2025. január 22., szerda

Lopakodó hatáskörbővítés

Trócsányi: Az EP közvetlen jogalkotási jogköre szemben áll az uniós szerződések szellemiségével

Az Európai Parlament közvetlen jogalkotási jogköre szemben áll az uniós szerződések szellemiségével – hangsúlyozta csütörtöki közleményében Trócsányi László, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője, reagálva arra, hogy plenáris ülésén az EP megszavazta, hogy közvetlen jogszabály-kezdeményezési jogot kérjen.

Trócsányi László szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében kifejtette: ha az EP általános jogalkotási kezdeményezési jogkört kapna, azzal az Európai Bizottság jogosítványait csorbítaná. Ezzel az intézményi egyensúly borulna meg, amely szemben áll az uniós szerződések szellemiségével. A szuverenitás hordozói a nemzeti parlamentek és nem az Európai Parlament – mutatott rá.

„Az EP arra hivatkozva, hogy tagjait közvetlenül választják meg, több jogot követelne magának, mint amennyit a Szerződések biztosítanak neki. Elismerem, hogy nincs olyan intézmény, amely ne kívánna több jogosítványt, ez a természetükből fakad. Ez Murphy törvénye. Ugyanakkor tévedés és hiba párhuzamba állítani az európai és nemzeti parlamenteket” – hangsúlyozta.

Az EP-képviselő aggályosnak nevezte, hogy az elfogadott EP-jelentés a magyarországi jogállamisággal is foglalkozik.

„Mit keres az Európai Parlament jogalkotás-kezdeményezési hatásköréről szóló jelentésben a magyarországi jogállamiság? Önöknek mindenről Magyarország jut eszébe? Ahogy mi, magyarok mondjuk: mit keres a csizma az asztalon?”– fogalmazott Trócsányi László, majd emlékeztetett: áprilisban a Fidesz–KDNP ismét elsöprő választási győzelmet aratott, ezzel a magyar állampolgárok egyértelműen kifejezték véleményüket, miszerint nem osztják a jogállamisági aggodalmakat Magyarországgal kapcsolatban.

Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén az EP-képviselők jogszabály-kezdeményezési jogkört kértek az EP számára, amely véleményük szerint megerősítené az uniós demokráciát és helyreállítaná az intézmények közti egyensúlyt – tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.

A 420 szavazattal, 117 ellenszavazat és 35 tartózkodás mellett elfogadott, javaslatokat tartalmazó jelentés az uniós szerződések következő felülvizsgálata alkalmával a jogalkotási folyamat reformját sürgeti.

A képviselők azt hangoztatták, hogy az Európai Parlament – mint az egyetlen közvetlenül választott uniós intézmény – tagjainak rendelkezniük kell a jogszabály-kezdeményezés jogával. A képviselők közölték: újratárgyalnák az Európai Bizottsággal és az Európai Unió Tanácsával kötött intézményközi megállapodást is azért, hogy felszámolják az EP jelenlegi, intézményi ügyekben alkalmazható kezdeményezési jogának útjában álló akadályokat.

Magyar ember Magyar Szót érdemel