Liturgikus szertartás keretében vitték át tegnap délelőtt Ferenc pápa koporsóban nyugvó holttestét a vatikáni Szent Márta-házból a közeli Szent Péter-bazilikába. A katolikus egyházfő húsvéthétfő reggelén hunyt el 88 éves korában, szélütés és szívelégtelenség miatt. Koporsóba a Szent Márta-házban helyezték, ott, ahol tizenkét évig tartó pápasága alatt lakott.
Innen került át a Szent Péter-bazilikába, a meghatározott szertartás szerint. A harangzúgás közepette lezajlott ceremóniát a camerlengo, vagyis a kamarás (a Szentszék vagyonának kezelője) tisztségét betöltő Kevin Joseph Farrell bíboros vezette. A nyitott koporsót – magas rangú vallási méltóságok és a Svájci Gárda több tagjának kíséretében – végigvitték a Szent Péter téren, majd a bazilika központi oltára előtt helyezték el a ravatalon, amely előtt a hívők és Ferenc pápa tisztelői leróhatják a kegyeletüket.

Nyolc órán át kellett sorban állnia annak, aki látni akarta a felravatalozott egyházfőt. A felvételen a Szent Péter téren készült (Fotó: AP via Beta)
Erre tegnap éjfélig biztosítottak lehetőséget számukra. A gyászolók ma is a nap végéig járulhatnak az elhunyt egyházfő nyitott koporsója elé (reggel 7-től), ám holnap már csak 19 óráig (szintén reggel 7 órától).
A pápát szombaton (április 26-án) temetik. Több ország is jelezte, hogy ebből az alkalomból nemzeti gyásznappal adózik az emléke előtt. A római katolikus egyházban már akkor kilenc napos gyászidőszak kezdődött, amikor (húsvéthétfőn) a Vatikánban bejelentették a halálhírét.
Végrendeletének megfelelően a római Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra, díszítés nélküli, egyszerű fakoporsóban, egy egyszerű sírba, amelyre mindössze nevének latin nyelvű felirata kerül: Franciscus. Síremléke Liguriából, a pápa olaszországi őseinek régiójából származó márványból készült.
Kijelölt végső nyughelyéhez kedd óta tömegek özönlenek. A temetésre több mint kétszázezer embert várnak és mintegy 170 külföldi küldöttséget, továbbá királyokat, államfőket és miniszterelnököket.
A Szent Péter-bazilikába is rengetegen szeretnének bejutni, hogy végső búcsút vegyenek az elhunyttól, aki vörös miseruhában nyugszik a koporsóban. Kezében fekete rózsafüzért tart, jobb kezének egyik ujjára kereszttel díszített ezüstgyűrű, a vállára pallium (fehér gyapjúszalag), a fejére pedig főpapi méltóságjelként mitra, vagyis fehér püspöksüveg került.
A pápa halála óta egyre több bíboros is érkezik a Vatikánba, de nemcsak azért, hogy jelen legyenek a temetési szertartáson, hanem azért is, hogy részt vegyenek az új egyházfő megválasztásán. Erre a 80 évnél nem idősebb bíborosok jogosultak, akik május első felében kezdhetik meg a tanácskozást, illetve a szavazásokat a vatikáni Sixtus-kápolnában, zárt ajtók mögött és teljes hírzárlat mellett. Amíg új pápát nem választanak, Kevin Joseph Farrell ír-amerikai kamarás-bíboros intézi a Vatikán, illetve a katolikus egyház ügyeit, három másik bíboros (Fabio Baggio, Pietro Parolin és Stanisław Ryłko) segítségével.
Ferenc pápa temetése miatt Rómában és a Vatikánban rég nem látott készültség lépett érvénybe. A hívek és a magas szintű (külföldi világi és egyházi) delegációk megfelelő védelme érdekében az olasz kormány rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezetett be.
A Szent Péter térhez érkezők kizárólag a kijelölt ellenőrző kapukon léphetnek be a területre, s azokon keresztül távozhatnak. A Vatikán körüli utcákban – ahol tilos a parkolás – lovas rendőröket is szolgálatba állítottak.

Nyitókép: Kevin Joseph Farrell bíboros tömjénezik a pápa ravatalánál (Fotó: AP via Beta)