Miután a megadott határidőig – vagyis helyi idő szerint hétfő délután 2 óráig – csak Rishi Sunak teljesítette a kormányfővé választáshoz szükséges feltételt, amely szerint legalább 100 támogatót kell szereznie a 357 fős Konzervatív Párt képviselői közül, így az indiai származású politikus lett az új brit miniszterelnök. Sunakot már délelőtt a konzervatív frakció több mint fele támogatta.
Sunakkal szemben a legesélyesebbnek Penny Mordaunt ígérkezett, aki az eredményhirdetés előtt néhány perccel visszavonta jelölését. A korábbi miniszterelnök, Boris Johnson vasárnap jelezte, nem indul a kormányfőválasztáson. Előzőleg állítólag Sunak és Johnson hosszú órákon át egyeztetett, de nem sikerült dűlőre jutniuk. Valószínűleg, hogy a Johnson indulását támogató mintegy 56-60 tory képviselő is beállt az egykori pénzügyminiszter mögé.
Miután a legrövidebb ideig hivatalban volt brit miniszterelnök, Liz Truss a múlt héten bejelentette lemondását, a konzervatívoknak gyorsan kellett lépniük, hogy találjanak egy Trussnál komolyabb vezetőt. Már csak azért is, mert semmiképpen sem akarnak a toryk ebben a morális és gyenge népszerűségi állapotban nekimenni egy előrehozott választásnak. Egyre kínosabb számukra a tény, hogy immár hat év alatt az ötödik konzervatív kormányfőt adják, csak ebben a választási ciklusban a harmadikat. (David Cameron, Theresa May, Boris Johnson, Liz Truss)
Éppen ezért Sir Graham Brady, a konzervatív alsóházi képviselők alkotta 1922 Bizottság – a vezetőválasztási folyamat megszervezéséért is felelős szakpolitikai frakciótestület – elnöke azonnal bejelentette, hogy csak azok indulhatnak jelöltként Liz Truss megüresedett székéért, akik hétfő délután 2 óráig megszerzik legalább száz konzervatív parlamenti képviselő ajánlását. Ha a feltételt csak egy jelölt teljesíti, akkor ő lesz az új kormányfő, egyben a Konzervatív Párt elnöke. Ez pedig be is következett Sunak esetében, így nincs további korteskedés.
Sunak egyébként már a hétvégén nagyon eltökélt volt abban, hogy megszerezze a pártelnöki, egyben a kormányfői széket. Jelöltségét bejelentő Twitter-bejegyzésében azt mondta, az Egyesült Királyság komoly gazdasági válsággal néz szembe. Mint írta,
pártunk mostani döntése fogja meghatározni, hogy a következő generációnak jobb lehetőségei lesznek-e, mint az előzőnek.
„Ezért indulok, hogy én legyek az önök következő miniszterelnöke és a Konzervatív Párt vezetője. Rendbe akarom hozni a gazdaságunkat, egyesíteni a pártunkat és eredményeket akarok elérni az országunk számára" – tette hozzá Sunak.