2025. január 22., szerda

Búcsúzik Európa II. Erzsébettől

António Guterres, az ENSZ főtitkára és a nyugati világ vezető politikusai csütörtök este részvétüket nyilvánították II. Erzsébet brit királynő halála miatt.

„II. Erzsébetet, mint az Egyesült Királyság leghosszabb életű legtovább uralkodó államfőjét, széles körben tisztelték könyörületessége, méltósága és elhivatottsága miatt világszerte. Nyugalmat sugárzó jelenlét volt elsöprő változások évtizedeiben, ideértve az afrikai és ázsiai gyarmati uralom felszámolását és a nemzetközösség fejlődését" – áll Guterres üzenetében. Az ENSZ főtitkára egyben részvétét nyilvánította a királynő hozzátartozóinak, a királyi családnak, valamint Nagy-Britannia és a brit nemzetközösség lakóinak.
„II. Erzsébet királynő jó barátja volt az ENSZ-nek, kétszer is ellátogatott a világszervezet New York-i székhelyére több mint ötven év különbséggel. Mélyen elkötelezett volt számos jótékonysági és környezetvédelmi ügy mellett és megindítóan beszélt a glasgow-i COP26 klímacsúcs küldötteihez" – emelte ki közleményében Guterres.
„Szeretném tiszteletemet leróni II. Erzsébet királynő előtt népe szolgálatában töltött megingathatatlan, életfogytig tartó elkötelezettsége miatt. A világ sokáig fog emlékezni elkötelezettségére és vezető szerepére" - tette hozzá.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Twitter-üzentében azt írta: mély szomorúsággal értesült Őfelsége II. Erzsébet haláláról.
Mint írta: II. Erzsébet volt a világ leghosszabb ideig hivatalban lévő államfője, és az egyik legelismertebb személyiség világszerte. Bátorsága és odaadása, amellyel országát szolgálta, sokak számára az erő forrása volt, és stabilitást jelentett a legnehezebb időkben is. A királynő állhatatos elkötelezettsége hazája iránt, családja és népe iránti szeretete jellemezte hosszú uralkodását. Együttérzése és azon képessége, hogy kapcsolatot tudott teremteni bármely nemzedékkel, miközben ragaszkodott a számára oly fontos hagyományokhoz, a valódi vezetés példája volt. Az Egyesült Királyság legjobbjait, népét és értékeit testesítette meg - emelte ki Von der Leyen. „Őszinte részvétemet fejezem ki a királyi családnak és a brit népnek" – írta az Európai Bizottság elnöke.
    

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üzenetében kiemelte, Erzsébet királynő, akit egykor „Rendíthetetlen Erzsébetnek" neveztek, szolgálatával és elkötelezettségével soha nem mulasztotta el megmutatni a tartós értékek fontosságát a modern világban.
    

Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke üzenetében aláhúzta: kevesen tudták oly mértékben alakítani a világ történelmét, mint Őfelsége II. Erzsébet királynő.
„A kötelesség és a szolgálat iránti törhetetlen elkötelezettsége példa volt mindenki számára" – fogalmazott az EP elnöke.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője üzenetében azt írta, Erzsébet királynő figyelemreméltó uralkodása alatt a 20. és 21. század nagyon sok fontos eseménye történt. Az Európai Unió elismeréssel adózik egyedülálló hozzájárulása előtt a béke és a megbékélés megteremtéséhez. Távozása az egész világon érezteti hatását - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
    

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár üzenetében azt írta: „mélységesen elszomorította" II. Erzsébet királynő halálának híre. Kiemelte: a királynő uralkodásának több mint 70 éve alatt önzetlenül vezette országát, és igazi közszolgálatot látott el. „Legmélyebb részvétem a királyi családnak, a NATO-szövetséges Egyesült Királyságnak, Kanadának, valamint a Nemzetközösség valamennyi tagjának" – tette hozzá Stoltenberg.

„A legnehezebb szívvel fogadtuk II. Erzsébetnek, Kanada leghosszabban uralkodó királynőjének a halálát. Állandó része volt életünknek és a kanadaiaknak tett szolgálatai örökké fontos részét fogják képezni országunk törtében" – olvasható Justin Trudeau kanadai miniszterelnök közleményében.

Olaf Scholz német kancellár „példaképként és egyebek között Németországban is milliók ihleteként" méltatta II. Erzsébetet. Mindenek előtt „a második világháború borzalmait követő brit-német kibékülés érdekében" tett erőfeszítéseit emelte ki. Leszögezte, hogy ez nem merül feledésbe. „Hiányozni fog, nem utolsó sorban a csodálatos humora is" – írta Scholz.

Mario Draghi olasz miniszterelnök részvétnyilvánító üzenetében úgy fogalmazott, hogy II. Erzsébet „a világtörténelem főszereplője volt az utóbbi hetven évben". Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságot és a nemzetközösséget „kiegyensúlyozottan, bölcsességgel, az intézmények és a demokrácia tiszteletben tartásával képviselte".

A belga királyi pár az interneten is közzétett üzenetében kiemelte: „nagy szomorúsággal értesültek Őfelsége II. Erzsébet királynő haláláról. Rendkívüli személyiség volt. Szép emlékeket fogunk őrizni róla, mindig bátorságról, méltóságról és odaadásról tett tanúbizonyságot" – fogalmaztak.
Az Egyesült Királyság kivételes uralkodót veszített el, aki mély nyomot hagyott a történelemben. „Mély részvétünket fejezzük ki a királyi családnak és a brit népnek. Nyugodjon békében szeretett férje mellett" – zárta üzenetét Fülöp király és Matild királyné.
Alexander De Croo belga miniszterelnök üzenete szerint Belgium részvétét fejezi ki a brit királyi családnak és a brit alattvalóknak. Mint írta, a királynő a stabilitás és a méltóság jelképe volt a brit nép számára több mint 70 éven át. Nyugodjon békében II. Erzsébet királynő! – tette hozzá a belga kormányfő.

Részvétüket fejezték ki a királyi családnak és a brit népnek az ukrán, román, cseh, lengyel vezetők is II. Erzsébet brit uralkodó halála miatt.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Twitter-üzenetben fejezte ki az ukrán nép nevében részvétét a királyi családnak, Nagy-Britanniának és a Nemzetközösség országainak.
„Mély szomorúsággal értesültünk Őfelsége II. Erzsébet királynő haláláról. Az ukrán nép nevében őszinte részvétünket fejezzük ki a királyi családnak, az egész Egyesült Királyságnak és a Nemzetközösség országainak ezzel a jóvátehetetlen veszteséggel kapcsolatban. Gondolataink és imáink önökkel vannak" – fogalmazott az ukrán államfő.

Milos Zeman cseh elnök „mély fájdalommal" tisztelgett II. Erzsébet alázata és nagysága előtt - közölte csütörtök este szóvivője a Twitteren. „A monarchia iránti elkötelezett szolgálata, hatalmas alázata és nagysága örökre a szívünkben marad" – mondta a 77 éves cseh politikus.
    

Petr Fiala cseh miniszterelnök is részvétét fejezte ki a királyi családnak és a brit népnek. II. Erzsébet tavaly elhunyt férjével, Fülöp herceggel három napot töltött 1996 márciusában Csehországban. Találkoztak Václav Havel akkori elnökkel, íróval, emberi jogi aktivistával és ellátogattak Prágába és Brnóba.
    

Andrzej Duda lengyel elnök részvétüzenetében kiemelte: II. Erzsébet évtizedeken át annak a megtestesülése volt, ami valóban naggyá tette Nagy-Britanniát. „Hiányozni fog és emlékezni fogunk rá Lengyelországban és szerte a világon" – írta.
    

Mateusz Morawieczki lengyel kormányfő „egy ikon, a brit hatalom, a kultúra és hagyományok jelképe" előtt tisztelgett a Facebook közösségi portálon.
    

Klaus Iohannis román elnök részvéttáviratában hangsúlyozta: II. Erzsébet királynő hét évtizeden átívelő uralkodása a modern történelem alapjait rakta le, és a köz iránti lojalitás és elkötelezettség kivételes példája volt.
    

Nicolae Ciuca román miniszterelnök a kormány Twitter-oldalán azt írta: országa osztozik a brit nép és a brit királyi család gyászában.
    

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Facebookon megjegyezte: II. Erzsébet a világon az egyik legjobban tisztelt és legjobban szeretett államfő volt. „Mi, erdélyiek, nagyra becsüljük, hogy az ükanyja révén a térség egyik ősi családjának a leszármazottja. Nyugodjék békében" – írta a romániai magyar politikus.
   

„A néhai Erzsébet királynő személyesen enyhítette a vitákat az Egyesült Királyság és Észak-Írország között, biztosította Nagy-Britannia stabilitását – jelentette ki Boris Kollár, a szlovák parlament elnöke, aki részvétét fejezte ki az Egyesült Királyságnak és a Nemzetközösség országainak. Kollár Szlovákia újkori történelme egyik legfontosabb pillanatának nevezte II. Erzsébet 2008. évi szlovákiai látogatását. „A legemlékezetesebb volt, amikor a királynő emlékművet avatott a Duna partján Dévénynél, amely a nyugati civilizációhoz való újbóli csatlakozásunkat jelképezni" – mondta a politikus.

Részvétét fejezte ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az új brit királynak, III. Károlynak csütörtökön az eddigi uralkodó, II. Erzsébet királynő halála miatt.

„Őfelsége neve elválaszthatatlanul összekapcsolódik az Egyesült Királyság legújabb kori történelmének legfontosabb eseményeivel. II. Erzsébetet sok évtizeden át méltán szerették és tisztelték alattvalói, és a nagyvilágban megbecsülés övezte. Bátorságot és kitartást kívánok Önöknek e súlyos, pótolhatatlan veszteség idején" – állt az orosz államfő üzenetében, amelyet a Kreml Telegram-csatornáján tettek közzé.

Magyar ember Magyar Szót érdemel