2024. november 21., csütörtök

Bemutatta jelöltjeit az egyesült ellenzék

Zdravko Ponoš, Marinika Tepić és Vladeta Janković mögött sorakozik fel az ellenzék egy része

Marinika Tepić, a Szabadság és Igazságosság Pártjának alelnöke a tegnap Belgrádban megtartott sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a Szabadság és Igazságosság Pártja, a Néppárt, a Demokrata Párt és a Szabad polgárok mozgalma köré tömörülő Egyesült Szerbiai Ellenzék pártkoalíció – utóbbinak tagja a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége – listavezetője az előrehozott köztársasági parlamenti választásokon ő lesz, az elnökválasztáson pedig Zdravko Ponoš altábornagy és volt vezérkari főnök lesz a koalíció jelöltje, Belgrád polgármesteri tisztségére pedig Vladeta Janković egykori diplomatát és nyugalmazott egyetemi tanárt jelölik.

A sajtótájékoztatón Tepić az aktuális hatalom és annak képviselői magatartásával kapcsolatos aggályainak adott hangot, kiemelvén, hogy az elmúlt években beszűkült a szólásszabadság tere. Értékelése szerint a szerbiai társadalomban eluralkodott a félelem és az egzisztencia miatti aggodalom. A továbbiakban, újságírói kérdésre válaszolva, Tepić felsorolta azokat a törvényeket, amelyeket mindenféleképpen elfogadnának, ha a választások után hatalomra kerülnének: romániai példára a különleges korrupcióellenes ügyészről szóló törvény, valamint az ügyészségi rendőrség kialakítása, utóbbi előbbinek felelne munkájáért, a vagyon származásáról szóló új törvény, amelyik mentén hatékony folyamat keretében lehetne a tisztségviselőket megfosztani a törvényellenesen szerzett vagyonuktól, valamint a lusztrációs törvény. Azt is kifejtette, hogy ha megnyerik a parlamenti választásokat és hat hónapon belül nem sikerül megvalósítani a prioritásként megjelölt célokat, akkor a Szabadság és Igazságosság Pártjának négy vezető tisztségviselője visszavonul a politikai életből, „erre hitelesített dokumentumban kötelezték el magukat”.

A szerbiai társadalom és Belgrád eljutott addig a pontig, hogy úgy érezte, el kell fogadnia a felkérést, hogy a pártkoalíció listavezetője legyen a belgrádi városi választáson – emelte ki a folytatásban Vladeta Janković. Mint hozzátette, amennyiben megnyerik a választásokat, garantálja, hogy a továbbiakban a fővárosban minden ügylet és projektum transzparens lesz. Azt is kifejtette, hogy a pártkoalíciót nem a bosszú vezérli, így az aktuális hatalom egyik tisztségviselőjének sem kell megtorlástól tartania. Amennyiben valaki megszegte a törvényeket, ügyében az illetékes igazságügyi szervek járnak el – emelte ki. Janković mindemellett együttműködési szándékáról biztosította a főváros fejlesztésében érdekelt politikai tömörüléseket.

Zdravko Ponoš köszönetet mondott azoknak a politikai tömörüléseknek, „amelyek voltak annyira felelősségteljesek, hogy támogatták a közös államfőjelöltet”. Mint hozzátette, éppen ez az egység volt a feltétele annak, hogy elfogadja a jelölést. Emellett a patriotizmus és a polgári felelősségtudat okán fogadta el a felkérést, valamint azért, mert fontosnak tartja az alkotmányos rendelkezést, amely szerint „a köztársasági elnök kifejezi a Szerb Köztársaság állami egységét” – mondta Ponoš, majd kifejezte abbéli reményét, hogy április 3-a után Szerbia rendezett ország lesz, amely tisztában van múltjával, de a jövőjére összpontosít. Olyan ország, amelyiket nem egyirányú jeggyel hagyják el a polgárok, amelyikben nem a gyűlölet uralkodik, amelyikben a hazai beruházók a külföldiekhez viszonyítva nem másodrangúak, amelyikben az egészség fontosabb a haszonnál, és amelyikben a törvényeket tartják tiszteletben, nem pedig a huligánok ereje juttatja érvényre az akaratot – fogalmazott Ponoš. Mint hozzátette, azt szeretné, „ha Szerbia minden polgára számára otthon lenne”.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás