2024. december 22., vasárnap

Zelić: A Szerbiai Gyógyszerügynökség folyamatosan ellenőrzi az AstraZeneca-védőoltást

A Szerbiai Gyógyszerügynökség elnöke, Pavle Zelić ma kijelentette, hogy Szerbiában idáig összesen 624 esetet regisztráltak, amelyek a koronavírus elleni védőoltások nemkívánatos mellékhatásaival hozhatóak kapcsolatba. Emellett egyetlen bejelentés sem érkezett embólia, vagy vérrögképződésről az AstraZeneca-vakcinával való oltást követően – írja a 021.rs hírportál.

Elmondta, hogy folyamatosan ellenőrzik az AstraZeneca-védőoltás biztonságosságát, amelynek használatát néhány országban felfüggesztették.

Jelenleg nyolcvankét bejelentett esetet regisztráltunk az AstraZeneca-védőoltással kapcsolatos mellékhatásokkal, de ezek mindegyike nagyon enyhe reakció volt. Ez volt jellemző a többi védőoltással kapcsolatban is, mégpedig fájdalom a szúrás helyén, duzzadás, fáradékonyság, hőemelkedés. Semmi, ami félelemre adhatna okot – mondta Zelić.

Kihangsúlyozta, hogy nem volt egyetlen bejelentett eset sem, ami embólia, vérrögképződés, vagy véredény elzáródásra vonatkozott volna, amely elváltozások félelmet váltottak ki egyes európai országokban.

Elmondta, hogy a 626 bejelentett esetből 200 a Pfizer, 224 a Sinopharm, 118 az orosz és 82 az AstraZeneca-védőoltásaihoz kötődött. Kiemelte, hogy ezek a nemkívánatos reakciók mind enyhe helyi, vagy rendszeri reakciók kategóriájába tartoznak. Azt is hozzátette, hogy ennek ellenére volt néhány eset, amely során súlyos reakciók alakultak ki.

Összesen négy köthető a védőoltásokhoz. Más súlyosabb mellékhatásokat is jelentenek, de a vizsgálatok kimutatták, hogy ezek nem kapcsolódnak a védőoltásokhoz. Rendkívül fontos, hogy a polgárok megértsék, hogy minden hasonló esetre maximális figyelmet szentelünk. Kivizsgáljuk a kiváltó okokat, és olyan válaszokhoz jutunk, amelyek elsősorban a lakosság érdekeit szolgálják, de a koronavírus elleni védelmét is – jelentette ki Zelić.

Rámutatott arra is, hogy ezek a nemkívánatos reakciók nem hasonlíthatóak azokhoz, amelyeket a koronavírus vált ki. Hozzátette, hogy azok a polgárok, akik emiatt a kórházba kerültek, mostanra már jobban vannak, és nincs semmilyen hosszú távú következmény.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás