2024. november 25., hétfő

A szerbiai választásokról Strasbourgban

Deli Andor több tiszteletet követel Szerbiának az Európai Parlamenttől

Szerdán este vitáztak az Európai Parlament plenáris ülésén a december 17-i szerbiai választásokról, az azokon észlelt szabálytalanságokról, valamint a választások után kialakult helyzetről. A bejelentések értelmében az EP február 8-án szavaz a témáról szóló határozatról. A parlamenti vita során felszólalt képviselők legtöbbje elmarasztalta a szerbiai hatalmat a szabálytalanságok okán, ám olyanok is voltak, akik szerint az EP, illetve az Európai Unió Szerbiával szembeni magatartása méltánytalan.

A választásokat megfelelő módon szervezték meg, viszont a kampányban domináns volt Aleksandar Vučić köztársasági elnök jelenléte, noha formálisan nem vett részt a választásokon – emelte ki az N1 tv összeállítása szerint a vita során Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa. „Reméljük, hogy az érdemi jelentések nyomán az illetékes szervek eljárnak a szabálytalanságok tekintetében, méghozzá átlátható módon. Elvárjuk, hogy a következő választásokig Szerbia végrehajtsa a választásokkal kapcsolatos majdani ajánlásokat” – fejtette ki Reynders.

– Megfigyelőként az volt a benyomásunk, hogy a szavazással és a szavazatszámlálással kapcsolatos alapvető folyamatok szabályait tiszteletben tartották, ám a titkossággal kapcsolatban hiányosságok voltak jellemzőek. Arról is tájékoztattak bennünket, hogy Belgrádba máshonnan utaztattak szavazókat. Ezért azt kérjük az illetékesektől, hogy vizsgálják ki az említett, illetve a többi szabálytalansággal kapcsolatos állítást, majd tájékoztassanak bennünket a vizsgálat eredményéről. Szerbia jobbat érdemel – fogalmazott Vladimir Bilčík, az EP szerbiai jelentéstevője.

Bilčík értékelése szerint Szerbiában túlságosan gyakran tartanak rendkívüli választást, ez pedig egyebek mellett az európai integrációt előrébb vivő intézkedések implementációját akadályozza, míg a közszférát a személyes érdekek uralják.

Jean-Lin Lacapelle európai parlamenti képviselő szerint az EU a Szerbiában támogatott ideológia miatt erőlteti a szabálytalanságok témáját.

– Pontosan mivel vádolják Szerbiát? A választási folyamatot felügyelték. A civil szervezetek 13 százalékos szabálytalanságarányt állapítottak meg. Önöket nem a tények, hanem az ideológia irányítja. Vučić nem az önök ideológiáját követi, ezért destabilizálnák Szerbiát. Személy szerint üdvözlöm ezeket a választásokat, mert a nép szabadon támogatta azokat, akiket hatalmon szeretne látni – fejtette ki Lacapelle.

Deli Andor európai parlamenti képviselő ugyancsak felszólalt a választási vitában. A balliberális ellenzék ugyanazt a forgatókönyvet alkalmazza Szerbia ellen, mint amellyel Magyarországot immár 2010 óta próbálja sikertelenül befeketíteni: a belföldi politikai kudarcaikat nem demokratikus választásokon, hanem külső segítséggel próbálják meg sikerré változtatni – emelte ki a vita során Facebook-bejegyzésében Deli Andor. Rámutatott, a különbség talán az, hogy bár Magyarország már az EU tagja, Szerbia még be sem jutott, de máris beindultak ellene a lejárató kampányok az Európai Parlamentben. Magyarország vonatkozásában ez egy bukott taktika, és Szerbia tekintetében sem fog működni – fogalmazott Deli Andor. Szavai szerint az ilyen túlzó és elfogult viták kártékonyak, az Európai Parlamentnek több tiszteletet és megértést kell tanúsítania Szerbia iránt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás