projektum, azaz a lítiumbányászat. A bányászati vállalat kiemelte, csupán 52 háztartást érint a projektum, amiből 51-et már a tulajdonosok eladtak a Rio Tintónak. Ezeknek a családoknak a válallat segített a költözésben – áll a Rio Tinto közleményében.

Két évvel ezelőtt heteken keresztül tömeges tüntetések zajlottak a Rio Tinto lítiumkitermelésre vonatkozó projektje miatt. A kormány ennek következtében leállította a tervet, noha Aleksandar Vučić államfő már akkor jelezte, hogy a kormánynak nem lett volna szabad engednie a tüntetéseknek. Az államfő a múlt héten újra felzaklatta a kedélyeket, amikor arról számolt be, hogy a davosi Világgazdasági Fórumon tárgyalt a Rio Tinto képviselőivel. Állítólag bizonyítékokat kért arra vonatkozóan, hogy a Loznica környékén tervezett bánya eleget tesz majd minden környeztvédelmi előírásnak.

Zlatko Kokanović, a Ne damo Jadar Egyesület képviseletében az N1 televíziónak azt mondta, két évvel ezelőtt Ana Brnabić kormányfő azt ígérte, a kormány pontot tesz a projektumra, de ez nem történt meg. Csupán a bánya létrehozásával érintett területeket minősítette vissza építési területből mezőgazdasági területté. Kokanović szerint a lítium feltárására kiadott engedélyből 2012-ig nyolcat, 2012-től pedig ötöt adott ki az aktuális hatalom. 2011-ig 50, 2021-gyel bezárólag pedig 500 feltáró furat született. A Rio Tinto és a kormány adataira hivatkozva kiemelte, 2011-ig a bányászati cég 20 millió dollárt, 2012-től 2024-ig pedig 500 millió dollárt ruházott be a vállalkozásba. Ebből is látszik, hogy a Rio Tinto – annak ellenére, hogy a kormány leállította – nem állt el a lítiumbánya létrehozásától.

Aleksandar Jovanović Ćuta, az Ekološki ustanak (Ökológiai felkelés) szervezet képviseletében aggodalmát fejezte ki, hogy a Rio Tinto mindenhol a világban, ahol működésbe kezd, megsemmisülést hagy maga után. A két évvel ezelőtti tüntetések során arra mutattak rá a környezetvédelmi szervezetek, hogy a lítiumkitermelés visszafordíthatatlan károkat okozna a Jadar-folyó és környéke élővilágában, a bányászati hulladék pedig beszennyezné a termőföldeket.

A környezetvédelmi szervezetek szerint már késő vitát kezdeményezni a projektum környezetvédelmi hatástanulmányáról.

Nenad Kostić akademikus a Kreni-promeni (Indulj-változtass) kezdeményezés aláírásgyűjtésére hívta fel a figyelmet, arra a 38 ezer aláírásra, amelyet a projekt leállítására gyűjtöttek össze és adtak át a köztársasági képviselőházban. Azok elvesztek. A bánya ellenzői szakértőkkel és tényekkel kívánnak vitát indítani a lítium kapcsán, ezt azonban a hatalom szabotálja – fogalmazott Kostić. A környezetvédelmi hatástanulmánynak is csak akkor van értelme, ha azt független szakértői szerv állítja össze – tette hozzá.

A Rio Tinto tegnapi közleménye szerint alaptalanok azok az állítások, hogy a vállalat romboló hatással van a környezetre mindenütt, ahol működik, ezenkívül pontatlanok és nem teljesek azok az információk, amiket a környezetvédelmi aktivisták terjesztenek a vállalatukról. Teljesen ellehetetlenítik a Rio Tintót abban, hogy a tények alapján környezetvédelmi, gazdasági és technológiai szempontú párbeszédet kezdjenek a Jadar projektről, ami jól fizető munkahelyeket teremthetne nemcsak Loznica környékén, hanem az egész országban. A bányászatból származó jövedelemből az állam pedig további fejlesztéseket valósíthatna meg akár a környezetvédelem terén is, és ezek a fejlesztések újabb munkahelyek létrehozását eredményezné. A közvita érdekében készek nyilvánosságra hozni a környezetvédelmi hatástanulmányt – írták.

Kiemelték azt is, hogy minden jogi lépésre készek, a vállalat jó hírének megvédése érdekében.

Tegnap az új fejlemények nyomán Ana Brnabić kormányfő is nyilatkozott. Mint mondta, nem azért állította le két évvel ezelőtt a Rio Tinto projektjét, mert rossznak ítélte, csupán szüneteltette a lítiumbánya létrehozását, mert engedett a külföldi pénzelésből szervezett tüntetéseknek. A Happy televízió műsorában azzal vádolt meg külföldieket, illetve államokat, ahonnan a Rio Tinto származik, hogy finanszírozták a vállalat elleni tüntetéseket. Brnabić szerint a tiltakozások Vučić ellen irányultak, illetve Szerbia fellendülését akarták akadályozni. Vélekedése szerint az utóbbi két évben sok minden megváltozott. Az új kormányon áll majd, milyen irányába fejlődik ez a terv.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Két évvel ezelőtt heteken keresztül tömeges tüntetések előzték meg a kormánydöntést ( A Beta archív felvétele)