Az elmúlt napokban és hetekben a belgrádi média a Covid–19 megbetegedést okozó SARS–CoV–2 visszatéréséről tájékoztatott – főleg azután, hogy a miniszterelnök és az építésügyi miniszter is megbetegedett –, noha a koronavírusok családjának említett tagja el sem tűnt, a vírus évszakoktól vagy az éppen domináns törzsektől és alvariánsoktól függően eltérő gyorsasággal, intenzitással terjed. Jelenleg világszerte az omikron vírustörzsből származó FLiRT variáns a domináns. A honi illetékesek egyelőre nem erősítették meg ennek, illetve mutáció révén létrejött alvariánsainak jelenlétét az országban. A térség országainak szinte mindegyikében kimutatták a FLiRT variánst, egyebek mellett Magyarországon is, valamint Görögországban, ahol a nyaralási szezon kezdete óta jelentősen növekedett az esetszám. Itt egyes egészségügyi intézményekben ismét védekezési intézkedéseket foganatosítottak. Görög sajtóhírek szerint az újonnan fertőzöttek, valamint a kórházban elhelyezettek zöme 60 évnél idősebb. A magyarországi sajtóhírekből kiderül, hogy az év 23. hete óta intenzíven emelkedik a koronavírus szennyvízben kimutatott jelenléte, a koncentráció jelentősen meghaladja a 2023 azonos időszakában mért adatokat.
A FLiRT az illetékesek szerint nem okoz a korábbi változatoknál súlyosabb tüneteket, veszélye inkább a magasabb esetszámokban rejlik, mivel elődjeinél fertőzőbb. A fertőződéssel szemben sem a korábbi fertőzéssel, sem a védőoltással szerzett immunitás nem nyújt védettséget. Az elsődleges tünetek között a lázat, a hidegrázást, orrfolyást és -dugulást, torokfájást és a fáradtságot említik, míg a másodlagosak között a köhögést, fejfájást, izomfájdalmat, hasmenést, hányingert és a hányást, valamint az íz- és szagérzékelés elvesztését. Kivételes esetekben légzési nehézséget is. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) szerint a betegség lefolyása nem elsősorban az aktuális fertőzést okozó koronavírus-variánstól függ, hanem a korábban kialakult védettségtől és az általános egészségi állapottól.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kimutatása szerint jelenleg Európában jegyzik a legmagasabb esetszámokat – egy hét alatt összesen 27 857 fertőzésről adtak hírt az európai országokban. Görögországból jelentették a legtöbb új fertőzést (5 415), az Egyesült Királyságban a vizsgált hétnapos időszakban 4052 volt az esetszám, Romániában 1844, Belgiumban pedig 1691.
Egyébként meglehetősen nehéz aktuális mutatókat találni. A járványhelyzet követésének vonatkozásában korábban biztos pontnak számító worldometers.info honlap szerint az idén április 13-a óta nem frissítették a globális táblázatot, mivel az országok legtöbbje már nem állított össze Covid-jelentést.
Szerbiában a Covid–19.rs oldalon legutóbb július 28-án tettek közzé jelentést. Ennek értelmében egy hét leforgása alatt 1207 koronavírustesztet végeztek el, az eredmény 306 esetben volt pozitív, így a pozitivitás aránya 25,35 százalékot tett ki. A járvány kezdete óta 2 615 645 koronavírus-fertőzést jegyeztek az országban.
Az év eleje óta jelentősen kevesebb tesztet végeztek el, majd májustól növekedés jellemző. Onnantól kezdve országszerte átlag 550 tesztet végeznek el hetente. Ugyanebben az időszakban a fertőzöttek száma is növekedni kezdett. Ebben a hónapban folytatódott ez a trend, ugyanakkor az esetszám továbbra sem éri el a múlt év ugyanazon időszakában jellemzőt – tették hozzá a közleményben.
Kifejtették, mivel a kórházi kezelést igénylő páciensek száma nem növekszik, és nem változik a Covid–19-ben megbetegedettek kórképe sem, nem tartanak szükségesnek semmiféle intézkedést. A Batut munkatársai azt javasolják a krónikus megbetegedésben szenvedőknek, hogy kezelőorvosukkal egyeztessenek az esetleges védőintézkedések alkalmazásáról. Az is kiderült, hogy jelenleg nem tesztelnek mindenkit, aki légzőszervi megbetegedés tüneteivel keresi fel orvosát. Az orvos dönti el, hogy kit indokolt tesztelni.
Biserka Obradović orvos a Blicnek azt nyilatkozta, nagyon nehéz megkülönböztetni a SARS–CoV–2 okozta betegséget a valamelyik másik vírus kiváltotta légzőszervi megbetegedésektől. A koronavírust az esetek többségében már csak akkor mutatják ki, amikor a páciensnél súlyosabb tünetek vagy szövődmények, elsősorban tüdőgyulladás alakul ki.
Nyitókép: A FliRT variáns sem okoz súlyosabb tüneteket a korábbi változatoknál. Az elsődleges tünetek között a lázat, a hidegrázást, orrfolyást és -dugulást, torokfájást és a fáradtságot említik (Fotó