2025. április 24., csütörtök

Csendesen emlékeztek

Bratina elvárja, hogy a rendőrség és az igazságszolgáltatás reagáljon az RTS „illegális blokádjára”

Már tizedik napja blokkolják az egyetemi hallgatók és az őket támogató polgárok az RTS (Szerbiai Rádió és Televízió) belgrádi székházát a Takovo utcában és a Koštunjak városrészben. Tegnap egész nap csendesen tüntettek, így tisztelegve az RTS azon munkatársai előtt, akik az 1999. évi NATO-bombázások során vesztek oda, amikor a médiházat találat érte.

Az RTS bűnvádi feljelentést tett ismeretlen személyek ellen, mert akadályozzák a munkavégzésüket. A belgrádi Első Alapfokú Ügyészség tegnapi közleménye szerint az RTS elektronikusan tett bűnvádi feljelentést ismeretlen személy ellen: nyomtatott anyagok elkészítésének megakadályozása és a nyomtatványok megsemmisítése, illetve a műsor sugárzásának megakadályozása vétségének elkövetése miatt. A közlemény szerint az ügyészség a bűnvádi feljelentés mentén végzett intézkedésekről tájékoztatni fogja a lakosságot.

Az RTS-ben közölték, mivel a blokádban résztvevők célja szerint a zárlat addig tart, amíg az illetékes szervek nem írják ki az Elektronikus Médiaszabályozó Testület (REM) Tanácsa tagjainak megválasztására irányuló pályázatokat, vagy nem szüntetik be a közszolgálati média működését, a munkatársaikat már második hete akadályozzák abban, hogy megjelenjenek a munkahelyükön és végezzék a munkájukat.

FELFÚJTÁK A REM KÖRÜLI VÁLASZTÁST?

Boris Bratina tájékoztatási miniszter első médianyilatkozatában azt mondta, elfogadhatatlan az RTS blokádja. Szerinte a médiaház múlt hétfő óta tartó zárlata az ország legnagyobb médiaforrásának elherdálása, ezért elvárja, hogy a rendőrség és az igazságszolgáltatás reagáljan „az illegális blokádra, mivel szerinte az egyetemi hallgatók politikai célokat szeretnének elérni”.

Bratina szerint a REM-tanácstagok megválasztásának semmi köze a közszolgálati médiához. A Tájékoztatási Minisztériumnak semmi köze a REM testületének választási folyamatához – mondta. Egy független testületről van szó, a választás lefolytatását pedig át kell engedni a köztársasági képviselőház illetékes bizottságának. A törvényelőírások szerint ők hivatottak a jelöltekből listát összeállítani. Nincs szükség nyomásgyakorlásra, az ugyanis csak kedvezőtlenül hat a testület szuverenitására és demokratikus munkájára – vélekedett.

Bratina szerint a média függetlensége és a szólásszabadság garantált, de „a törvényeket tiszeteletben kell tartani, a médiumok nem lehetnek politikai résztvevők, és nem vehetnek részt a hamis valóság kreálásában”.

Brnabić: A hatalom kész a REM-ről tárgyalni

Ana Brnabić tegnap sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az ellenzéki képviselők kérésére hétfőre, április 28-ára összehívták a kulturális és tájékoztatási tanácsot, hogy a sajtószabadságról és az Elektronikus Médiaszabályozó Testület (REM) Tanácsa tagjainak megválasztásáról tárgyaljanak.

A házelnök kiemelte, új gyakorlatot vezettek be a parlamentben, az ellenzéki pártok kérvényeire igyekeznek a legrövidebb időn belül reagálni, ezért hívták össze a bizottságot, mert nem félnek vitát nyitni az adott kérdésekről. Közölte, a REM tanácsa is megalakul, hiszen ezt szavatolják a törvények. Reményét fejezte ki, hogy hétfőig döntés születik arról, mi lesz a tagjelöltválasztással.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A Beta archív felvétele