2024. november 22., péntek
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Enyhítés, ha javulnak a mutatók

Aleksandar Vučić elutasítja a vádakat, hogy Szerbia oltásturizmust szervez

Az infrastrukturális beruházást megtekintő Aleksandar Vučić államfő hétfői sajtótájékoztatóján a koronavírus-járvány kapcsán kitért arra, hogy mikor számíthatunk a jelenleg hatályos járványügyi intézkedések enyhítésére, elsősorban azokéra, amelyek a vendéglátóhelyek és a bevásárlóközpontok, valamint a középiskolások és az általános iskolák felsősei vonatkozásában hatályosak. Mint kifejtette, „elege van az ezzel kapcsolatos találgatásokból és a sajtóban zajló szópárbajokból, mint ahogyan abból is, hogy egyes politikusok folyamatosan visszaélnek a témával és úgy állítják be, mintha ők minden korlátozást eltörölnének, ám ezt az egészségügyi szakértők nem engedik". Minden egyes emberélet fontosabb annál, hogy ki mit gondol a korlátozásokról, ezért az egészségügyi szakértők véleményének ad hitelt – emelte ki az államfő.
– Európa többi országához viszonyítva továbbra is Szerbiában a legenyhébbek a korlátozások, mégis mindenki azzal foglalkozik, hogy mikor oldják fel őket. Majd akkor, ha csökkennek a mutatók. Nem politikai kérdésről van szó. Kérdem én a politikusokat, úgy a pártom tagjait, mint a többit: vajon ők felelnek majd a halottakért, vagy ők szerezték be a védőoltást, a gyógyszereket, esetleg a lélegeztetőberendezéseket? Hagyják, hogy a válságstáb végezze a munkáját, és időnként gondoljanak az egészségügyi dolgozókra is, akik már alig állnak a lábukon, ám továbbra is küzdenek minden egyes beteg életéért – fogalmazott Aleksandar Vučić, aki biztatónak tartja a belgrádi járványmutatókat, és annak érdekében, hogy mindenhol hasonló folyamatok kezdődjenek meg, a védőoltás felvételére kéri a polgárokat.

Az immunizáció témájában a Financial Timesnak nyilatkozva Aleksandar Vučić felháborodásának adott hangot az EU azon felvetése okán, hogy „adott esetben elrendelheti a védőoltás kiviteli tilalmát azokba a harmadik országokba, amelyekben az oltási arány nagyobb az EU-ban jegyzettnél, vagy amelyekben az EU-ban gyártott védőoltást az oltásturizmus céljaira használják fel". Az államfő kifejtette: „Egyszerűen elképzelhetetlennek tartom, hogy megtegyenek egy ilyen lépést. Ez veszélyeztetné a szerbiai immunizációt és felháborítaná polgárainkat. Nem tudom, hogy milyen alapon tennének bennünket félre, amikor már kifizettük a Pfizer–BioNTech védőoltását, és abban is megállapodtunk, hogy mikor mennyi érkezik. Ha megérkezik a leszerződött Pfizer–BioNTech-védőoltás, valamint a további egymillió adag Sinopharm védőoltás, április végéig 2,2 millió polgárt, azaz a felnőtt lakosság 37 százalékát immunizálhatnánk. Szerbia nem szervez semmiféle oltásturizmust, mi ingyen adjuk annak, akinek szüksége van az oltóanyagra."

ÁPRILISBAN 1,7 MILLIÓ ADAG VÉDŐOLTÁS
A külföldiek immunizációjának témájában Ana Brnabić miniszterelnök megerősítette azokat a sajtóértesüléseket, hogy az oltás során felhasznált AstraZeneca oltóanyagának 20-25 ezer adagját a szavatosság lejárta miatt április elején meg kellett volna semmisíteni. Szerbia ezt elfogadhatatlannak tartotta, ezért született meg a döntés, hogy segít a térség azon országainak, amelyekben nem áll rendelkezésre elegendő védőoltás – nyilatkozta a Happy Tv-nek a kormányfő, és hozzátette, hogy az egészségügyi válságstáb azért nem ülésezett ma, mert ezt nem is tervezte. Az ülést keddre vagy szerdára hívják össze, és megerősítette, hogy ezen szó lesz a vendéglátóhelyek kerthelyiségei megnyitásának lehetőségéről. A miniszterelnök bejelentése értelmében április folyamán 1,7 millió adag vakcinára számít az ország.
Mihailo Jovanović, a kormány IT- és e-közigazgatási irodájának igazgatója az SZRTV-nek nyilatkozva közölte, hogy 22 ezer külföldi állampolgár kapta meg a koronavírus elleni védőoltást, mindannyian az AstraZeneca oltóanyagát. Mint elmondta, az országban eddig 2,35 millió adagnyi védőoltást adtak be, két oltást 920 ezren kaptak meg, a második oltás óta pedig 620 ezer polgár esetében telt el három hétnél hosszabb idő. Mihailo Jovanović értékelése szerint ma a két adag védőoltással immunizáltak száma eléri az egymilliót.
A Szerbiai Gazdasági Kamara szervezésében a térség 8500 üzletembere kapta meg a hétvégén a védőoltást, immunizációjuk a napokban is folytatódik – erősítette meg Marko Čadež elnök.

NEM ENYHÜL A TEHER
Milika Ašanin, a Szerbiai Klinikai Központ igazgatója az egészségügyi intézmények szűnni nem akaró leterheltségére mutatott rá az SZRTV-nek nyilatkozva. Elmondása szerint a fertőző klinika kapacitásai beteltek, nem beszélve arról, hogy az intézmény betegfelvételi központjában továbbra is túlságosan sok pácienst kénytelenek megvizsgálni, naponta átlagban 250-et. A batajnicai Covid-kórházban továbbra is 900 pácienst gyógykezelnek, itt naponta olykor több mint 80 pácienst helyeznek el – emelte ki, megismételvén, hogy az aktuális járványhullám során növekszik azoknak a pácienseknek a száma, akiknél súlyos klinikai kórkép alakul ki, ezért hosszabb ideig van szükségük kórházi ellátásra.

A hétfői járványjelentés értelmében egy nap leforgása alatt 14.079 koronavírustesztet végeztek el, ebből 4512-nek az eredménye volt pozitív (32,1 százalék). Hivatalosan 41 Covid-páciens hunyt el, 5231 a járvány kezdete óta; a halálozási arány 0,89 százalék. A kórházban gyógykezelt Covid-páciensek száma meghaladta a 7 ezret ( 7116), mesterséges lélegeztetésre közülük 252-nek van szüksége.
Vajdaságban előző nap 659 új fertőzést jegyeztek, 207-et Újvidéken; a legtöbb aktív fertőzöttet a székvárosban, Pancsován és Szabadkán.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás