2024. szeptember 12., csütörtök

A gorillák eledele

Azok a gyógyhatású növények, amelyeket a gorillák esznek, és amelyeket a hagyományos gyógyítók használnak, nyomokat adnak új gyógyszerek felfedezéséhez.

Gaboni kutatók négy növényt tanulmányoztak, amelyeket vadon élő gorillák fogyasztottak, és amelyeket a helyi közösségek a hagyományos orvoslásban használtak. Felfedezték ezek antibakteriális és antioxidáns tulajdonságait. Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy azok a növények, amelyeket a gorillák öngyógyításra használnak, gazdagok antioxidánsokban és antimikrobákban. Az egyik ilyen növény ígéretes tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek sikeresek lehetnek a szuperbaktériumok ellen is.

Ismert, hogy a főemlősök ki tudják választani azokat a növényeket, amelyek gyógyhatásúak. Egy sérült orangután nemrégiben került a címlapokra, mert növényi pasztát használt sebei kezelésére.

A legújabb tanulmányban botanikusok figyelték meg a nyugati alföldi gorillák viselkedését a gaboni Moukalaba-Doudou Nemzeti Parkban, és megfigyelték azokat a növényeket, amelyeket a gorillák ettek. Ezt követően interjút készítettek 27 emberrel, akik a közeli Doussala faluban élnek, beleértve a hagyományos gyógyítókat a helyi hagyományos orvoslásban használt növényekről. Végül részletesebb vizsgálat céljából kiválasztották az ofager vagy ceiba (Ceiba pentandra) fát, az óriás sárga eperfát (Myrianthus arboreus), az afrikai tikfát (Milicia excelsa) és a fügefákat (Ficus).

Mind a négy növény, amelyeket a hagyományos gyógyászatban használnak különféle betegségek kezelésére, a gyomorproblémáktól a meddőségig, gyógyhatású vegyületeket tartalmazott, beleértve a fenolokat, alkaloidokat, flavonoidokat és proantocianidineket.

Ezenkívül mind a négy növény antibakteriális aktivitást mutatott több gyógyszernek ellenálló baktériumtörzs, például az Escherichia coli ellen. Az ofager fa különösen rendkívüli aktivitást mutatott az összes tesztelt törzs ellen – állították a kutatók.

Az azonban nem világos, hogy a gorillák orvosi okokból fogyasztják-e ezeket a növényeket, vagy más okokból. A biodiverzitási régiók, mint például Közép-Afrika, hatalmas, még feltáratlan, potenciálisan gyógyhatású növényekkel rendelkeznek. Ez a kutatás előzetes betekintést nyújt azokba a növényekbe, amelyek antibakteriális és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek, és a tanulmányban vizsgált négy növény ígéretes célpont lehet a gyógyszerkutatásban – különösen a több gyógyszernek ellenálló bakteriális fertőzések kezelésére.

A kutatás szerzői a közzétett tanulmányban hozzáteszik: „Az alternatív gyógymódok és terápiák reményt nyújtanak számos jelenlegi és jövőbeli közegészségügyi probléma megoldására. A zoofarmakognózia az egyik ilyen új megközelítés, amelynek célja új gyógyszerek felfedezése."

„Ez azt mutatja, hogy a gorillák evolúciósan megtanulták, hogyan fogyasszanak olyan növényeket, amelyek hasznosak számukra, de egyúttal rámutat a Közép-Afrika esőerdeiről szóló ismereteink hatalmas hiányosságaira” – mondja Dr. Joana Setchell, a Durhami Egyetem antropológusa az Egyesült Királyságból, aki gaboni tudósokkal együttműködve dolgozott a tanulmányon.

Gabonnak hatalmas, még felfedezetlen erdős területei vannak, ahol számos állatfaj él, és olyan növények nőnek, amelyeket a tudomány még nem ismer.

Nyitókép: Pixabay.com