2025. január 22., szerda

Mi történne, ha megsérülne a csernobili atomerőmű szarkofágja?

Ahogy arról beszámoltunk, az ukrán–orosz fegyveres konfliktus első napjaiban az elhagyott csernobili atomerőmű közvetlen közelében is zajlottak a harcok.

Az elmúlt napokban pedig Szerbiában, főleg Vajdaságban erős északi, észak-keleti szél fújt, így újra felmerült a kérdés, mekkora veszélyt jelentene az országunkra, ha ilyen időjárási körülmények között megsérülne a régóta nem működő nukleáris reaktor, illetve az azt betakaró szarkofág.

Ivan Ristić meteorológus a Szerbiai RTV-n vendégeskedve kijelentette: amennyiben megtörténne a katasztrófa, és kikerülne a radioaktív hulladék a lezárt erőműből, előfordulhatna, hogy akár egy napon belül Szerbiába érhetne ez a roppant veszélyes anyag.

– Ukrajnában egy magas ciklon alakult ki épp az elmúlt napokban. Ez Magyarországon és Szerbián keresztül az Adriai-tenger felé vonult el – magyarázta, hozzátéve, mindez egyetlen nap leforgása alatt történt meg.

– Ukrajnában hullanak a bombák, miközben négy atomerőmű van az országban. A mostanság fújó szél elérheti a 20 méteres másodpercenkénti sebességet, és ez a légmozgás magasra viheti a port, ahogyan akár az atomerőműből felszálló anyagokat is – mondta.

Mint kifejtette, a port szállító ukrajnai levegő akár 10 óra alatt is elérheti Szerbiát. Azonban nem csak Szerbiát fenyegeti jelentős veszély, hiszen Európa nagy részének időjárása függ az északkeleti irányú légmozgástól.

Magyar ember Magyar Szót érdemel