Mintegy ezren gyűltek össze csütörtök reggel Belgrádban az Alkotmányíróság épülete előtt, hogy a Jadar projektum ellen tüntessenek, információik szerint ugyanis az Alkotmánybíróság napirendjén a kormány a lítiumbánya létrehozásával kapcsolatos, 2022-ben hozott döntésének hatályon kívül helyezése szerepelt. A tüntetők követelték, hogy az Alkotmánybíróság elnöke fogadja képviselőiket, erre azonban nem került sor, így az aktivisták belakatolták a bíróság bejárati ajtaját.
Nebojša Petković, a Ne damo Jadar Egyesület aktivistája az épület előtt az újságíróknak azt mondta, hogy az Alkotmánybíróság éppen a lítiumkitermelésről dönt. Valamivel két óra után Savo Manojlović, a Kreni-Promeni mozgalom képviselője az N1 televíziónak azt mondta, hogy a két évvel ezelőtti kormánydöntést hatályon kívül helyezték, így a Rio Tinto folytathatja a lítiumbánya létehozását.
Az egybegyűltek, akik között nemcsak a lítiumbányával érintett Gornja Nedeljica lakói voltak, hanem több környzetvédelmi szervezet is képviseltette magát, valamivel reggel 8 óra után lezárták a Sándor király sugárutat az Alkotmánybíróság épülete előtt. Zlatko Kokanovićot, akit a napokban a loznicai vasút blokkolása miatt előállítottak, tapssal üdvözölték. Valamivel 9 óra előtt a környezetvédők átadták követelésüket, miszerint sürgős találkozót kértek a bíróság elnökével és a közhasznú információk biztosával. Akkor Kokanović azt nyilatkozta, ha kell, órákig várnak az épület előtt. Nem sokkal később a portás a bíróság elnökének üzenetetét továbbítva közölte, írásban válaszolnak a követelésekre, a törvény által előírt határidőn belül. Kokanović szerint ez 4-5 évet jelent, ezért a szervezetük 30 napos határidőt adott. A tüntetés délben ért véget. Az aktivitsák előtte lelakatolták az épület bejárati ajtaját és közölték, hogy a történtek után nem ismerik el többé az Alkotmánybíróságot.
Kokanović feltette a kérdést: mitől fél a bíróság? És közölte, azzal, hogy nem tesznek semmit, csak szítják az elégedetlenséget. Volt, aki azt kiabálta, hogy Aleksandar Vučićot le kell tartóztatni, mások árulást emlegettek. Ljiljana Bralović, a Szerbiai Ökológiai Szervezetek Szövetségének képviseletében az N1 televíziónak azt mondta, a Rio Tintóra neheztelnek legkevésbé. Csalódásuk az államvezetés iránt a legnagyobb.
A tüntetést a Kreni-promeni mozgalom kezdeményezte. Tagjai hívták fel a figyelmet arra, hogy az Alkotmánybíróság hatályon kívül fogja helyezni a kormány 2022 januárjában hozott döntését, amely alapján megsemmisítette a Jadar projektumot, leállítva ezzel a lítiumbánya létrehozásának munkálatait. Két héttel ezelőtt a Gornja Nedeljica lakói a kormánytól írásban követelték, hogy foglalja törvénybe a lítiumbánya létrehozásának tilalmát. Akkor a kormánynak 40 napos határidőt adtak. Az azonban, hogy a kormánydöntés az Alkotmánybíróság napirendjére került, újabb aggodalmat keltett a Jadar völgyének környékén élőkben, ezért kértek információkat a testülettől. Attól tartanak, hogy a bánya létrehozása visszafordíthatatlan következményekkel jár.
Nyitókép: Pontot tettünk a bíróság minden döntésére, mivel az a nép ellen dolgozik, ilyenként nem ismerjük el – mondta az ajtó belakatolásakor Zlatko Kokanović, a Ne damo Jadar vezetője (Fotó: Beta)