2024. november 21., csütörtök

Betiltották a mesterséges intelligencia használatát az egyik legismertebb párizsi egyetemen

Nem használhatják többet a ChatGPT alkalmazást a Sciences Po-ra, vagyis a párizsi politikatudományi iskolába járó diákok. Aki mégis a mesterséges intelligencia által támogatott eszközzel készíti el házidolgozatát vagy azt használja szóbeli számonkérés közben, akár a kicsapást is kockáztatja ezzel.

Egyre nagyobb gondot okoz az oktatás világában a ChatGPT használata - számolt be róla a BFMTV. 2022 novemberi elindítása óta ugyanis a chatbot, mely képes disszertációt írni a tanulók helyett vagy fenntartani egy beszélgetést oly módon, mintha azt egy ember folytatná egy másikkal, sok diákot arra csábított, hogy vesse be a mesterséges intelligenciát dolgozata elkészítésekor. A párizsi politikatudományi iskola igazgatója január 25-én az oktatóknak címzett levelében ezért betiltotta az eszköz használatát.

Sergeï Guriev szerint bizonyos oktatási intézmények már betiltották az OpenAI által fejlesztett ChatGPT-t, mivel az „a plágium és a csalás elősegítésében érdekelt”.

A ChatGPT-hez hasonló eszközök megjelenése nagyban hatott az eddig megszokott tanítási gyakorlatra - a Sciences Po igazgatója szerint az ilyen megoldások elkerülhetetlen módon vezetnek ahhoz, hogy felül kelljen vizsgálni a jelenlegi pedagógiai gyakorlatot és az oktatók értékelési módszereit. New York város iskoláiban és egyetemein például már tilos az ilyesmi használata.

„A ChatGPT, vagy más hasonló, mesterséges intelligenciára támaszkodó digitális segédeszköz használata a Sciences Po-n mostantól szigorúan tilos, kivéve ha azt pedagógiai céllal, az adott oktató felügyelete mellett használják. Azok a hallgatók, akik ezt nem tartják be, akár az iskolából való kizárást is kockáztatják” - olvasható a levélben.

Az alkalmazás egyébként nemcsak tudományos szöveget tud írni, hanem képes hitelesnek tűnő dezinformáció, illetve propaganda terjesztésére is. Amikor kutatók arra kérték a programot, hogy készítsen egy blogposztot, híradást vagy esszét pl. arról, hogy a Covid-19 elleni vakcinák nem biztonságosak, az app-nak sikerült olyan „terméket” előállítania, mely alig vagy semmiben sem különbözött attól, amit ember állít elő.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az alkalmazás bemutatója (Fotó: openai.com/screenshot)