2024. november 5., kedd

„Drága Ali, örökre emlékezni fogunk rád!”

Hazatértek Törökországból a magyar mentőcsapatok

Hazaérkezett hétfőre virradó éjszaka az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kutató-mentő csapata, a Hunor Törökországból hétfőn kora hajnalban, az egység 17 túlélőt – köztük három gyermeket – mentett ki és 29 holttestet emelt ki a romok alól a földrengés sújtotta országban.

A Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata – a HUBA Rescue24 Tűzoltó és Kutató-Mentő Nemzetközi Csoport vasárnap reggel érkezett meg a budapesti Liszt Ferenc-repülőtérre az egészségügyi szakemberekkel együtt összesen 18-an, 8 keresőkutyával. Ők 7 embert mentettek ki a romok alól.

Elindult a Katolikus Karitász mentőmissziója is Törökországból, a mentőcsapat 29 önkéntese és 4 kutyája várhatóan hétfő este érkezik meg a budapesti repülőtérre.

Készülődik haza a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat csapata is, melynek egy kisgyermek megmentését bemutató videója bejárta szinte az egész világot. Ők tették közzé Facebook-oldalukon Ali utolsó napjainak a szívszorító történetét. A 15 éves fiú életéért 36 órán keresztül küzdöttek, de sajnos nem jártak sikerrel. „Megfeszített munkával lejutottunk hozzájuk, de ami ott fogadott minket, arra nincsenek szavak. A gyermek haldokló édesapja elzárta a testével az utat Alihoz és testvéréhez. Rajta tudtuk, hogy nem segíthetünk, így kerülőutat kerestünk és szép lassan elértük a gyermeket, akinek idő közben a lánytestvére is meghalt. A negyedik rokonuk Alin feküdt, de ő az élettel összeegyeztethetetlen sérülései miatt azonnal meghalhatott. Testével nyomta össze a gyermeket, az Ő testét pedig egy ajtó és több tonnányi súly nyomta. Ali teste a holttest fogságába került, lábai pedig egy áthidaló alá szorultak. Hosszú, 36 órás küzdelemmel 4 irányból próbáltuk menteni a gyermeket, akivel végig kommunikáltunk, hol nyugtattuk, hol viccelődtünk. Fogtuk a kezét, itattuk, biztattuk, mert hittünk benne, hogy időben ki tudjuk menteni szorult helyzetből. A mentés során utolsó esélyként felmerült Ali lábainak az amputálása is, így konzultációra kihívtuk a holland csapat orvosait is, de a szűk hely miatt szerintük sem lehetett végrehajtani. Ali 38 óra közös küzdelem után örökre elaludt… Őt nem sikerült megmentenünk” – idézték fel a történetet, amely mindannyiukat megviselte. „Drága Ali, örökre emlékezni fogunk Rád!” – írták a bejegyzésben.

A magyar elit mentőalakulatot, a Hunort szállító katonai gép nem sokkal vasárnap éjfél után szállt le Budapesten, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ahol a többi között Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke fogadta az érkezőket.

A csapat tagjainak köszöntése után a honvédelmi miniszter újságírók előtt megköszönte mindazok munkáját, akik részt vettek a mentésben. „A magyar ember segít országon belül és országon kívül is, láthattuk ezt a koronavírus idején, az Ukrajnából érkező menekültek esetében és most Törökországban is” – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

A Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata 2 tonna felszereléssel együtt az Isztambulból jövő járattal érkezett vasárnap reggel. A csoportot a családtagok, a kollégák és a sajtó képviselői mellett a török nagykövetség képviselői fogadták virággal, tapssal, ennivalóval.

Pavelcze László, a kutató-mentő csapat vezetője, a szeretetszolgálat veszélyhelyzet-kezelési igazgatója elmondta, hogy hét embert sikerült kimenteniük a romok alól, akik közül kettőnek válságos volt az állapota; további 5-6 túlélőről jelzést adtak, az ő kiemelésüket más csapatok vették át.

Úgy fogalmazott, hogy a lehetőségeik elfogytak. Minimális esély a túlélők találására még maradt, hiszen lehetnek olyan épületek, amelyek úgy omlottak össze, hogy majdnem légmentesen lezártak részeket, így nem hűlt le ott teljesen a levegő. Amennyiben a betondózerekkel odafigyelve dolgoznak, nagy szerencsével előfordulhat még, hogy tudnak embereket menteni – fűzte hozzá.

Kiemelte a szimatukban nem becsapható, dolgukat tevő kutyák kitartását és a csapat azon tagjainak a hősies munkáját, akik a legtöbbet véstek-fúrtak-faragtak, olykor az épületek 3-4-5 szintjét is áttörték, annak a törmelékét kitermelték, vasat és betont vágtak, hogy a romok közé szorul emberek közelébe jussanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Lángos (elöl) és Trafi, a Baptista Szeretetszolgálat mentőkutyái (Fotó: MTI)