Készül az új közlekedésbiztonsági törvény. Alig egy évre rá, hogy 2023-ban újabb szigorításokkal módosították a 2009 óta hatályban lévő törvényt, az új előírások az újabb közlekedési eljárásokra válaszol majd és szigorúbb büntetéseket irányoz elő. Az új közlekedésbiztonsági törvénnyel kapcsolatos fórumon kiemelték, hogy az új jogszabályok feltételezhetően 2025 végére várhatók.
Mint ahogy arról korábban a média beszámolt, az új törvény kapcsán számos javaslat felmerült, többek között a visszatérő szabálysértők esetében akár a jármű végleges elkobzását, illetve a jogosítvány végleges bevonását is felvetették, az alkohol zéró toleranciája is felmerült, illetve magasabb pénzbírságokkal is számolni lehet szabálysértés esetén, az elektromos kerékpárok kapcsán is új szabályokat dolgoznak majd ki.
A napokban megtartott kerekasztal-beszélgetésen azok vettek részt, akik bekapcsolódtak az új törvény kidolgozásába. Feltehetően már ezen a hétvégén elkészül a törvénytervezet, közölte a Tanjug hírügynökség.
Branko Stamatović, a Közlekedésbiztonsági Ügynökség megbízott igazgatója a médiának elmondta, fontos, hogy az új jogszabályok kidolgozásába bekapcsoljanak minden olyan intézményt, amely hozzájárulhat a rendszer fejlesztéséhez. Rámutatott, külön foglalkoznak majd azokkal, akik visszaeső szabálysértők és azokkal is, akik megismétlik a szabálysértést. Megvitatják mivel tudják fejleszteni a közlekedésbiztonsági rendszert és felmérik, mennyire hatékonyak az eddigi intézkedések, illetve hogyan tudják azokat még inkább fejleszteni, hogy növeljék a közlekedés biztonságát.
Stamatović rámutatott, az új jogszabályok megfogalmazásába bekapcsolják az önkormányzatok képviselőit, a minisztériumokat és a közvállalatokat is, akárcsak azokat a rendőröket is, akik napi kapcsolatban vannak a polgárokkal a terepen, hogy minél eredményesebb jogszabályokat tudjanak megfogalmazni.
– A múlt évben jegyeztük az eddigi legalacsonyabb elhalálozást a közlekedési balesetekben, 503 személy vesztette életét a közutakon. Most az áldozatok számát tekintve, enyhe, 5 százalékos növekedést jegyzünk a múlt év azonos időszakához képest, ez aggasztó. Éppen azért abban állapodtunk meg az illetékes szervekkel, hogy az év végéig intenzív megelőző és megfékező intézkedéseket alkalmazunk, hogy tartani tudjuk a 2024-es évre vonatkozó közlekedési stratégiánkban megfogalmazottakat, vagyis a közutakon ne veszítse el 444-nél több személy az életét – hangsúlyozta Stamatović, hozzátette ugyanakkor, már most 401 áldozata volt az idei baleseteknek.
Slaviša Lakićević, a szerbiai közlekedésrendészeti igazgatóság vezetője a médiának rámutatott, hogy a statisztikai adatok szerint Szerbia útjain évente mintegy 500 személy veszti el életét, köztük 10-12 gyermek. Hangsúlyozta, ezekkel a statisztikai adatokkal nem szándékoznak megbékélni, így véleménye szerint a megelőzésre kell a hangsúlyt fektetni, illetve a szabálysértések megfékezésére.
A rendőrség képviselője rámutatott, hogy a hatályban lévő törvényt már többször módosították. A legtöbb korrekcióra 2018-ban került sor. Rámutatott, több új intézkedést vezettek be, köztük a jármű lefoglalását is. Mint mondta, aggasztó, hogy idáig csak ez járt eredménnyel. Eddig 283 vezető járművét foglalták le. A legtöbb esetben kiderült, hogy nagy számban azokról a sofőrökről van szó, akik nem tartják tiszteletben a forgalmi előírásokat.
Lakićević elmondta, az új törvénnyel azt szeretnék elérni, hogy 2030-ig ne legyen a közlekedési baleseteknek gyermekáldozata, és Szerbia Európa tíz legbiztonságosabb országa közé kerüljön.
A fórumon jelen volt az észak-macedóniai illetékes és a boszniai Szerb Köztársaság Közlekedésbiztonsági Ügynökségének igazgatója is. Az utóbbi, Mladen Petrović, úgy fogalmazott, a balesetek nem ismerik a határokat, és mint mondta, mások kárán kell tanulni, hogy az emberáldozattal járó baleseteket el lehessen kerülni.
Nyitókép: Magyar Szó archívuma