A bűnügyi rendőrség tagjai őrizetbe vették hétfőn a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra menedzserét az újvidéki vasútállomási védőtető leomlásával kapcsolatos eljárás során. Rajta kívül letartóztatták három tagját annak a műszaki bizottságnak is, amely a pályaudvaron elvégzett munkálatok felülvizsgálatáért volt felelős. Egy ember, a közzétett információk alapján, szökésben van. A letartóztatottak őrizetbe vételét 48 órára rendelték el. Az a vád ellenük, hogy felelős személyként megszegték a törvényt, az előírásokat és az általános jogszabályokat, mulasztást követtek el a felügyeletben, továbbá más módon is hanyagul jártak el szolgálati feladataik ellátása során – közölte Nenad Stefanović, a belgrádi Felső Ügyészség főügyésze. Az elmondottak szerint a Bűnügyi Rendőrség Igazgatóságának (UKP) munkatársai őrizetbe vették S. K.-t, a belgrádi székhelyű közvállalat menedzserét. A belgrádi Felső Ügyészség Korrupcióellenes Különleges Osztályának akciójában az UKP munkatársai ugyancsak tegnap letartóztatták a vasútállomáson végzett munkálatok műszaki ellenőrzéséért felelős bizottság három tagját is.
Stefanović a sajtótájékoztatón arról is szólt, hogy a belgrádi Felső Ügyészség külön eljárásban foglalkozik az újvidéki Felső Ügyészség által indított büntetőügytől, amelyben már vádat emeltek. Emellett elkülönül az eljárás attól az előzetes nyomozástól is, amelyet a Szervezett Bűnözés Elleni Ügyészség folytat a vasútállomás-felújítás finanszírozásával összefüggésben. Erre azért van szükség, indokolta meg, mert a gyanú szerinti bűncselekményeket Belgrádban követték el, noha maga a tragédia Újvidéken történt.
Stefanović tájékoztatása szerint megalapozott a gyanú, hogy a műszaki ellenőrző bizottság elnöke, M. S., valamint tagjai – B. K., J. V. és M. N. J. – 2024. március 25-e és november 1-je között felelős személyként megszegték a törvényi és szabályozási előírásokat, de tudatában voltak annak, hogy ezzel súlyosabb kárt okozhatnak másoknak, ami végül be is következett. A gyanú szerint 2024. március 25-e és április 5-e között műszaki ellenőrzést végeztek a vasútállomás épületén, majd Belgrádban, 2024. április 4-i dátummal jelentést készítettek, amelynek része az április 5-i műszaki ellenőrzési jegyzőkönyv is. A jelentés bizonyos hiányosságokat sorolt fel, ugyanakkor rögzítették, hogy ezek „nem befolyásolják az épület és a rendszer stabilitását”, illetve működését. Ezzel a dokumentummal, tette hozzá Stefanović, lényegében igazolták, hogy az épület megfelel a kiadott építési és kivitelezési engedélynek, és a használhatóság megítélése céljából működési próbaidőszakot engedélyeztek. A gyanú szerint B. K. nem vizsgálta meg a teljes állomásépület szerkezetét, holott ez a feladat szerepelt az említett jegyzőkönyvben, és a bizottság többi tagja is tisztában volt ezzel. Ennek ellenére engedélyezték a legfeljebb egyéves próbaidőt, miközben úgy nyilatkoztak, hogy az épület megfelel a kiadott építési engedélynek és a kivitelezési tervnek. Később sem követték az építésre vonatkozó törvényeket és előírásokat: a próbaüzem ideje alatt nem ellenőrizték a használatbavételi engedély kiadásához szükséges feltételeket, és nem jelentették ezeket a beruházónak. Stefanović szerint a szakértők véleménye alapján már a tetőomlást megelőző napokban is láthatóak voltak repedések, illetve némi lehajlás is észlelhető volt a védőtetőn. „A műszaki ellenőrzésről szóló jelentés az építési törvény és a vonatkozó előírások értelmében alapot jelentett a B szárny megnyitására, ezért a gyanúsítottak mulasztásai és a védőtető összeomlása között ok-okozati összefüggés áll fenn” – állapította meg a főügyész.
S. K.-t hivatali visszaéléssel és súlyos közbiztonság elleni bűncselekménnyel vádolják, a főügyész elmondása szerint beruházásfelelősként továbbította az említett műszaki ellenőrzési jegyzőkönyvet és a kapcsolódó jelentéseket, bár tudta, hogy a 2024. április 5-i dátumú jegyzőkönyv nem felel meg maradéktalanul a jogszabályoknak és szakmai előírásoknak, így született döntés a legfeljebb egyéves próbaüzemről. Ezt követően, noha tisztában volt azzal, hogy a B szárny előcsarnokának munkálatai még nem fejeződtek be, hisz erről nem kapott hivatalos igazolást, 2024. július 12-én határozatot hozott egy belső testület felállításáról, amely a B szárny átadását volt hivatott végezni annak érdekében, hogy az utasok használhassák az előcsarnokot és az ottani létesítményeket – így 2024. július 5-én ténylegesen megnyílt a B szárny előcsarnoka – részletezte Stefanović.

Nyitókép: Közel négy hónapja történt az újvidéki tragédia (Ótos András felvétele)