2024. augusztus 24., szombat

Folytatódnak az ingyenes szűrések

Az elmúlt évtizedben egymilliárd eurót fektetett az állam az egészségügybe

– Az egészségügyi minisztérium által szervezett megelőző vizsgálatok célja a betegségek korai felismerése: minél korábban derül fény egy betegségre és kezdődik el a terápia alkalmazása, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. Éppen ezért ez az akció szeptember 8-ától folytatódik az ország egész területén – mondta pénteken Mirsad Đerlek, az említett tárca államtitkára.

Đerlek a Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában kifejtette, hogy az elmúlt időszakban a megelőző szűrések során mintegy 115 ezer állampolgárt vizsgáltak meg, nyolc százalékuk pedig valamilyen krónikus vagy rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenvedett anélkül, hogy tudott volna arról. Mindenki, aki krónikus betegségben szenved, kezelésben részesül, akiknél rosszindulatú daganatot észleltek, további kezelésre vagy műtéti beavatkozásra utalták őket.

Elmondása szerint az akciónak köszönhetően az állam gondoskodik az emberek egészségének megőrzéséről, másrészt az életüket is megmenti. A polgárok számára is nagy előny, hogy a minisztérium megelőző vizsgálatokat szervez, még akkor is, ha azok időpontja tolódott. Emlékeztetett, hogy Zlatibor Lončar illetékes miniszter néhány napja bejelentette, két hét múlva jelentősen javítják a vizsgálatok ütemezésének a minőségét is.

– Az is fontos, hogy hamarosan végzik majd a gyerekek szisztematikus vizsgálatát is. Észrevettük, hogy többet kell foglalkozni a legkisebbek egészségével, mert a korábbi megelőző vizsgálatok során kiderült, hogy sok gyereknek vannak például csontproblémái: gerincferdülés, térdproblémák – mondta.

Az illetékes minisztérium továbbra is meghallgatja a polgárok észrevételeit, sőt kiterjesztik ezeket a konzultációkat, jelentette be az államtitkár.

– Amikor a páciensekkel való egyeztetésekről beszélünk, elmondhatjuk, hogy ezentúl is minden pénteken a miniszter fogadja őket, most pedig kibővítjük ezt a tevékenységet úgy, hogy a kórházak és egészségügyi központok igazgatóinak is az lesz a feladata, hogy hetente egyszer fogadják az állampolgárokat. Ha kommunikálunk, tudni fogjuk, mit kell tennünk, hol kell cselekednünk – jegyezte meg.

Đerlek az egészségügyi beruházásokról szólva kiemelte, hogy jelen pillanatban öt szülészetet újítanak fel, az egészségügyi minisztérium célja az, hogy két éven belül vagy továbbiakat építsenek újjá, vagy teljesen újakat létesítsenek. Az elmúlt tíz évben több mint egymilliárd eurót fektetett be Szerbia az ország egészségügyi rendszerébe. Đerlek hangsúlyozta, hogy a belgrádi létesítmények mellett több általános kórház és egészségügyi központ épül Szerbia-szerte is, Novi Pazarban, Prokupljéban, Leskovacon, Vranjéban, Surdulicán, Nagykikindán. Đerlek az illetékes minisztérium munkájának egyik fő prioritásaként határozta meg azt, hogy vissza kell állítani a páciensek bizalmát az orvosok iránt, amely szerinte az elmúlt években sokat romlott. A megelőző vizsgálatokkal, fogalmazott, közelebb lehet jutni ehhez a célhoz, beszélni kell az emberekkel, meg kell hallgatni őket, mert az egészségügyi dolgozónak ez a kötelessége: egy szép szó a beteghez már félig elvégzett munkát jelent. Nem elég csak gyógyszert felírni, érdeklődni kell az egészsége, hogyléte iránt, mutatott rá.

A majomhimlő terjedését figyeli az illetékes tárca, jelentette ki, nincs ok aggodalomra, olyan egészségügyi rendszert teremtett az állam a koronavírus idejében, amely mindent elbír. A koronavírusról és a fertőzöttek számának növekedéséről szólva Đerlek rámutatott, hogy a helyzetet naponta figyelik, az új omikron alváltozat május óta terjed, növekedési irányt vett éppen, az augusztusban tesztelt 9000 személyből minden harmadik fertőzött volt. Ez azonban nem reális kép, mert a fiatalokat nem tesztelik. Aggódni nem kell, de óvatosságra van szükség, hogy ne fertőződjenek meg a 65 évnél idősebbek, mert még mindig súlyosabb kórkép alakulhat ki esetükben, húzta alá.

Nyitókép: Dávid Csilla illusztrációja