A szinte véglegesnek mondható hivatalos eredmények alapján – 99,68 százalékos feldolgozottságnál – Robert Golob újonnan alapított balközép Szabadság Mozgalom (Gibanje Svoboda) pártja nyerte meg a választásokat és alakíthat kormányt Szlovéniában.
A hétfő reggeli friss adatok szerint az előző napi parlamenti választás nyomán a Szabadság Mozgalomnak 41 mandátuma lesz az új összetételű nemzetgyűlésben. A Janez Janša miniszterelnök vezette jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) 27 mandátummal a második, a konzervatív Új Szlovénia (NSi) 8 mandátummal a harmadik, a Szociáldemokraták (SD) 7 mandátummal a negyedik, a Baloldal (Levica) pedig 5 mandátummal az ötödik helyen végzett.
Egy-egy mandátum a magyar és az olasz kisebbségnek jár. A garantált magyar kisebbségi képviselői helyet – amelyért hárman versenyeztek – ismét Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség Tanácsának elnöke nyerte el.
Golob máris jelezte, hogy a szociáldemokratákkal kíván koalíciót kötni.
A Szabadság Mozgalomnak és az SD-nek összesen 48 mandátuma lehet a 90 fős parlementben. Janša természetes partnerével, a kereszténydemokrata NSi-vel sem tud többséget alkotni.
A szavazásra jogosultak 69,71 százaléka vett részt a választáson, négy évvel ezelőtt 51,97 százalék.
Politikai elemzők szerint a magas részvételi arány nem annak a jele, hogy nőtt a választási kedv, inkább az elégedetlenségüket nyilvánították ki az állampolgárok. Itt egyebek között a járványhelyzet kezelését és a kormány kommunikációját emelték ki.
Megjegyezték: a baloldal győzött, de a legnagyobb vesztesei is a baloldali pártok voltak a választásnak. Nem érte el a négyszázalékos parlementi küszöböt Marjan Šarec volt miniszterelnök balközép pártja (LMS) és Alenka Bratušek volt kormányfő pártja (SAB) sem.
Borut Pahor kormányfő vasárnap kijelentette, hogy a relatív győztesnek, ez esetben elsőként Robert Golobnak ad mandátumot a kormányalakításra. Ezután a parlamentnek legkorábban 48 óra múlva, legkésőbb 7 napon belül szavaznia kell a miniszterelnök-jelöltről. Amennyiben nem jár eredménnyel a szavazás, az államfő 14 nap múlva új miniszterelnököt jelölhet, de a parlamenti pártok is jelölhetnek, ehhez legalább 10 aláírásra van szükség.