2025. január 22., szerda

Civil összefogással a megmaradásért

Harminc éve alakult a Határokon Túli Magyarságért Alapítvány

Az identitás megőrzése, erősítése, a tradíciók, a kultúra ápolása, az összefogás megteremtése és a fennmaradás tekintetében is kiemelt szerepet töltenek be a határon kívüli magyarságot szolgáló civil szervezetek – mondta Szili Katalin miniszterelnöki megbízott a megalakulásának 30. évfordulóját ünneplő Határokon Túli Magyarságért Alapítvány (HTMA) konferenciáján, Pécsen pénteken.

A határon túli autonómiaügyek egyeztetési eljárásaiban közreműködő miniszterelnöki megbízott a Kárpát-medence jövőképe című konferencián emlékeztetett: a mai alaptörvény kimondja, hogy Magyarország felelősséget visel a határon kívül élő magyarságért, ebben pedig kiemelt szerepet töltenek be azok a civil szervezetek, amelyek erősítik a magyarság összefogását, összetartozását.

Szili Katalin szerint az 1992-ben Pécsen alapított HTMA ugyan a délszláv háború apropóján kezdte meg működését, azt követően is folytatta működését, mert arra volt hivatott, hogy civil összefogással tegyen az identitásunkért, anyanyelvünkért, kultúránkért, azért, hogy maradjon meg minden határon túli területen a magyar szó – fogalmazott.

A pécsi alapítvány harmincéves fennállása Szili Katalin szerint azt üzeni, hogy „igenis felelősséget viselünk egymásért, teszünk egymásért, amikor erre szükség van, figyelünk egymásra a hétköznapokban is és tudunk együttműködni világnézettől függetlenül is”.

Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri biztos kiemelte: a magyarság összetartozását, fennmaradását szolgáló alapítványokra nagy szükség van, ugyanis tevékenységükkel erősítik a nemzet szövetét.

Az identitást folyamatosan erősíteni kell, mert erős identitással az egyén nem fog asszimilálódni, így pedig megőrizzük magyar közösségeinket a következő évszázadokra is” – húzta alá.

Magyar ember Magyar Szót érdemel