A munkaadók a legtöbb esetben tiszteletben tartják a magas hőmérsékleten, szabadban végzendő munkára vonatkozó kormányajánlásokat – jelentette ki tegnap Goran Vesić építészeti, közlekedési és infrastruktúrával megbízott miniszter. Hozzátette ugyanakkor, hogy a felügyelők az elkövetkező időszakban is ellenőrzik az építőhelyeket a foglalkoztatottak védelme érdekében, ugyanakkor ő maga is részt vesz majd ezekben a látogatásokban, hogy betekintést nyerjen abba is, milyen ütemben haladnak a tervezett munkálatok.
Goran Vesić a Pink televízió reggeli műsorában elmondta, hogy az elmúlt időszakban több alkalommal is figyelmeztette a munkaadókat, hogy tartsák be a munkaügyi, foglalkoztatási minisztérium utasításait, hogyan szervezzék át a munkafolyamatokat az építkezésen a kánikula idején, hogy a foglalkoztatottak egészségben biztonságban maradjanak. Ez alapján a munkavállalóknak 11 és 16 óra között pihenniük kell. Az építőhelyen a munkaadónak biztosítania kell kellő mennyiségű ivóvizet a munkásoknak, és az ajánlások szerint a munkanapnak a kora reggeli órákban kellene kezdődnie, illetve az ajánlás szerint ott, ahol lehetséges, meg kell szervezni az éjszakai munkavégzést. Az építési miniszter szerint ezáltal amellett, hogy a munkavállalókat meg tudják védeni a magas hőmérsékletektől, a munkatempót is tartani lehet.
A FAGYIÁRUSOKRA KI GONDOL?
A hőség azonban nem csak az építészetben okozhat problémát, erre mutatott rá a Solidarnost szakszervezet is. Miloš Baković Jadžić, a szakszervezet sajtószóvivője a Beta hírügynökségnek a napokban rámutatott, hogy a magas hőmérséklet gondot okoz azoknak a munkavállalóknak is, akik nem a szabad ég alatt, hanem nem hűtött helyiségben dolgoznak. A 40 Celsius-fok körüli hőmérséklet mindenki egészségét és életét veszélyezteti – szögezte le. Rámutatott, a munkaadók sokszor nem teremtenek megfelelő munkakörülményeket a munkavállalóknak, a munkaügyi felügyelőség pedig nem tud minden vállalatban ellenőrzéseket végezni, hiszen erre nincs kapacitása. Mint kifejtette, a Soldiarnost már évek óta hangoztatja, hogy növelni kell a munkafelügyelők számát és havi járandóságuk összegét is. Nyilatkozatában kiemelte, személyes tapasztalat szerint az utászok a nap legmelegebb időszakában a hűvösbe húzódnak, de vannak például olyan ágazatok, mint a tömegközlekedés, ahol olyan buszokat is üzembe helyeznek, amelyekben nem működik a klímaberendezés. Így nemcsak az utasok, hanem a buszsofőrök számára is megterhelő az utazás. Rámutatott, számos más foglalkozás esetében is gondot okozhat a hőség. És feltette a kérdést: a fagyiárusokról ki visel gondot?
SOK A SZÍVROHAM
Prof. dr. Nemanja Đenić, a belgrádi Katonai Orvosi Akadémia (VMA) szakorvosa a Blic napilapnak arról számolt be, hogy az utóbbi napok hőhulláma miatt mintegy 20 százalékkal többen keresik fel az orvost, mint a múlt hónapban. A legtöbb esetben akut miokardiális infarktus miatt kellett segítséget nyújtani a pácienseknek. Nemcsak az idős polgároknál jelentkezik ez a probléma, hanem a negyven körülieknél is. Az idősek inkább szívelégtelenség miatt kerülnek orvoshoz, ugyanis ahogy a szakorvos elmagyarázta, a magas hőmérsékletek miatt a táguló ereken keresztül nagyobb mennyiségű vér kerül a szívbe, és azok, akiknél már korábban is fennállt a szívroham kockázata, most klinikai beavatkozásra szorulnak. A szakorvos elmondta, hogy kánikulában a szédülést és az eszméletvesztést a vérnyomás ingadozása is okozhatja, ezért arra szólította fel a polgárokat, hogy tartsák tiszteletben az orvosok által előírt terápiát. Tanácsai szerint emellett az is fontos, hogy fogyasszunk minél több vizet és a nap legmelegebb időszakában ne tartózkodjunk a szabadban.
ÓRÁKAT VÁRNAK A HATÁRON
A hőhullám ellenére nagyon sokan ezekben a napokban indulnak útnak. A Nyugatról hazatartó vendégmunkások és a nyaralásra indulók órákat töltenek a határátkelőkön. A hétvégén például a Röszke–Horgos autópálya határátkelőn 5 órát is várakoztak. Tegnap délután, a határinformációk szerint, ugyanezen a határon a Magyarországról Szerbia irányába zajló forgalom volt nagyobb, egy órát meghaladó veszteglés várt az utazókra. Ám az ország déli határszakaszán, Preševónál Észak-Macedónia irányába már a kora reggeli órákban 90 percet kellett várni, Bosznia-Hercegovina felé tartva Gradinánál is elérte az egy órát a várakozás, míg Montenegró felé, Gostunnál a fél órát – közölte a Tanjug hírügynökség. A helyzet azonban változik, így aki útnak indul, jól teszi, ha előtte tájékozódik a határhelyzetről.
A Szerbiai Motorosszövetség adatai alapján a teherforgalom is nagyon lassú volt. Azok a teherjárművek, amelyek Batrovcinál és Šidnél szerették volna elhagyni az országot 120 percet várakoztak, Horgosnál 90 perc volt a várakozási idő, míg Kelebiánál 60 perc.
Bár fokozott a forgalom a közutakon, az autópályán a fizettetőkapuknál nincs fennakadás.
EGÉSZ HÉTEN KÁNIKULA
Már tegnap is nagyon meleg volt, de a Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet előrejelzései szerint ma tetőzik a hőhullám, és az elkövetkező hét napban sem számíthatunk jelentősebb lehűlésre. A hét első felében a hőmérséklet 35-40 fok körül alakul, és éjszaka sem hűl le jelentősebben a levegő, marad a trópusi időjárás. Eső és némi enyhülés szombaton várható, de csak elvétve.
Mivel ilyen kánikulában a legtöbben vízparton hűsítik magukat, a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a fürdőzők a rendezett strandokat válasszák a vadstrandok helyett. Rámutatnak arra is, hogy annak ellenére, hogy már napok óta tart a meleg, és a víz hőmérséklete is követi a levegő hőmérsékletét, tartsák be a fürdőzés szabályait, és a saját biztonságuk érdekében tartsák figyelemben a fürdőzónákat jelölő bójákat.
Nyitókép: Dávid Csilla illusztrációja