2024. szeptember 17., kedd

Névsorolvasást tartott az EB-elnök

Von der Leyen legközelebbi munkatársairól az uniós parlament dönt

Ismertette legközelebbi munkatársai névsorát az Európai Bizottság (EB) elnöke. A második mandátumára készülő Ursula von der Leyennel 26-an dolgoznak majd együtt biztosi („miniszteri”) minőségben a következő öt évben; hatan ügyvezető alelnöki tisztséget is kapnak. A kiválasztottak akkor vehetik át a hivatalukat, ha az Európai Parlament (EP) is jóváhagyja jelölésüket.

A tagállamokkal folytatott két és fél hónapnyi egyezkedések és alkudozások után mutatta be tegnap Strasbourgban az Európai Bizottság régi-új elnöke a testület összetételére vonatkozó javaslatát, amely – a sajátja mellett – 26 kulcsfontosságú tisztségviselő (biztos) nevét tartalmazza. Ursula von der Leyen tíz nővel és tizenhat férfival dolgozna együtt. A júniusi EP-választások eredményeként megújuló csapatából hat munkatársat, köztük négy hölgyet, ügyvezető alelnöki feladatok ellátásával is megbízott.

A testület céljait ecsetelve Ursula von der Layen új tagállamok felvételét is megemlítette (Fotó: AP via Beta)

A testület céljait ecsetelve Ursula von der Layen új tagállamok felvételét is megemlítette (Fotó: AP via Beta)

A brüsszeli székhelyű EB a 27 tagországból álló Európai Unió egyik legfontosabb csúcsintézménye. Új tagjainak névsora azonban csak később válik véglegessé, mivel a társállamok által ajánlott egy-egy biztosjelöltet az uniós parlamentnek is jóvá kell hagynia. Előzőleg, várhatóan október 14-e és 18-a között, az EP-ben egyenként meghallgatják és értékelik („vizsgáztatják”) az érintetteket, majd október 24-én szavaznak az új összetételű EB-ről.

Előfordulhat, hogy egyik-másik már a parlamenti meghallgatásokon elbukik, ezért az őt küldő országnak újat kell javasolnia. Az előző EB-be (öt évvel ezelőtt) hárman nem kerültek be az eredetileg összeállított listáról. Azt rebesgetik, hogy a magyar jelölt, Várhelyi Olivér (eddigi bővítési biztos), akinek az EB-elnök ezúttal az egészségügyi és állatjóléti portfóliót adná, valószínűleg nem kapja meg az EP-támogatást.

Az új jelöltek bemutatása nem ment zökkenőmentesen. A névsorolvasás ugyanis a tervezettnél későbbre halasztódott. Hétfőn ráadásul visszalépett Franciaország eredeti jelöltje, eddigi (belső piaci) biztosa, Thierry Breton, aki régóta vitában állt von der Leyennel, s az utóbbi időben többször is bírálta. Lemondó levelében felrótta neki, hogy titokban állapodott meg Párizzsal a jelöltcserében.

A váltás végül meg is történt, s az utolsó előtti pillanatban a 39 éves Stéphane Séjourné (ügyvezető francia külügyminiszter) került a korábban brüsszeli erős embernek számító Breton helyére. Az EB-elnök listáján Séjourné mindjárt a jólétért és az ipari stratégiáért felelős biztosi állás és egyik ügyvezető alelnöki poszt várományosává avanzsált.

Von der Leyen szerint az új testület összetétele összhangban áll a politikai vállalásaikkal és céljaikkal. Ezek közé tartozik a demokrácia megerősítése, a körkörös, szénmentes gazdaság kialakítása, a versenyképesség javítása, a dekorbanizáció, a digitalizáció és az európai jólét megőrzése, miként az innováció és a kedvező befektetési környezet kialakítása. Emellett kell a kohézió fejlesztése, új tagállamok felvétele, amelyek mind segíthetnek a szociális pillér megerősítésében – közölte. Utalt arra, hogy a prioritásnak számító célkitűzések megvalósítását a hat ügyvezető alelnök felügyeli. Hangsúlyozta, hogy minden biztos egyenlő, mivel minden terület összefügg a többivel.

A hazánk szempontjából egyik legfontosabb „tárcát”, amely a bővítéssel is foglalkozik, a szlovén Marta Kos irányítaná. A migrációs ügyek az osztrák Magnus Brunnerhez kerülnének. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője pedig Észtország eddigi miniszterelnöke, Kaja Kallas lehet.

Nyitókép: Von der Leyen a biztosjelölteket prezentálja a tegnapi strasbourgi ülésen (Fotó: AP via Beta)