Április 26-án, a hatalom és az ellenzék egy része közötti megállapodásnak köszönhetően, június másodikára, azaz most vasárnapra írta ki a helyhatósági választásokat a köztársasági parlament elnöke. Mint arról korábban beszámoltunk, ahhoz, hogy ez megtörténhessen, a parlamenti képviselők módosították az önkormányzati választásokról szóló törvényt, ezzel megváltoztatták a választások kiírásának határidejét, vagyis az eddigi 120 nap helyett, az új előírások szerint, 150 nappal a mandátum lejárta előtt ki lehet írni az új választásokat, ugyanakkor a választások kiírása és a voksolás napja között legkevesebb 30 és legfeljebb 60 nap telhet el. A választási feltételekről szóló hatalom és ellenzék közötti párbeszédnek lényegi eleme volt az, hogy a megismételt belgrádi választásokkal egy időben történhessen meg a többi községbeli voksolás is, s az említett törvénymódosításnak köszönhetően erre lehetőség is nyílt, abban a 66 községben, ahol nem tartottak helyhatósági választásokat december 17-én, amikor előrehozott parlamenti voksolás is volt, most egy időben tarthatják meg a választást a belgrádi községek választásaival. Mint ismeretes, a belgrádi helyhatósági választást meg kell ismételni, mert egyik pártnak sem sikerült olyan koalíciót létrehoznia, amelyik többséggel rendelkezett volna a városi képviselő-testületben, emellett az ellenzék választási csalások elkövetésével is megvádolta a hatalmi koalíciót. A belgrádi megismételt választások megtartását az ideiglenes városi önkormányzat vezetője még április harmadikán kitűzte ugyancsak június 2-ára.
HOL SZAVAZNAK?
Vasárnap helyhatósági választást tartanak a városok közül Újvidéken, Szabadkán, Nagybecskereken, Zomborban, Versecen, Nagykikindán, Pancsován, Mitrovicán, Valjevóban, Jagodinán, Nišben, Požarevacon, Užicében és Čačakon is.
Községi képviselő-testületi voksolás lesz a következő településeken: Ada, Alibunár, Antalfalva, Arilje, Bégaszentgyörgy, Belcsény, Boljevac, Bosilegrad, Bujanovac, Csóka, Fehértemplom, Gornji Milanovac, Hódság, Inđija, Ivanjica, Karlóca, Kevevára, Kishegyes, Magyarcsernye, Magyarkanizsa, Nova Varoš, Óbecse, Ópáva, Ópázova, Palánka, Pecsince, Petrőc, Preševo, Raška, Ruma, Šid, Sjenica, Surdulica, Svilajnac, Svrljig, Szenttamás, Temerin, Titel, Topolya, Törökbecse, Törökkanizsa, Tutin, Ürög, Verbász, Vrnjačka Banja, Zenta, Zichyfalva, Zsablya.
Belgrádban összesen 17 városi községben tartanak megmérettetést, ezek: Čukarica, Újbelgrád, Palilula, Rakovica, Savski venac, Óváros, Voždovac, Vračar, Zimony, Zvezdara, Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot és Surčin.
Šabacon, Smederevóban, Vranjéban, Kragujevacon, Kraljevóban, Kruševacon, Leskovacon, Loznicán, Novi Pazarban, Pirotban, Prokupljeban már lezajlottak a helyi választások december 17-én, ahogyan további 53 községben is Szerbia-szerte.
NINCS „RÉSZLEGES” CSEND
A kampánycsend éjfélkor kezdődött. Ma, szombaton és a választás napján, vasárnap a szavazóhelyek bezárásáig, vagyis 20 óráig tart. A törvény értelmében, ebben az időszakban, tilos választási eredmények prognózisait közölni, jelölteket bemutatni, megszólaltatni, azoknak tilos szavazásra buzdítani, támogatást kérni a lista sikeréhez. Mindezt a médián és nyilvános összejöveteleken sem tehetik meg.
A kampánycsend kapcsán ebben az esetben felmerül a kérdés: mi a helyzet azokban a községekben, amelyekben nincs szavazás – a mostani választások nem mindenütt zajlanak, ezért sokan olyan álláspontra helyezkedtek, hogy a tilalom csak azokra az önkormányzatokra vonatkozzék, amelyekben lesz szavazás.
E kérdés kapcsán Bojan Klačar, a Szabad Választások és Demokráciáért Központ (CeSID) ügyvezető igazgatója kijelentette, nincs kibúvó, a törvényes rendelkezésekből arra lehet következtetni, hogy a csend mindenkire vonatkozik, mert a média minden területen elérhető. A törvény a következőképpen fogalmaz: „A szavazás napja előtt 48 órával és a szavazás napján a szavazóhelyiségek zárásáig tilos a médiában és nyilvános összejöveteleken a választási eredményekről értékelést közzétenni, a választáson induló jelölteket és választási programjaikat nyilvánosan bemutatni, és a választópolgárokat szavazásra hívni, azaz bizonyos választói listákra való szavazásra buzdítani.” E törvény értelmében média alatt a napi- és hetilapokat, időszakos kiadványokat, újságokat, a hírügynökségi szolgáltatásokat, a rádió- és televízió-műsorokat, valamint ezeknek a médiumoknak az elektronikus kiadásait, továbbá az ezektől független elektronikus kiadásokat (szerkesztett internetes oldalakat, portálokat) kell érteni, melyek a Médianyilvántartásban a jogszabályoknak megfelelően be vannak jegyezve.
HOSSZÚ A HÁROM NAP
A Blicnek nyilatkozva Klačar rámutatott, azt érzékeljük azonban, hogy a valóság merőben mást mutat, mert a kampány a csend ideje alatt teljesen átköltözik az internetes felületekre, elsősorban a közösségi oldalakra. Felmerül a kérdés, van-e értelme egyáltalán a kampánycsendnek ilyen körülmények között. Szerinte ugyan nem lehet túlhaladottnak nevezni a kampánycsend intézményét, az azonban elmondható, hogy a háromnapos csend túl hosszú; a közösségi média idejében, azt szombatra és vasárnapra lehetne rövidíteni, s szigorúbban ellenőrizni a megsértését, alkalmazni a vonatkozó jogszabályt, mely jogi személyek esetében 100 és 600 ezer dinár közötti bírságot ír elő.
NEM LEHET ELRONTANI
A voksolás vasárnap reggel 7 órakor kezdődik. A https://upit.birackispisak.gov.rs/ internetes oldalon ellenőrizhető a választói névjegyzékbe való bejegyzés és a szavazóhely is. Személyi igazolvánnyal, szavazócédula nélkül is lehet voksolni. Érvényesnek számít minden olyan lap, amelyről megállapítható, kit támogatott a szavazó, függetlenül attól, hogy firkált-e, üzeneteket írt-e a papírra. Az is érvényes szavazat, amikor karikázunk, s az is, amikor aláhúzunk egy jelöltlistát. Szintén érvényes, ha sok lista nevét áthúzzuk, végül azonban csak egyet karikázunk be. Magyarán: minden lap érvényes, melyen megállapítható, kire szavazott a polgár.
Nyitókép: A szavazóhelyek reggel 7-től este 8-ig várják a voksolókat (Ótos András felvétele)