2024. december 22., vasárnap

Üzenetdömping

Az ellenzék a tüntetések radikalizálását helyezte kilátásba

Továbbra is a médiában üzengetnek egymásnak a hatalom és az ellenzék képviselői, hogy miként kellene orvosolni a társadalmi feszültségeket, valamint milyen körülmények között, vagy mikor kellene választásokat tartani. 

Aleksandar Vučić a Happy tv műsorában ismételte meg, hogy még mindig párbeszédre várja az ellenzéket. „Ha eljönnek, megtörténhet, hogy bizonyos követeléseiket sikerül érvényre juttatniuk” – fogalmazott a köztársasági elnök. Megismételte, hogy beszélgetni szeretne, ám a zsarolás előtt nem hajol meg. Hozzátette, az ellenzék azért nem bólint rá egyetlen javaslatra sem, mert tudja, hogy a nép nem támogatja. A tüntetések kezdete óta végzett közvélemény-kutatások értelmében az SZHP és saját támogatottsága növekszik, míg az ellenzéké csökken, közölte Vučić, mondván, jelenleg 150-200 ezerrel többen szavaznának rá, mint egy hónappal ezelőtt.

– Kezdetben két, vagy három alkalommal nem megfelelően reagált a hatalom, ugyanakkor az ellenzék ragyogó tehetséggel szemléltette saját tehetségtelenségét, illetve gyűlöletét és felelőtlenségének elviselhetetlen könnyűségét. Pontosan tudom, hogy hányan tüntetnek egy-egy alkalommal. Hetente megkapom a felméréseket, amelyek alapján felismerem saját hibáimat és kijavítom ezeket – fejtette ki Vučić.

KÉT FELTÉTELRENDSZER

Dragan Đilas, a Szabadság és Igazságosság Pártjának elnöke egyetért Vučićtyal, hogy a politikai válságokat választással lehet orvosolni, ugyanakkor mielőtt ezeket kiírnák, a hatalomnak teljesítenie kell a Szerbia az erőszak ellen tüntetéssel összefüggésben megfogalmazott követeléseket, valamint jobbá kell válniuk a választási feltételeknek. „Azt javaslom Aleksandar Vučićnak, hogy addig ki se írja a választásokat, amíg el nem fogadják a követeléseket, valamint nem foganatosítják az ellenzék számára is elfogadható választási feltételeket” – nyomatékosította Đilas az N1 tv hírösszellítása szerint. Hozzátette, a Szerb Haladó Párt támogatottsága szédítő gyorsasággal csökken, érvelése szerint a tüntetéssorozat, valamint az egyéb történések alátámasztották, hogy az SZHP alkalmatlan és nem rendelkezik a szükséges empátiával. Az SZHP képviselőinek és szócsöveinek a magatartása arra utal, hogy nem értik a polgárokat, illetve fokozzák a társadalomban jellemző erőszakot és gyűlöletet, mondta Đilas.

MEGVÁLTOZIK A TÜNTETÉS JELLEGE

Vučić megijedt a tüntetésektől, mivel tudja, hogy azok saját szavazóbázisát is veszélyeztetik, fejtette ki Radomir Lazović, a Zöld–bal parlamenti képviselőcsoport vezetője az N1 tv műsorában. A tüntetésen résztvevő színészek, valamint más társadalmi csoportok képviselői fenyegetésének tekintetében felháborodásának adott hangot, mivel értékelése szerint az illetékes szervek nem járnak el megfelelően, mint ahogyan azt eddig sem tették. Éppen ezért a tüntetés az egyetlen „intézmény”, amelyikhez a polgárok fordulhatnak, jegyezte meg Lazović.

A Szerbia az erőszak ellen várható evolúciójáról, illetve az ellenzéki vezetők erről folytatott egyeztetéséről Lazović nem kívánt nyilatkozni, ám megerősítette, hogy a következő lehetőségek szerepelnek tárgyalóasztalon : út- és/vagy hídzárlatok, polgári engedetlenség. Annyi biztos, hogy megváltozik a tüntetés jellege és az eddigiekhez képest nagyobb nyomást gyakorolnak a hatalomra. Hozzátette, ekképpen szeretnék szemléltetni, hogy a hatalom időhúzása, valamint a fenyegetéshullám elfogadhatatlan számukra.

NEM A VÁLASZTÁS A MEGOLDÁS

Srđan Milivojević, a Demokrata Párt parlamenti képviselője az Insajder tv Marker razgovor című műsorában megismételte pártjának álláspontját, hogy a hatalom azért sürgeti a választásokat, hogy elterelje a figyelmet a május eleji tömeggyilkosságokat követően aktualizált kérdésekről és követelésekről. Nem felel meg a valóságnak az állítás, hogy a válságot választással lehet orvosolni, hiszen az elmúlt 11 év alátámasztotta, hogy a választások elnevezésű bohózat egyetlen célja hatalmon tartani a haladókat, fejtette ki Milivojević.

– A maffia szabályai szerint megszervezett választásokon nem veszünk részt. Mi a polgári tüntetés követeléseinek a teljesítéséhez ragaszkodunk – közölte.

A tüntetések radikalizálásával kapcsolatban annyit mondott, hogy az erőszakmentes jelleget biztosan megőrzik, hiszen a tüntetések radikalizálása nem egyenlíthető ki az erőszakkal. A tüntetők kifejezettebben lesznek jelen, jegyezte meg, mondva, hogy ma tájékoztatják a polgárokat a következő tüntetés időpontjáról és annak jellegéről.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A hatalom iránt is kifejezték elégedetlenségüket az ellenzék legutóbbi tüntetésén (Fotó: Beta/AP)