2024. október 30., szerda

Üresen repülő szellemjáratok szennyezik Európa levegőjét

Brutális adatok láttak napvilágot az Egyesült Királyság légi közlekedésével kapcsolatban. A koronavírus-járvány miatti első lezárások kezdete, azaz 2020 márciusa, és 2021 szeptember között mintegy 15.000 szellemjárat indult útnak az országból – számolt be róla a The Guardian. Azokat a repülőjáratokat nevezi a szaknyelv szellemjáratoknak, amelyek az utaskapacitás kevesebb mint 10 százalékával repülnek. Egy részükön egyáltalán nincs utas.

Ilyen gépek mind a 32 brit, nemzetközi repülőtérről felszálltak. Az élen a Heathrow állt, ahonnan 2020 márciusa és 2021 szeptembere között 4910 szellemjárat emelkedett a levegőbe. A dobogóra Manchester és Gatwick repülőtere fért fel. A vizsgált időszakban havonta átlagosan 760 szellemjárat indult, azonban az adatok csupán a nemzetközi induló járatokra vonatkoztak, a belföldi járatokról nincs ilyen adat.

A számok azért is tragikusak, mivel a repülés az egyik leginkább légszennyező tevékenység, így a szellemjáratok magas száma érthető módon felkorbácsolta az indulatokat a klímaválság elleni fellépést sürgetők körében.

Elsőre azt gondolnánk, hogy a majdnem üres járatok indítása ráfizetés a légitársaságoknak, azonban igazából pont gazdasági okokból ragaszkodnak hozzájuk.

A Lufthansa német légitársaság az év elején jelentette be, hogy idén márciusig nagyjából 18.000 fölösleges járatot kell indítani, hogy megtarthassa a leszállási résidőket a repülőtereken. Ugyanis a jelenleg hatályos szabályok alapján elveszítik értékes résidejüket, amennyiben nem használják ki azokat kellőképpen.

Ugyanakkor a brit repülőterek a szóban forgó lezárások idején felfüggesztették azokat a szabályokat, amelyek a résidők 80 százalékának kihasználását írják elő,

ennek ellenére repült a 14.472 szellemgép. 

A résidőszabályokat 2021 októberében állították vissza, de csak 50 százalékos felhasználást írtak elő a légitársaságoknak. Azonban márciustól ez a szám 70 százalékra emelkedik majd.

Adódik kérdés, hogy ha több mint 14.000 szellemjárat szállt fel a résidőszabály szüneteltetésének idején, akkor annak visszavezetését követően hány gép fog teljesen feleslegesen a levegőbe emelkedni?

Becslések szerint egy átlagos rövid távú járat 13-20 tonna szén-dioxidot bocsát ki.

A Guardian januárban friss adatokat kért a brit közlekedési minisztériumtól, de azt a választ kapta, hogy nem rendelkeznek erre vonatkozó információkkal, azokat a légitársaságoktól lehet beszerezni. A portál megkeresésére a British Airways és a Virgin Atlantic egyaránt azt válaszolta, hogy nem üzemeltet szellemjáratokat. A Ryanair és az Easyjet nem reagált a megkeresésekre.

A légiközlekedési Környezetvédelmi Szövetség szakértője, Tim Johnson szerint a résidőrendszer fenntarthatatlan és elavult, ezért mindenképpen reformokra van szükség. Arra szólította fel a brit kormányt, hogy mielőtt tűzzék napirendre ezt a fontos kérdést.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás