2024. december 22., vasárnap

Nyolc év alatt száz új gyógyszer

Ritka gyermekbetegségek kezelése indulhat el Szerbiában

Sanja Radojević Škodrić, a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap (RFZO) igazgatója tegnap bejelentette, hogy megérkezett Szerbiába a gyermekeknél ritkán előforduló „pillangószárny” (SLE – Szisztémás Lupusz Eritematózusz) betegség kezelésére szolgáló gyógyszer, amelynek átlagos költsége 600 ezer euró. Úgy fogalmazott, hogy két gyermek azonnal meg is kezdi a kezelést a Szerbia által beszerzett gyógyszernek köszönhetően.

A Köztársasági Egészségbiztosítási Alap keretmegállapodást kötött két ritka gyermekbetegség, a „pillangószárny” és az eosinophil oesophagitis (a nyelőcső krónikus, antigénmediált gyulladása) kezelésére szolgáló gyógyszerek beszerzéséről, erre az állam 143,9 millió dinárt különít el – részletezte Sanja Radojević Škodrić

– Aleksandar Vučić elnök kezdeményezésére Szerbia a legelsők között jelentkezett a pillangószárnyként emlegetett betegségben szenvedő gyermekek számára kifejlesztett gyógyszerért, amely tulajdonképpen génterápiás krém. Egy speciális, ritka betegségről van szó, a benne szenvedő gyerekek sajnos napi 24 órás fájdalmat éreznek. Éppen ezért pályáztunk a gyógyszerre, utánunk Franciaország és Németország, majd a többi ország is ezt tette. A gyógyszer augusztus 15-én érkezett meg, ezt követően végbement az orvosok megfelelő képzése, és már indulhat alkalmazása is – mondta el az igazgató a Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában.

A hazai gyógyszerellátással kapcsolatban elmondta, a Palitrex nevű antibiotikum-szirup gyártása három évvel ezelőtt leállt, ezért nem található meg a gyógyszertárakban, kapszulák továbbra is vannak, ahogyan Cefalexin és más antibiotikumok is. A szirup helyett gyakran Pancefet alkalmaznak, Cefalosporinból viszont van bőven mindkét változat a piacon. A Progesteron korai szülést megelőző hormongyógyszer előállítása szintén leállt, mert egyik összetevőjéről bebizonyosodott, hogy növeli a rákos daganatok kialakulásának kockázatát. Már megjelent a piacon egy újabb változat, melyet a szerbiai egészségbiztosítási alap is felvett a listára, és két hónapon belül elérhetővé válik. A korábbi növekedésihormon-tartalmú gyógyszer gyártását is berekesztették világszerte, a Pfizer most újabb gyógyszert készít, melynek beszerzését az ország ugyancsak megkezdte – számolt be az alap vezetője. Elmondta, az elmúlt nyolc évben száz új gyógyszer került prioritáslistára, korábban 500 ezer euróba került a legdrágább, ma kétmillió euró.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás