2024. november 22., péntek
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Tömeges oltás, majd enyhítés

Zlatibor Lončar: Az AstraZeneca beadását követően senkinél nem alakult ki vérrög

A járványhelyzetről, a jelenleg hatályos korlátozások enyhítésének a kérdéséről, továbbá az immunizációról, a védőoltások hatékonyságáról és biztonságosságáról, valamint egyéb kapcsolódó kérdésekről beszélt a Szerbiai Rádió és Televízió Upitnik (Kérdőjel) című műsorában Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter. A tárcavezető, aki néhány nappal ezelőtt még azt is kilátásba helyezte, hogy megfontolják a koronavírus elleni védőoltás kötelezővé tételét szinte minden felnőtt korú polgár számára, egy nappal később már csak az egészségügyi dolgozók vonatkozásában emlegette ennek a lehetőségét – mondván, a kormány néhány napon belül felülvizsgálhatja ezt a kérdést –, az említett műsorban közölte, semmi szükség kötelezővé tenni a vakcinát. A beszélgetés során az is kiderült, korábban nem minden egészségügyi dolgozó vonatkozásában merült fel problémaként az oltóanyag elutasítása, szinte kizárólag a fiatal egészségügyi nővérek tekintetében volt jellemző ódzkodás.
– A felmérésekből kiderült, hogy az egészségügyi nővéreknek elsősorban a termékenységgel kapcsolatos hamis állítások okán vannak fenntartásaik a védőoltásokkal szemben. Emiatt több összejövetelt is szerveztünk, amelyeken elmondtuk, hogy egyetlen tanulmány sem bizonyítja, hogy a Szerbiában rendelkezésre álló oltóanyagok bármelyike is negatívan befolyásolná a termékenységet, és ennek a kampánynak köszönhetően mostanra növekedett az immunizált egészségügyi dolgozók aránya. Egy hét leforgása alatt az egészségügyi dolgozók 20 százaléka vette fel a védőoltást, vagyis eddig összesen több mint 65 százalékuk – fejtette ki Lončar.
Cáfolta, hogy a sürgősségi engedélyeztetés okán megkérdőjelezhető a koronavírus elleni védőoltások hatékonysága és biztonságossága. Mint hozzátette, a Szerbiai Gyógyszerügynökség egyike a világ 50 legszigorúbb gyógyszer-engedélyezési szervének, minden egyes, az országba érkező védőoltás-sorozatot laboratóriumi vizsgálatnak vet alá, továbbá felülvizsgálja a kísérő dokumentációt. A majdnem 3 millió adag beadott védőoltás után „kevesebb mint 700 enyhe – elsősorban az oltás helyén kialakuló pirosodás és fájdalom, enyhe hőemelkedés vagy gyengeség – mellékhatás alakult ki, mondta Lončar, arra is rámutatva, hogy az AstraZeneca oltóanyagával való oltást követően Szerbiában senkinél nem alakult ki vérrög vagy egyéb véralvadási probléma. Mint hozzátette, lassan megteremtődik annak a feltétele, hogy érdemben vizsgálják a védőoltások hatékonyságát. Értesülései szerint a két oltással immunizáltak közül eddig 1-2 személy hunyt el a koronavírus-fertőzés következtében.
Azzal kapcsolatban, hogy Branislav Tiodorović epidemiológus értékelése szerint a járványügyi korlátozásokat akkor kellene jelentősebb mértékben enyhíteni, ha a napi esetszám száz alá csökken, Lončar kifejtette: a következő néhány hétben ennek a feltétele biztosan nem teremtődik meg. Az enyhítések feltétele a minél tömegesebb oltás, az alapvető cél az, hogy első lépésben 3,5 millió polgárt immunizáljanak – emelte ki.

FOLYTATÓDIK AZ EGYET NEM ÉRTÉS
Az SZRTV műsorában Zlatibor Lončar cáfolta azokat az állításokat – elsősorban a Szerbiai Orvosok és Gyógyszerészek Szakszervezetének a kimutatására támaszkodnak –, hogy Szerbiában nagyjából 120 orvos hunyt el Covid-páciensként a járvány kezdete óta. Szavai szerint 13-14 olyan orvos van, aki Covid-páciensként hunyt el, és korábban valamelyik egészségügyi intézmény Covid-részlegének a piros zónájában dolgozott, „a többi elhunyt orvosnak semmi köze nem volt a Covid-rendszerhez, sokan közülük nyugdíjasként dolgoztak nem állami alapítású intézményekben, vagy betegszabadságon voltak". Ez az egyetlen hiteles és pontos adat – nyomatékosította a tárcavezető.
Nem sokkal később ehhez kapcsolódóan az Istinomer honlapjára bemásolták a Szerbiai Orvosi Kamara, In memorian Covid–19 elnevezésű rubrikáját, amelyben 69 olyan orvost tartanak nyilván, aki a Covid–19 következtében hunyt el.
Lončar kijelentésére reagálva az Istinomernek nyilatkozva Gorica Đokić, a Szerbiai Orvosok és Gyógyszerészek Szakszervezete Főbizottságának elnöke kifejtette: lehet, hogy Belgrádban szigorúan elkülönítik a Covid-részlegek piros és zöld zónáit, ám elsősorban a kisebb városokban vagy falvakban ez nem így van, minden orvos minden „részlegben" dolgozik, nem beszélve arról, hogy a magánintézményekben is fertőződhetnek.

20 SZÁZALÉKOS POZITIVITÁS
A szerdai korona-jelentés szerint egy nap leforgása alatt 3154 új fertőzést jegyeztek, 15 213 koronavírustesztet végeztek el, így a pozitivitás aránya 20,73 százalék. Hivatalosan 38 Covid-páciens hunyt el, 5846 a járvány kezdete óta; a halálozási arány 0,90 százalék. A kórházakban 7511 Covid-pácienst kezelnek, közülük 247-nek van szüksége mesterséges lélegeztetésre.
Vajdaságban előző nap 956 új fertőzést jegyeztek, Újvidéken 176-ot. A Vajdasági Közegészségügyi Intézet jelentése szerint a fertőzöttek java része továbbra is elsősorban 30 és 50 év közötti. Az aktív fertőzések száma a tartományban 17 444.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás